Třiadvacetiletá reprezentantka, která svátek všech sportovců zažila už v Londýně 2012, dělá všechno pro to, aby pod vlajkou s pěti propojenými kruhy v srpnové Brazílii uspěla. Za sebou má třítýdenní únorové soustředění v Thajsku a další ji do léta ještě čekají.

Vybočením z náročné přípravy bylo finále ligy družstev, které se minulý víkend poprvé konalo v Ostravě. Startovala ve čtyřech disciplínách (100 a 200 m motýlek, 200 a 400 m polohový závod) a k pátému českému mistrovskému titulu plavkyň KPS v řadě za sebou přispěla čtyřmi prvními místy a českým rekordem ve štafetě na 4x100 m volný způsob.

Třetí rok trénujete pod vedením bývalého reprezentačního kouče Jaroslava Strnada ve vysokoškolském centru v Praze, kde studujete. Zůstala jste ale členkou KPS Ostrava a po dlouhé době závodila v domácím bazénu. Užila jste si to?
Soutěž družstev mám ráda, člověk neplave pro sebe, ale pro to, aby se tým umístil co nejlépe, a to je na tom to krásné. Moc mě to bavilo a mám velkou radost, že se nám podařilo zvítězit už popáté, navíc doma. S holkama jsme si navzájem fandily, přišla se podívat spousta lidí, bylo to super, prostě nádhera!

Finále bylo dost vyrovnané, Bohemians Praha s reprezentantkami Martinou Moravčíkovou a Annou Kolářovou jste porazily o 17 bodů.
Byl to adrenalin, holky musely bojovat o každé umístění, snažily se a dávaly do toho všechno. To mě hrozně moc namotivovalo, a přestože jsem v tréninku dokázala jsem zaplavat slušné časy, bojovaly jsme o každé pořadí. Soupeřky z Bohemians se na nás chystaly a říkaly, že jedou dobýt Ostravu. My jsme ale ukázaly, že jsme zatím nedobytné (směje se).

Program máte letos hodně našlapaný. Chystáte se na další závody, nebo dostane přednost příprava?
Jaro je pro mě lepší, protože závodů je málo a nejsou každý víkend. Můžu se víc věnovat tréninku, což mi vyhovuje. Teď se to zase trošku nakupí, ale Český pohár v Pardubicích vynechám, protože si jedu vyzkoušet olympijský bazén do Ria. To bude trochu změna v přípravě.

Ostrý start až v srpnu asi není nic pro vás, i kvalifikační limit pro Rio jste jako první český sportovec splnila už vloni v březnu…
S trenérem jsme přemýšleli, jestli máme do Ria v dubnu jet, protože tam budu jediný plavec z Česka. Ale nic nenahradí to, když člověk pár měsíců předem už ví, jak to tam bude vypadat, kde najde záchod nebo kam se může jít osprchovat. Asi ty informace ostatním pak prodám (smích). Pro mě je to lepší, protože na olympiádě hned první den plavu polohovou čtyřstovku a třetí den dvoustovku. Bude fajn, že se už teď seznámím s prostředím. Zahájení her neuvidím ani v Riu, ale zbytek olympiády si pak doufám užiju.

Olympiáda se rychle blíží. Už na ni myslíte?
Ne, protože pořád trénujeme. Předtím byla hlavní myšlenka finále ligy družstev v Ostravě, kde jsme chtěly s holkama uspět, teď to bude závodní test v Riu, pak zase trénink a mezitím je ještě Evropa. Trenér mi samozřejmě připomíná, že trénujeme na olympiádu, takže nějaký velký odpočinek zatím nečekám.

Možná to přijde, až Rio osobně navštívíte…
To asi jo, ale když jsem četla postřehy moderního pětibojaře Davida Svobody, tak zatím Rio nevypadá, že by žilo olympiádou. Ještě si to neuvědomuji, trénuji jako každý jiný rok a vím, že vrchol sezony mám v srpnu. To, že je to olympiáda, je v tuto chvíli vedlejší.

