Když se Satoranský chystal na přípravný kemp Washingtonu, v rozhovoru s novináři dal najevo sympatický mix sebevědomí a pokory. Věděl, co umí a jak to prodat, zároveň si ale uvědomoval sílu konkurence v NBA a nutnost podřídit se roli, kterou mu v týmu určí.

„Člověk musí být trpělivý a připravený i na situaci, kdy se mu nebude tolik dařit. Mně trošku nahrává, že jsem v takové situaci už dvakrát byl, v Seville i v Barceloně. Taky jsem vlastně začínal od nuly," vypravoval.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Satoranský poprvé v základu, Washington těsně prohrál v Orlandu

V základní pětce

Jak se mu tedy povedl začátek sezony? Po prvních pěti zápasech v dresu Wizards (ten šestý se hrál v noci na dnešek) je jasné, že Satoranský na palubovky NBA vlétl s obdivuhodnou razancí a odhodláním.

V Orlandu se dokonce při zranění hvězdného Johna Walla ocitl v základní sestavě Washingtonu a odehrál přes půl hodiny. Jeho čas na hřišti zápas od zápasu rostl, stejně jako role v sestavě Wizards. O chválu na jeho adresu není nouze. V souboji s Treyem Burkem o post druhého rozehrávače za Wallem zatím vede Čech.

„Tomáš přináší hodně energie, důrazu a atletičnosti. Na pozici rozehrávače hraje celý život a myslím, že měl velmi dobré momenty," řekl o Satoranském trenér Scott Brooks, který pořád zkouší různé varianty sestavy. Hlavně proto, že vstup Washingtonu do nové sezony se vážně moc nepovedl. „Není to o tom, že je první pětka a druhá pětka. Všichni jsme Wizards a spolu musíme najít ideální kombinaci," dodal kouč.

Tomáš Satoranský a Jan Veselý v NBA.Zdroj: DENÍK

Veselého začátky

Mužstvo z hlavního města USA z prvních pěti startů čtyřikrát prohrálo. To má Satoranského začátek v NBA společné s krajanem Janem Veselým, který ve Washingtonu začínal ve zkrácené sezoně 2011/2012. I tehdy měli Wizards mizerné výsledky a český nováček na to trochu doplatil.

V zámoří se Veselý spíše rozkoukával pomaleji, nešla mu střelba a chtěli po něm něco jiného, než na co byl zvyklý. Se sérií porážek se zvyšoval tlak na mužstvo, od Veselého jako šestky draftu se čekaly velké věci.

Také u Satoranského není všechno bez poskvrnky. Komentátoři upozorňují hlavně na jeho zbytečné ztráty míče, a že mu zatím nejde střelba za tři body, novicovi však lze leccos prominout. Obzvlášť když je vidět jeho nezdolná chuť na sobě pracovat a ohromný potenciál.

A Veselý? V šestadvaceti letech má pořád hodně před sebou. „Myslím, že Honza se do NBA vrátí. Snad mu tým, do kterého se dostane, bude vyhovovat víc než ty předchozí," doufá Satoranský, nyní jediný Čech v zámoří.

ČTĚTE TAKÉ: Show jménem NBA začala. Satoranský jde na věc, vrátí se Warriors na trůn?