Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ragbistka Sládková: Nesrovnatelné světy. Musíme změnit přístup

Vycházející hvězda českého ragby Anežka Marta Sládková (17) má za sebou půlroční pobyt na Novém Zélandu. Jako kdyby fotbalista odešel do Anglie, či hokejista do Kanady. Tříčtvrtka Petrovic Anežka Marta Sládková je ojedinělým zjevem českého ragby. Tak mimořádnou postavou, že strávila půlrok v Mekce hry se šišatým míčem, na Novém Zélandu. „Trenéři mi říkali, jak velké mám nadání. Na internetu proto našli mezinárodní program v Christchurchi, určený pro talentované hráče,“ vysvětluje sedmnáctiletá Sládková.

24.11.2017
SDÍLEJ:

Anežka Marta SládkováFoto: Ladislav Adámek

Jedna věc je dobrý nápad, druhá jeho realizace. Entuziasmus Petrovických naštěstí neustával. Kouč Pavel Hodan pomohl s natočením propagačního videa. Díky němu si kompetentní lidé na Novém Zélandu ověřili, že i v malé zemičce uprostřed Evropy mohou najít diamant. Svolili a vyskytl se další problém. „Sice jsem obdržela stipendium, přesto nám stále 150 000 korun chybělo,“ vypráví dívka.

Asi by do regionu Canterbury ani neodcestovala. Pomohli ale opět ragbisté. „Petrovice na mě uspořádaly sbírku, vybralo se 20 000 a za zbytek vděčím rodičům,“ děkuje česká reprezentantka.

Kde jste v Christchurchi bydlela a jakého přijetí se vám dostalo?

Nemůžu si na nic stěžovat. Bydlela jsem v rodině, kde jsem měla svůj pokoj, všechno bylo, jako bych přijela domů.

V rodině byli vaši vrstevníci?

Ano, náhradní rodinu zajišťovala škola, musí v ní být proto vždy jeden člen, který je váš spolužák. Měla jsme vlastně takového bráchu, který byl v rámci možností v pohodě. (směje se)

Jací jsou Novozélanďané?

Strašně hodní a otevření. Na naše poměry až moc. Po příjezdu jsem si v rodině připadala jako v amerických sitcomech. Spousta věcí mi připadala nahraných až afektovaných. Oni je ale myslí upřímně. Chvíli mi trvalo, než jsem se rozkoukala, a pořád za mnou chodili a ptali se mě, co se děje, a proč se nebavím. Z jakého důvodu po tréninku zalezu do pokoje. Oni rádi sedí u krbu a hrají deskové hry.

Chybělo vám soukromí?

Trochu. Nechci ale vypadat nevděčně. Bylo moc hezké, že o mě měli zájem.

Jaké povinnosti na vás čekaly v rodině?

Dostala jsem rozvrh s povinnostmi. Třeba jsem od pondělí do středy vyndavala nádobí z myčku a zbylé dny ho uklízel brácha… Snažila jsem se, aby na mě nebyly žádné stížnosti.

Tesknila jste po Češích?

Zhruba do měsíce jsem se adaptovala. Nedá se ale říct, že bych celou dobu smutnila. Scházela mi rodina, kamarádi a dokonce i režim, jaký mám doma. V Praze je škola, trénink, škola a trénink… Na Zélandu bylo moc volna. Tréninky totiž probíhaly v době školy. Trochu jsem zlenivěla. (směje se)

Na škole bylo ragby sportem číslo jedna?

Na Novém Zélandu jde o národní sport. Na tréninku se scházelo pětadvacet holek okolo osmnácti let.

Kolik tréninků jste absolvovala?

Dva až tři, všechny v rámci školy. A ještě jsem si přidávala v posilovně. Do mého denního programu ještě patří dvě hodiny angličtiny a matematiky.

Byl přístup k ragby profesionálnější než u nás?

Rozhodně, sešla jsem se s trenéry, kteří pracují se špičkovými týmy. Přístup ze strany všech byl ukázkový. Všichni se ve správnou chvíli stoprocentně soustředili na danou věc. Úroveň byla jinde přihrávky, skládky, nasazení. Trenéři skutečně věděli, co dělají, k čemu každé cvičení slouží.