Za sebou máte dvě třítýdenní soustředění v teple. Splnila očekávání?
Byla to pro mě největší změna, protože přes Vánoce a silvestra jsem neměla skoro žádný odpočinek. Na Réunionu nešlo o nějakou velkou rychlost a sílu, ale spíš o objem, naplavali jsme asi 220 kilometrů. V Thajsku jsme pak už šli víc do kvality a rychlosti. Trošku hůř jsme si zvykali na větší časový posun, ale udělali jsme tam obrovský kus práce a naplavali také přes 200 kilometrů. Bylo to náročné a po návratu jsem dokonce na týden lehla s teplotami, protože už to bylo přes hranu a tělo si řeklo, že chce odpočinek, tak jsem trochu zvolnila.

Stihla jste trošku poznat i obě exotické země?
Réunion byl v tomhle směru lepší, protože jsme v přípravě netlačili na nějakou velkou kvalitu a stihli i hodně výletů. Thajsko bylo jiné první týden jsme si zvykali na teplou vodu a na prostředí, plavali jsme i přes poledne, kdy tam bylo čtyřicet stupňů. Druhý týden už byl lepší, ve třetím jsme se adaptovali a plavali dobré časy. Nic mi tam nechybělo, všechno bylo blízko, jídlo výborné a dopřáli jsme si i pár výletů. Poprvé jsem tam jela na skútru, chvilku jsem si v thajské dopravě zvykala, ale pak už jsem tam drandila jako místní (smích).

Do moře vás to v tom vedru nelákalo?
Byli jsme, ale já jsem bazénový plavec, do moře jdu tak maximálně se očvachtat a ochladit, ale jinak nic. Navíc si od plavání potřebujeme trošku psychicky odpočinout, když máme volný den. Byli jsme si lehnout na pláži a dali si tam za 250 korun hodinovou thajskou masáž, to byla bomba (usmívá se).

V přípravě pokračujete doma. Na co se zaměřujete?
Kilometrové objemy už mám za sebou, teď jsme přešli na polohovkové kombinace, takže motýl znak, znak prsa, střídání těch stylů. Od září se snažíme zlepšit sílu ve vodě, neustále pracujeme na prsou a trošku upravuji techniku u motýla, protože mi zjistili nějaké chyby, tak se snažím trošku ten způsob zefektivnit. Znak a kraul plaveme všeobecně pořád.

Plánujete startovat na Velké ceně Ostravy na přelomu dubna a května?
Přijedu, je to čtrnáct dní před Evropou, takže to budou poslední kontrolní závody.

Účast na evropském šampionátu máte jako reprezentantka jistou, ale může se stát, že v Londýně budou Závadovy dvě o nominaci teď bojuje i vaše o čtyři roky mladší sestra Tereza.
Byla bych hrozně moc ráda, kdyby se jí to povedlo. Trénuje, dává do toho všechno a začíná se probojovávat mezi špičku v Česku. Byla by to bomba, kdybychom jely na Evropu spolu, mamku by to potěšilo a šťastná by byla celá rodina. Tereze věřím, má na to natrénováno, teď už to jenom prodat. Tahle část je ale občas nejtěžší.

Poradíte jí, jak na to?
Ona to ví sama. Stále se teď zlepšuje, je taková urputnější a myslím, že když v závodě uvidí vedle sebe holky, dokáže se s nimi porvat. Ve finále ligy družstev tu bojovnost ukázala. Budu jí přát jenom štěstí a ať to jede!

Barbora Závadová

Narozena: 23. ledna 1993 v Ostravě
Sport: plavání
Hlavní disciplína: 400 metrů polohový závod
Klub: KPS Ostrava, trénuje ve vysokoškolském sportovním centru v Praze
Trenér: Jaroslav Strnad
Největší úspěchy: bronz na ME 2012, stříbro na letní světové univerziádě 2015, bronz na olympijských hrách mládeže 2010 (200 m polohový závod), 4. na ME 2011, 2014 a 2015, 5. na MS 2015 a ME 2014, 6. na ME 2010, 7. na MS 2011 a 2014, 8. na ME 2010, 15. a 32. (200 m pol. z.) na olympiádě v Londýně 2012. Start za tým Evropy v souboji s USA v Atlantě 2011. Mnohonásobná česká mistryně a držitelka národních rekordů. Vyhlášena nejlepším plavcem České republiky (spojené kategorie mužů a žen) za roky 2011, 2014 a 2015