Pokud patříte k fanouškům moderního pětiboje, v němž Česko v minulých letech zažilo i olympijský úspěch, a těšili jste se hlavně na parkur, od příště budete mít smůlu. Právě disciplína, v níž je důležitá souhra sportovce s koněm, totiž byla v Paříži v programu pětiboje naposled.
Na příštích olympijských hrách, které se uskuteční v kalifornském Los Angeles, už parkur nahradí překážková disciplína.
Jednotliví soutěžící budou muset překonávat nejrůznější překážky, které testují sportovcovu sílu, koordinaci, stabilitu či hbitost. Tak uvidíme závodníky ručkující, přelézající či podlézající překážky, ale i houpající se na kruzích.
S novým formátem mají zkušenosti zatím především junioři, kteří jej už mívají jako součást závodů. Mnozí zkušenější kolegové ale na změnu, která nastala proto, aby se vůbec moderní pětiboj udržel v olympijském programu, koukají přinejmenším skrz prsty.
„Pokud by pětiboj vypadl z rodiny olympijských sportů, a přesto v něm zůstala překážková disciplína, pak bude podle mého názoru odliv současných závodníků obrovský,“ poznamenal pro Deník už po kongresu, kde se rozhodlo o nahrazení parkuru překážkovou disciplínou, trenér Jakub Kučera.
Nepomohly ani petice
Proti změně bylo mnoho sportovců a trenérů, podepisovaly se petice, ale bez pozitivního výsledku. Moderní pětiboj sice patrně v rodině olympijských sportů zůstane, ale v nové podobě se zatím přílišné popularitě mezi pětibojaři netěší.
„Myslím si, že všichni přes třicet stoprocentně končí a ty kolem pětadvaceti to bavit nebude, protože ta disciplína je taková, že to baví spíš děti,“ řekla svůj názor pro iSport.cz desátá nejlepší pětibojařka z Paříže Lucie Hlaváčková.
A popularitě se příliš netěší ani mezi fanoušky. Na sociálních sítích se to jen hemží srovnáními se soutěžemi typu japonského pořadu Ninja Warrior, který spočívá právě ve zdolávání roztodivných překážek.
„Nahrazení parkuru v moderním pětiboji parkurovým závodem? Jako když závodíte v opičárnách,“ má jasno jeden z uživatelů. A zdaleka není jediným.
Pětiboj se tak řadí mezi sporty, které v posledních letech doznaly změny. Své o tom vědí i vodní slalomáři, kteří museli skousnout zařazení kayakcrossu. Během olympiády v Paříži pak řada z nich, včetně Jiřího Prskavce, dala najevo, že právě nová disciplína nepatří mezi jejich nejoblíbenější.
I zde se nová disciplína, která si ale mezi fanoušky našla své příznivce pro svou kontaktnost, dočkala spíše než se sportem přirovnání s některými televizními soutěžemi. Na jejím zařazení do olympijského programu to ale zatím nic nemění.