„Pro squash jde o snové částky. Chci předvést nejlepší výkon,“ prohlásil Mekbib, který v minulém roce poprvé ovládl domácí šampionát. „Je skvělé bojovat o takové sumy. Snad se to uchytí a zavede se vyšší prize money také na dalších squashových turnajích,“ doplnila jej Sermeová.

Premiérově se na mistrovství světa nekonala kvalifikace. Probojovat se na vrcholnou squashovou akci pro hráče, kteří jsou na PSA žebříčku níže, než na šedesátém místě, bylo složité. „Jediná cesta vedla přes divoké karty nebo přes několik málo turnajů. Takovýchto je však mezi muži sedm a mezi ženami čtyři. Je proto fantastické, že jsme se sem dostali,“ vysvětlil Mekbib, jenž je v současné době na sté příčce žebříčku PSA. Sermeová drží 82. pozici.

Češi se na mistrovství světa dostali díky divoké kartě, o kterou požádala domácí asociace. „Jsme moc rádi, že nám bylo vyhověno. Pomohlo, že máme dobré vztahy se světovou federací. Nejvýše postavení squashoví funkcionáři si také všimli naší crowdfundingové akce, přes kterou jsme chtěli podpořit olympijskou kampaň,“ vysvětlil generální sekretář Tomáš Fořter.

Do úvodního kola nastoupí reprezentanti jako outsideři. Mekbib vyzve Skota Alana Clyneho, 46. hráče světového žebříčku. „Už jsem dokázal porazit soupeře, který byl podobně kvalitní,“ uvedl Mekbib. Anna Sermeová změří své síly se světovou dvacítkou Angličankou Emily Whitlockovou. „Necítím žádný tlak, těším se,“ popsala squashistka.

Poslední česká účast v hlavní soutěži na světovém šampionátu se datuje do roku 2011. V nizozemském Rotterdamu tehdy nastoupil Jan Koukal, a konečnou pro něj bylo 1. kolo. Dopadnou letos Daniel Mekbib a Anna Sermeová lépe?