Evropský šampionát v plážové házené minulý týden vyvrcholil tak trochu stanou zájmu většiny médií, byť se jedná o akční a divácky atraktivní disciplínu. Pro stručné info: v bulharské Varně se na vyhřátém písku z medailí radovali Dánové, Chorvati a Rusové, mezi ženami byly nejúspěšnější Němky, Dánky a Španělky.

Největší pozornost ale vzbudilo krapet bizarní dění, které následovalo po ženském duelu o bronz mezi Španělskem a Norskem (21:18, 23:22). Reprezentantky severské země totiž nastoupily v přiléhavých kraťasech místo obvyklých bikin, které měly jejich španělské soupeřky (viz video).

Zdroj: Youtube

Nepodstatný módní detail? Pro Evropskou házenkářskou federaci (EHF) nikoli. V rozhodnutí Norek spatřují funkcionáři porušení pravidel o předepsaném oblečení a rozhodli se držitelkám „bramborových“ medailí udělit pokutu.

„Jde o 150 eur pro každou hráčku, celkem tedy 1500 eur,“ uvedla disciplinární komise (v přepočtu dělá pokuta necelých 40 tisíc korun).

Plážové házenkářky mají nosit prakticky stejné úbory, jako třeba beachvolejbalistky. V pravidlech je uvedena „spodní část od bikin“. Na trhu jsou sice zcela běžné i sportovní bikiny s nohavičkami, ale to pro EHF nehraje roli. V regulích se totiž výslovně uvádí, že na boku nesmí být „širší než 10 centimetrů“ a mají „těsně přiléhat k noze“.

Čeho je moc, toho je příliš

Šéf norské házené Kare Geir Lio uvedl, že jeho federace pokutu za reprezentantky zaplatí, ale zároveň pro agenturu AFP zdůraznil: „Hráčky by měly mít právo hrát v tom, v čem se cítí pohodlně.“

Pro list The Washington Post pak dodal, že právě přísné pravidlo o povinných bikinkách řadu házenkářek od plážové verze tradičního sportu odrazuje. Hráčky jsou neustále v pohybu, skáčou a padají, a to v písku. Jistě se dá představit účelnější úbor než sporé plavky.

Norsko už před šampionátem požádalo EHF o povolení hrát v kraťasech, ale návrh byl odmítnut. Funkcionáři sice nevyloučili budoucí jednání o úpravě pravidel, jenže džin už je z lahve venku.

„Je to naprosto směšné. Přístup machistického a konzervativního světa mezinárodního sportu se musí změnit,“ napsal na Twitteru norský ministr kultury a sportu Abid Raja. Fakt je, že muži mají v plážové házené povoleno tílko bez rukávů a delší i volnější kraťasy.

Množí se hlasy, že bikiny jsou pro hráčky jak nepraktické, tak ponižující. „Jsme hrdí na naše reprezentantky, že pozvedly svůj hlas a daly najevo, že čeho je moc, toho je příliš. Spolu budeme bojovat za změnu pravidel,“ uvedla norská federace.