Kolik se jich okolo družstva pohybovalo? Co prozradíte o zázemí?

Pět trenérů se staralo o holčičí školní tým, často se na nás přišel podívat profesionální hráč mužského ragby, i hlavní kouč. Měli jsme k dispozici maséra… A k hřištím. Kolik je v Česku fotbalových, tolik je na Zélandu ragbyových. Hraje se v parcích, kdekoli.

Trénovala jste ve střední škole a nastoupila za univerzitu. Jak je to možné?

Za University of Canterbury mohly nastoupit tři nejlepší holky z programu. Na rozdíl ode mě ale moc nehrály, spíš seděly na lavičce.

Největší zážitek?

Jednoznačně. Hlavně. když jsme hrály o Pohár regionu Canterbury. Prestižní událost. Už když jsme nastupovaly, bylo cítit, že jde o hodně. Bohužel nám zápas vůbec nevyšel.

Přestože jste měla po boku olympioničku a profesionálku z týmu Black Ferns Kendru Cocksedgeovou. Mluvily jste spolu?

Ano, povídaly jsme si o tom, jak jsme se dostaly k ragby. Hvězda, a byla kamarádská, což jsem nečekala. Nikdy předtím jsem ji neviděla, ale ona byla hrozně hodná a komunikativní.

Poradila vám nějaké fígle?

Například jak se postavit k chytání míče z výkopů, s tím mám zrovna problém. A pomáhala mi také s přihrávkami.

Naučila jste také něco Novozélanďanky? Třeba jim osvětlila termín třetí poločas (oslava po zápase, pozn. red)?

Nemusela jsem, ony ho samozřejmě znají. Prožívají ho ale jinak než my tady. Řekla bych s větší mírou. A na jeden z nich nikdy nezapomenu. Když se se mnou holky loučily. Velmi hezký a emotivní okamžik.

Co byl pro vás výraznější šok? Když jste se setkala s novozélandským ragby, nebo návrat do české reality?

Srovnatelné pocity. Na Zélandu jsem měla dojem, že se ragby znovu učím. Naprosto jiný a modernější systém hry. A když jsem se vrátila domů, musela jsem se zase přizpůsobit.

Chybí vám profesionalita?

V Česku skoro všem stačí, že se dostanou do extraligy, a tím pro ně vývoj končí. Je to vidět i u hráček, které jsou se mnou v reprezentaci. Všechny by prý hrozně chtěly, ale pomalu nikdo pro to nic nedělá. A pak je tu také faktor, že nám holkám nikdo nepomůže. Na Novém Zélandu je postavení ženského ragby docela na jiné úrovni.

Štve vás přístup kolegyň?

Mrzí mě. Spousta hráček je u nás talentovaných. Nemůžete ale nikoho nutit, aby trénoval.

Jaká je podle vás úroveň ženské reprezentace?

To mi nepřísluší posuzovat. Musíme se více scházet a trénovat společně. Jsme z jiných klubů, máme rozdílné taktiky. Musíme se více sehrávat. A ani po individuální stránce na tom nejsme nejlépe.

Sny o olympijských hrách stojí asi mimo realitu…

Určitě, spíše bychom mohly zabodovat v patnáctkách, v nich se přeci jen může uspět díky silové stránce. A máme pro ně více trenérů. Chlapi se jim věnují častěji než sedmičkám. Mistrovství Evropy v patnáctkách proto považuji za reálné.

Co reálného by si české ženské ragby mohlo vzít od novozélandského?

Přístup, kolik hráček se schází, s čím jdou na plac. Jak moc se soustředí. Ale to jsme zpátky u lidí, kteří buď chtějí, nebo nechtějí. U nás je ragby hlavně koníček. To musíte respektovat.

Kdyby vám nabídla nějaká ragbyovější země občanství, zvažovala byste ho?

Určitě. Musela bych ale ovládat jejich jazyk. Potřebuji tedy nabídku z anglicky mluvících zemí.

S jazykem jste tedy na Zélandu problémy neměla?

Vůbec ne. Po této stránce bylo vše v pohodě. Ani dialekt se mi nezdál jiný, občas jen mluvili dost rychle, ale na to jsem si za pár týdnů zvykla.

