Osmadvacetiletý quarterback totiž není úplně obyčejným hráčem zámořské NFL. Na univerzitě v Tennessee vystudoval raketové inženýrství, nicméně místo úspěšné kariéry v oboru si nakonec vybral cestu „backup“ quarterbacka v americkém fotbale. Tedy borce, který někde v pozadí doufá, že jednou přijde ona jedinečná šance na hřišti.

Linebacker Přerov Mammoths Tyrone Clark
Námořnictvo vyměnil za americký fotbal v Česku. Našel jsem mír, říká Clark

Ta pořádná však přišla až letos. Po šesti letech, kdy se doslova potácel z jedné organizace do druhé. Pittsburgh - Jacksonville – Pittsburgh – Cleveland – Detroit – Tennessee – Arizona – Minnesota. Taková byla cestovatelská mise Joshuy Dobbse v uplynulých sezonách za mořem.

Za šest let je to poměrně náročná horská dráha pro borce, který se klidně mohl podílet na navrhování moderních vesmírných raket. Dobbs ale zůstal po celou dobu trpělivý. A až na posledních dvou štacích přišla skutečná šance prosadit se mezi absolutní elitou amerického fotbalu.

Je jako chameleon, chválil bývalý spoluhráč

Když po něm sáhla slaboučká Arizona, přislíbila mu pozici starting quarterbacka. V týmu, kterému bez své jedničky Kylera Murrayho před sezonou hrozila první volba draftu (byť kandidátů na poslední místo je víc). Dobbs přitom nezaskočil pouze fotbalovou veřejnost, ale i samotné vedení klubu.

Od prvního zápasu si totiž vedl nad očekávání a předem odepisovaný tým držel dlouho ve vyrovnaných zápasech. Dokonce si připsal skalp slavných Cowboys. I proto po něm při uzávěrce sáhli Vikings. Ti po zranění Kirka Cousinse sháněli rychlou záplatu a ve formě hrající Dobbs přišel vhod.

Tom Brady, dnes už naprosto neodmyslitelná legenda amerického fotbalu
Zámořský fenomén jménem NFL. Popularita zůstane i bez Toma Bradyho, míní expert

„Je jako chameleon, neuvěřitelně se dokáže přizpůsobit jakémukoliv prostředí. Jestli potřebujete někoho, kdo vám dokáže rychle pomoci, nemohli jste si vybrat lépe,“ pochválil na dálku Dobbse jeho bývalý spoluhráč z univerzity Tennessee Alvin Kamara.

Právě jeho Saints o víkendu Dobbs dokázal ve svém druhém zápase za Vikings porazit. Ale ještě nepředbíhejme.

Gratulace quarterbackovi i od NASA

Víkend předtím na sebe upozornil ještě více. Pouhých pět dní po výměně z Arizony do Minnesoty uchvátil v utkání proti Atlantě úplně všechny. Sotva znal své spoluhráče jménem, na nastudování složitého systému měl necelé tři dny, i tak šel proti Falcons brzy na hřiště. Už během první čtvrtiny se totiž zranil nováček Jaren Hall a Dobbs musel na scénu.

Nezalekl se momentu, který přišel mnohem dřív, než sám čekal. Po zbytek zápasu zkompletoval 20 z 30 pasů pro 158 yardů a dva touchdowny. Co víc, dovedl Vikings k velkému vítězství 31:28. Jeho vítězný 75yardový drive v posledních dvou minutách byl obdivuhodný.

Lionel Messi se raduje z titulu mistra světa
Nuda, remízy, Simpsonovi. Proč vlastně Amerika nesnáší fotbal? Messiho čeká boj

„Co dnes předvedl, bylo něco impozantního. Za těch pár dní se takhle adaptovat se nepodaří jen tak někomu. Moc se těším na vzájemnou spolupráci,“ chválil Dobbse po zápase kouč Vikings Kevin O’Connell.

Americký fotbal doma:
Česká Snapbacks liga už zná svoje účastníky pro sezonu 2024. Do nejvyšší ligy se vrací Pardubice Stallions, kteří letos vystřídají Brno Alligators.

Gratulací nešetřili spoluhráči, ale ani účet NASA, kde byl Dobbs před pár lety na stáži. „Gratulace. Slyšeli jsme, že má novou přezdívku Passtronaut,“ napsala společnost a přidala rovněž fotku Dobbse ve vesmírném skafandru.

A jak viděl svůj debut sám quarterback? „Ležel jsem v tom desítky hodin a myslím, že jsem si toho zapamatoval celkem dost. Zbytek jsem improvizoval. Jen spoluhráče jsem téměř neznal, to do příště musím vylepšit,“ usmíval se na tiskové konferenci hrdina zápasu.

Vylepšil. Obrana New Orleans si celý zápas nevěděla rady s jeho pohybem po hřišti. Vikings se dostali na bilanci 6-4 nadále tak živí šanci na play-off. Kdo by to byl řekl, když sezonu začali třemi prohrami a nedávno se jim navíc zranil I quarterback Kirk Cousins. I takové příběhy nabízí americký fotbal.

Hlavní tváří je teď ale Dobbs. „Je nepředvídatelný, umí se rychle adaptovat. Teď se jim navíc vrátí hvězdný wide receiver Justin Jefferson. Tohle je rozhodně tým na play off,“ je přesvědčený analytik ESPN a bývalý hráč Louis Riddick.

MATĚJ HEJDA, OLIVER GOLD