close info Zdroj: Profimedia zoom_in Slavnostní zakončení olympiády v Paříži. Starostka Los Angeles Karen Bassová (vpravo) přebírá pořadatelskou olympijskou štafetu.
XXXIV. letní olympijské hry
Místo konání: Los Angeles, USA
Termín: 14. července 2028 – 30. července 2028
7 miliard dolarů
To jsou předpokládané náklady na pořádání her (přes 160 miliard korun). Veškeré financování má jít ze soukromého sektoru a pořadatelé předpokládají, že olympiáda si na sebe vydělá. Jen vstupenek se má prodat za dvě miliardy dolarů. Hry v L.A. v roce 1984 skončily v plusu 215 milionů dolarů (v tehdejších cenách) a jsou dodnes považovány za nejvýdělečnější v moderní historii.
27,6 stupně Celsia
To byla průměrná teplota v Kalifornii v letošním červenci. Podle meteorologů šlo o dosud vůbec nejteplejší červenec v tomto státě na západním pobřeží USA. Teploty rostou a padala řada rekordů. V okolí Los Angeles naměřili 25 dnů v řadě přes 38 stupňů Celsia. Právě vedra tak budou pro sportovce i diváky na OH velkým strašákem.
close info Zdroj: Wikimedia Commons/CanonStarGal, CC BY-SA 4.0 zoom_in Memorial Coliseum v Los Angeles.
Významná sportoviště
Los Angeles Memorial Coliseum
Obří aréna, otevřená v roce 1923, se stane vůbec prvním stadionem v dějinách, který bude hostit tři olympiády. Donedávna měl kapacitu skoro 100 tisíc diváků, po zatím poslední velké renovaci se na tribuny vejde 77 500 lidí. Za čtyři roky se na něm odehraje část slavnostního zahájení i zakončení a atletické soutěže.
Rose Bowl
Další slavný stadion, který hostil i hry v letech 1932 (dráhovou cyklistiku) a 1984 (fotbal). Pasadenská aréna hostila např. pět Super Bowlů, finále MS ve fotbale (ano, právě tady Roberto Baggio neproměnil legendární penaltu v rozstřelu s Brazílií) a řadu dalších památných zápasů, hlavně v americkém fotbale.
Crypto.com Arena
Stadion známější pod názvem Staples Centre je domovem basketbalistů Los Angeles Lakers a hokejistů Los Angeles Kings. Během olympiády v roce 2028 se tu však budou prohánět gymnastky a gymnasté.
close info Zdroj: Wikimedia Commons/Troutfarm27, CC BY-SA 4.0 zoom_in SoFi Stadium
SoFi Stadium
Luxusní sportovní centrum v Inglewoodu, domov dvou týmů NFL, bylo otevřeno teprve před třemi lety a nabízí zastřešený stadion s kapacitou 70 000 až 100 000 diváků. Spolu s Memorial Coliseum tu bude část zahájení a zakončení OH, hlavně ale bude hostit plavecké soutěže – upravené hlediště s kapacitou 38 000 diváků bude pro plavání největší v historii.
Intuit Dome
Tento supermoderní objekt v blízkosti SoFi Stadium v Inglewoodu je těsně před dokončením. Hala se má stát domácím sídlem týmu NBA Los Angeles Clippers a na olympiádě se stane centrem právě pro basketbalové turnaje.
UCLA
Olympijská vesnice pro sportovce bude na stejném místě jako v roce 1984 – v kampusu veřejné Kalifornské univerzity v Los Angeles (UCLA). Novináři budou ubytování v prostorech soukromé Univerzity Jižní Kalifornie (USC).
Další místa
Známé pláže v Long Beach a sportoviště v okolí budou hostit například triatlon, jachting, vodní pólo, veslování či házenou. V Santa Monice vznikne přímo u moře stadion na beach volejbal, golf se bude hrát v Riviera Country Clubu, dějišti několika golfových majorů. Areál v South Bay se stane dějištěm turnajů v tenise, v ragby či v pozemním hokeji. Los Angeles Convention Center v centru města má hostit šerm, judo, zápas, stolní tenis či taekwondo. Pořadatelé využijí převážně již existující stadiony a haly, jen minimum z nich se bude stavět provizorně pouze pro olympiádu.
close info Zdroj: Wikimedia Commons/Smartneddy, CC BY-SA 3.0 zoom_in Baseball se v Los Angeles vrátí do programu olympijských her.