Teď jste zpátky v Česku. Plánujete další „výlet“ za ragby?

Ano, a má také spojitost se Zélandem, kam přijel americký trenér z jedné univerzity. Pozoroval nás, a pak jsem dostala nabídku. Jsme spolu stále v kontaktu, ale nejde o hotovou věc.

Máte představu, že byste se ragby jednou živila?

To bych rozhodně chtěla. Hodně trénuji a trochu sportu obětuji i školu. Můj jediný sen je vyrazit někam ven. Ženským ragby se ale zatím asi ještě nedá živit. Třeba se ale situace brzy změní.

Autor: David Nejedlý

24.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 500 Kč Pomocní pracovníci ve výrobě jinde neuvedení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo pracoviště:, - Brandýs nad Labem, , Prvotní kontakt:, - tel.: 728 446 656, - e-mail: info.resolved@gmail.com, , Upřesňující údaje:, - krátkodobé zaměstnání. Pracoviště: Resolved agency, s.r.o. - brandýs nad labem, . Informace: Yuriy Markovych, +420 728 446 656. Ochrana a ostraha - Ostraha obchodních řetězců 75 Kč Bezpečnostní agentura přijme zaměstnance na pozici ostrahy obchodních řetězců / skrytý detektiv. Náplň práce - kontrolní činnost a skryté pozorování. Práce probíhá v civilním oblečení. Doprava a logistika - Dispečer 38 000 Kč Dispečer Dopravní společnost 15 let s působností v České republice na Slovensku a v Maďarsku, hledá do svého týmu nové dispečery pro pobočku v Brno. Směnný provoz. Vyřizování objednávek zákazníků, koordinace rozvozů, plánování tras řidičů. Nástup po splnění podmínek možný ihned. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 19 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků SKLADNÍCI / OPERÁTOŘI LOGISTIKY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 34. Poznámka: Nástup ihned. I ABSOLVENTI. Osobní kontakt po tel. domluvě pan Ing. Gřešíček tel.: 739 703 364 nebo zašlete životopis na e-mail gresicek@ascari.cz. , Požadavky:, - průkaz na VZV není nutností - na VZV vás proškolíme a průkaz zaplatíme, - zodpovědnost a spolehlivost, - aktivní přístup k práci, - ochotu pracovat ve třísměnném provozu (ranní, odpolední, noční), Náplň práce:, - obsluha vysokozdvižného vozíku / retraku, - zásobování výrobní linky, - zaskladňování a vyskladňování zboží do regálů, - příjem a vychystávání materiálu, - expedice, - inventury, Nabízíme: stravenky, podnikové stravování, lékařská prohlídka zdarma, průkaz na VZV zdarma, po zapracování navyšování mzdy podle tarifních tříd., Pracoviště: Průmyslová, Prostějov. Pracoviště: Ascari s.r.o. - prostějov, . Informace: Patrik Gřešíček, +420 739 703 364.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krzysztof Piatek slaví trefu do sítě Portugalska.
5

Lewandowskiho věrný Piatek? Po polském superstřelci touží v Bayernu i v Chelsea

Trénink české fotbalové reprezentace před zápasem Ligy národů se Slovenskem 8. října v Praze. Bořek Dočkal
11

Dočkalova divočina. Je to klasický vůdce, ocenil kouč Šilhavý

Mám štěstí na koně, říká vítěz Velké Pardubické. Tzigane může dokázat velké věci

/ROZHOVOR/ Velkou pardubickou vyhrál popáté. Poprvé ovšem v sedle Tzigane Du Berlais, kterému majitel Jiří Charvát přezdívá „Cikán o berlích.“ Žokej Jan Faltejsek o koni řekl: „Zrychlení, které předvedl, umí málokdo.“

Nejtěžší boj házenkáře. Trpí nevyléčitelnou nemocí

V brance vybojoval plzeňský házenkář Zdeněk Hejduk nespočet těžkých zápasů. Nesnáší porážky, nikdy se nevzdává. Ani teď, kdy stojí proti nejtěžšímu soupeři zákeřné nemoci ALS (Amyotrofická laterální skleróza), při níž člověk postupně ztrácí nervové buňky a postupně ochrne.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT