„Poslední čtvery hry byly na vzdálenějších místech a poslední dvoje bez diváků. Poprvé od Londýna 2012 se se budou Evropané na olympiádu těšit a budou ji přirovnávat k Londýnu,“ říkal šéf olympijské mise a ředitel sportovního úseku Českého olympijského výboru Martin Doktor po návratu z inspekční cesty v Paříži, kde zjišťoval novinky o OH 2024.

Do začátku her zbývají necelé dva roky a stavba vesnice je dál, než bývalo v předešlých případech obvyklé. „Některé budovy už v podstatě stojí. Francouzští organizátoři se snaží využívat stávající objekty,“ pokračuje funkcionář, který byl účastníkem první přípravné schůzky olympijských a paralympijských výborů s organizátory.

Čtvrtkařka Lada Vondrová na letošním ME v Mnichově skončila v semifinále běhu na čtyři sta metrů.
Jako fotbalistka jsem měla lepší fyzičku, než mám nyní, culí se atletka Vondrová

„Centrem olympijské vesnice je jídelna. Tentokrát to není velký stan postavený na zelené louce, ale budova bývalé elektrárny. A k tomu jsou postaveny nebo se dodělávají nové domy a každý je malinko jiný,“ říká dvojnásobný olympijský vítěz a šéf výprav Českého olympijského týmu.

Ve vodáckém areálu bude prostor pro všechny

Doktor měl možnost se vedle dějiště tenisu a dráhové cyklistiky podívat také na vodácký areál. „To bylo pro mě velice zajímavé, protože jsem tam byl před jednatřiceti lety jako junior na zájezdu k šampionátu rychlostních kanoistů,“ líčil. „Je to krásné místo a na první pohled to vypadalo v podstatě stejně. Když se ale člověk podívá pozorněji, vidí, že poskočili o značný kus,“ poznamenal.

Lukáš Krpálek během rozhovoru pro Deník
Krpálek má na čele terč. Nesmím se nechat nachytat, říká favorit před MS

„Je tam prostor, aby tam v jednu chvíli fungovaly všechny skupiny včetně vodního slalomu. Na druhou stranu tam bude pro veslaře i kanoisty možná víc než jinde náročné srovnat se s povětrnostními podmínkami, protože se bude závodit na širším přírodním jezeře, kde často fouká z boku,“ rozpovídal se bývalý slavný kanoista.

Střelba bude dvě a půl hodiny od Paříže

Našel ale i negativa. „Měl jsem pocit, že ostatní šéfové misí stejně jako já vyvalili oči, když jsme zjistili, že střelba je vzdálená dvě a půl hodiny od Paříže. Moc se nám to nelíbí, ale co se dá dělat. Střelci se s tím budou muset vypořádat. Na druhou stranu, jestli jsem to dobře pochopil, je v Châteauroux národní centrum na vysoké úrovni, což by to mohlo vyvážit,“ poukázal.

S dosavadními přípravami OH 2024 je Martin Doktor spokojený. „Je znát, že tam pracuje skupina profesionálů, kteří vědí, co dělají. Velice těžké je to právě v tom, že všichni od Paříže očekáváme, že hry tam budou skvělé.“