„V roce 1924 vybojoval Bedřich Šupčík ve šplhu na laně naše první zlato. Hledali jsme propojení a našli ho ve vlajce, kterou tehdy měli sportovci na prsou také,“ prohlásil Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.

Část sportovců tehdy měla bílá trika s vlajkou, část oblékla černá trika se stejným motivem. A někteří olympionici šli v tomto sportovním oblečení – namísto obleku – i na slavnostní zahájení, neboť hned poté závodili.

Všechno tohle řešili návrháři se sportovci, když se zamýšleli nad tím, jak spojit minulost s přítomností. Hodiny debat a zkoušení jsou u konce. Právě vlajka tak bude hlavním motivem kolekce. „Jde o odkaz k našim předkům,“ dodal Kejval.

Designér Jan Černý vymýšlí pro sportovce modely na slavnostní zahájení OH v Paříži.
Brutálně speciální nástupová kolekce. Návrhář Černý vymýšlí modely pro Paříž

Heslo zní: Jeden za všechny, všichni za Paříž. „Bude to velmi variabilní,“ zmínila Dita Stejskalová z agentury Ogilvy.

Sportovci měli důvod k úsměvům. „Jsem hrdý na českou vlajku a jsem rád, že ji budu nosit na hrudi,“ uvedl kajakář a obhájce zlata z Tokia Jiří Prskavec, jenž patřil mezi osobnosti, které přišly na odhalení kolekce.

K mání jsou i kloboučky

Kolekce dostupná pro fanoušky obsahuje mix produktů v barvách české trikolóry, ale také ve velmi módní a oblíbené černozlaté kombinaci.

„V limitované kolekci najde veřejnost trika, mikiny, legíny, kraťasy, ale i řadu doplňků, jako jsou batohy, ledvinka či praktický klobouček,“ konstatoval Václav Hrbek, majitel společnosti ALPINE PRO.

Tuto část olympijské kolekce navrhovala Veronika Paulenová, designérka ALPINE PRO. „Oblečení propojuje funkčnost, design a národní barvy. Na její tvorbě jsme spolupracovali se sportovci,“ vysvětlila Veronika Paulenová.

Odpočet jednoho roku do začátku olympiády v centru Paříže (rok 2024 je přestupný, proto 366 dní).
Rok do olympiády. Paříž je (skoro) připravena, chystá se i Tahiti. Historie baví

Do přípravy kolekce se poprvé zapojili i paralympionici, ačkoli společné oblečení nosili již v minulosti.

„Jsme rádi za čím dál tím silnější propojení olympijského a paralympijského sportu. Sport ve všech podobách přináší inspirativní příběhy. Sport je jen jeden,“ dodal Miroslav Šperk, generální sekretář Českého paralympijského výboru. 

Připomeňte si i zimní kolekci pro olympiádu v roce 2022:

Zdroj: Youtube

Takhle vypadala kolekce pro letní hry v Tokiu:

Zdroj: Youtube

Oblečení české výpravy pro olympiádu v Riu v roce 2016:

Zdroj: Youtube