„Ráda bych Vás požádala o setkání, na kterém bych s Vámi chtěla prodiskutovat možnosti spolupráce v oblasti sportovně technického zabezpečení závodů Světového poháru a Mistrovství světa,“ píše Kateřina Neumannová ve svém dopise předním představitelům bývalého přípravného týmu, kteří odešli na protest proti odvolání Romana Kumpošta a dosazení Neumannové. Nová prezidentka pozvala bývalé představitele sekcí mistrovství na schůzku, která se koná v úterý ve čtyři hodiny odpoledne.

Vrátíme se jen s Kumpoštem

Výzva Kateřiny Neumannové se však pravděpodobně mine účinkem. Všichni oslovení odborníci totiž nejen odmítli účast na schůzce s Kateřinou Neumannovou, ale navíc sepsali dopis pro mezinárodní organizaci FIS, ve kterém nabídli svůj návrat, a to pouze za podmínky, že se do čela organizačního výboru vrátí Roman Kumpošt a odejdou lidé, kteří jsou spjati s přítelem a manažerem Kateřiny Neumannové Josefem Jindrou.

V dopise pro prezidenta mezinárodní organizace FIS Gian Franco Kaspera se mimo jiné píše: „Vzhledem k tomu, že se dlouhá léta věnujeme práci v lyžařském hnutí, a že pro nás šampionát v Liberci představuje vrchol naší funkcionářské kariéry, jsme ochotni i připraveni se za určitých podmínek do organizačního výboru Liberec 2009 vrátit. Hlavním předpokladem je návrat Romana Kumpošta, jemuž dosud nikdo objektivně nezdůvodnil jeho odvolání, neboť ho považujeme za skutečného garanta úspěšného uspořádání MS.“

Podmínky návratu také potvrdil Deníku bývalý sportovní ředitel. „Odešla velká část kvalifikovaných lidí, kteří měli být kostrou sportovní části MS liberec 2009. Současný tým po sportovní odborné stránce pro mě není tým, se kterým bych chtěl na organizaci mistrovství světa spolupracovat,“ uvedl pro Deník bývalý sportovní ředitel MS Liberec 2009 Ivo Gréger.

Neumannová nemá odborníky

Podle bývalého vedoucího tiskového odboru a mluvčí Vladimíra Zemánka je snaha Kateřiny Neumannové důkazem, že ve skutečnosti nemá slibované odborníky. „Paní Neumannová se v několika prohlášení holedbala, že má dostatek nových lidí a že není problém tyto manažery nahradit,“ poznamenal Vladimír Zemánek. „Ukazuje se, že tito manažeři jsou nenahraditelný, protože v České republice neexistují jiní specialisté, než ti, kteří se na mistrovství podíleli,“ dodal.

Podle Zemánka má mezinárodní organizace FIS, která může rozhodnout o odebrání pořadatelství, dostatečně přesné informace o dění v Liberci, a to nejen z ujištění nynějších představitelů MS Liberec 2009.

Nový tiskový mluvčí mistrovství Zdeněk Soudný věří, že se bývalí manažeři na schůzku dostaví. „Schůzka byla svolána v součinnosti se svazem lyžařů. Na schůzce chce Kateřina Neumannová zjistit, za jakých okolností by bylo možné zajistit návrat manažerů, kteří odešli,“ vysvětlil Zdeněk Soudný. „Je to omezený okruh lidí, kteří podobné věci rozumějí. Každý je však nahraditelný, pokud se nevrátí zpět, tak lze najít nové lidi případně i doškolit další,“ doplnil mluvčí Zdeněk Soudný.

Hájí zájmy ministerstva

Spory s MS Liberec 2009, o kterých informuje také mezinárodní tisk, rozpoutalo ministerstvo školství svým prohlášením, že Roman Kumpošt, který stál v čele mistrovství, ztratil důvěru ministerstva. Následně ministerstvo odmítlo poslat dotaci na dokončení příprav mistrovství. Dotaci si podmínilo tím, že v čele mistrovství usedne Kateřina Neumannová.

S odvolaným Romanem Kumpoštem rezignovala většina odborníků, kteří se podíleli na přípravě. Kateřina Neumannová následně veřejně prohlásila, že má dostatek nových odborníků, se kterými je schopna dotáhnout přípravy do zdárného konce. V posledních týdnech však jak přímo Kateřina Neumannová, tak představitelé svazu lyžařů, kteří Neumannovou podpořili, přesvědčují bývalé členy přípravného týmu k návratu.

Minulý týden Kateřina Neumannová bez vědomí dalších členů organizačního výboru vypověděla smlouvu firmě, která pro mistrovství připravovala počítačovou síť a specializovaný software. Oficiální zdůvodnění bylo, že si nynější prezidentka mistrovství umí sehnat levnější firmu. Podle informací Deníku je to ovšem zástupný problém. Zdroj blízký organizačnímu výboru uvedl, že ve skutečnosti tuto firmu začala Kateřina Neumannová podezírat z úniku informací, což měl být údajně jediný důvod, proč Neumannová přistoupila ke kroku, který může také ohrozit celé Mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009.