Etapa vedla z Annemasse do Morzine a Martina Sáblíková v ní obsadila původně druhé místo. V cíli ztratila na Francouzku Christine Rossignolovou šest minut a osmnáct vteřin. Její soupeřka však byla několik desítek minut po dojezdu diskvalifikována a Martina Sáblíková se tak stala vítězkou závodu.

Jaké jsou vaše první pocity v cíli?
Jsem opravdu ohromně nadšená. Samozřejmě jsem ráda, že to mám za sebou, ale trať byla skvělá a fakt jsem si to užila.

Martina Sáblíková na stupních vítězů po L´Etape du Tour de France. | Video: L´Etape Czech Republic by Tour de France

S jakou taktikou jste nastupovala do závodu?
Asi s takovou, že se pokusím rozvrhnout síly na celý závod. Chtěla jsem se také držet v balíku, protože tam bylo pár rovinek a sjezdů, kdy je lepší, když člověk jede s někým.

Měla jste na trati informace, jak na tom jste?
Upřímně jsem nevěděla, že je někdo přede mnou. Soustředila jsem se jen na sebe s tím, že chci dojet do cíle. Byla jsem ráda, že se s někým držím a jela jsem sama na sebe. Přece jenom, přes sto čtyřicet kilometrů v tomhle teple a při takovém převýšení není jen tak.

Jak jste se na takový těžký závod připravovala?
Věděla jsem, jaký mě čeká profil trati, tak jsem tomu uzpůsobila trénink. Byli jsme na soustředění v Livignu, i před tím doma jsem jezdila hodně na kole. Realita se ale nedá úplně imitovat. Je přece jenom rozdíl mezi tréninkem doma a místními třináctikilometrovými kopci.

Jaká byla atmosféra na trati?
Bylo to úplně geniální. Užívala jsem si moc. Lidi fandili, především do kopců. Pár jich s náma dokonce běželo. Bylo to parádní a jsem ráda, že jsem si tady mohla zazávodit.

Martina Sáblíková hodnotí závod L´Etape du Tour de France | Video: L´Etape Czech Republic by Tour de France

Co bylo na trati nejtěžší?
Nejtěžší byly sjezdy. Všeobecně se o mně ví, že nejsem ve sjezdu dobrá a bojím se. Ti chlapi jezdí ohromně rychle a tohle byly pro mě nejtěžší části závodu.

Uvažujete do budoucna o návratu do Francie na L´Etape?
Uvidíme, jak to bude se mnou vypadat dál. Určitě bych si to ale ještě někdy chtěla vyzkoušet. Je to fakt bezvadný závod a i atmosféra je úplně jiná než jinde.