(Staro)nové sporty
Baseball/softball
Hry v USA se samozřejmě neobejdou bez baseballu. Ten se v olympijském programu nepravidelně objevuje (a zase z něj mizí) už od premiéry v roce 1900. Naposledy se pod pěti kruhy hrál po dvanáctileté absenci v Tokiu 2020, letos v Paříži chyběl. Pokud jde o softball, ten debutoval v Atlantě 1996 a od té doby byl – stejně jako baseball – na všech letních hrách s výjimkou Londýna, Ria a Paříže.
Kriket
Hrál se na OH v Paříži v roce 1900 (zlato získala Velká Británie po výhře nad Francií, víc týmů se nepřihlásilo) a od té doby jeden z nejsledovanějších světových sportů z programu her zmizel. Za čtyři roky tak kriket prožije velkolepou obnovenou premiéru. Mezi velmoci této hry patří kromě Anglie hlavně Austrálie, Indie, Pákistán a další země bývalého britského impéria.
Flag football
Pro české diváky asi největší neznámá. Jde o bezkontaktní variantu amerického fotbalu, v níž hráči zastavují soupeře s míčem tím, že mu seberou praporek (anglicky flag), připevněný suchým zipem na opasku. Protože nedochází k drsným fyzickým střetům, je tato disciplína hojně rozšířena i mezi ženami, a právě proto se dostala do olympijského programu. „Klasický“ americký fotbal by neprošel.
Lakros
Další typický zaoceánský sport s kořeny mezi původními obyvateli Severní Ameriky. Soutěžilo se v něm na olympiádách v letech 1904 a 1908 (oba turnaje vyhrála Kanada), na dalších třech hrách se objevil alespoň coby ukázkový sport, naposledy v roce 1948. Lakros se hraje v několika variantách, na olympiádě v Los Angeles to bude verze se šesti hráči včetně brankáře na každé straně.
Squash
Je zajímavé, že z pěti nových sportů v programu OH v Los Angeles jsou čtyři týmové. Výjimkou je squash, který o zařazení do olympijského programu usiloval už dlouhá léta. Účast mu několikrát těsně unikla, přičemž se argumentovalo tím, že squash je prý obtížně sledovatelný hlavně pro televizní diváky. O jeho popularitě a globálním rozšíření však není pochyb.
Komu hrozilo vyškrtnutí?
Původně nebyly do programu zařazeny tři tradiční olympijské sporty – vzpírání, moderní pětiboj a box. První dvě disciplíny provedly požadované reformy a svou pozici nakonec uhájily, nad boxem, jehož řídící organizace IBA je pod silným ruským vlivem, se však stále vznáší hrozba vyřazení.
close info Zdroj: Wikimedia Commons/Gmasonoz, CC BY-SA 4.0 zoom_in Olympijské hry v roce 1984 byly bez československé účasti.
Češi ve městě andělů
OH 1932 – 1x zlato, 2x stříbro, 1x bronz
Z československého hlediska byla první olympiáda v Los Angeles až příliš daleko, navíc se konala v čase hospodářské krize. Do Kalifornie tak cestovala miniaturní výprava o sedmi členech (pouze muži). Zisk čtyř medailí tak vlastně byl skvělým výkonem. Zlato vybojoval vzpěrač Jaroslav Skobla, civilním povoláním strážník, další vzpěrač Václav Pšenička byl stříbrný. Stejnou medaili získal zápasník Josef Urban, bronz si odvezl koulař František Douda.
OH 1984 – neúčast
Jak známo, Sovětský svaz a další komunistické státy včetně Československa tyto hry bojkotovaly. Oficiálně kvůli „nedostatečně zajištěné bezpečnosti“, ve skutečnosti šlo o pomstu za západní bojkot předchozí olympiády v Moskvě (65 zemí nepřijelo na protest proti sovětské invazi do Afghánistánu). I proto schází světové rekordmance na 800 metrů Jarmile Kratochvílové – tehdy byla v nejlepší formě – ve sbírce trofejí olympijské zlato.