close info Zdroj: Profimedia zoom_in Alžírská boxerka Imane Chelifová opuští ring na OH v Paříži.
Vystoupení alžírské boxerky Imán Chalífové
Boxerka ještě před startem na olympijských hrách v Paříži spustila vlnu negativních reakcí. Imán byla z loňského světového šampionátu vyloučena kvůli vysoké hladině testosteronu. Mezinárodní boxerská asociace neumožnila loni sportovkyním s mužskými chromozomy XY startovat proti ženám. Olympijský výbor ale start pod pěti kruhy povolil, což spustilo lavinu negativních reakcí na sociálních sítích. Největší kontroverzi nad účastí boxerky v Paříži spustil čtvrtfinálový zápas proti Italce Angele Cariniové, která ze zápasu odstoupila po 46 sekundách a soupeřce ani nepodala ruku.
Celý incident okomentovala i spisovatelka J.K. Rowlingová. „Mladé boxerce jste sebrali všechno, kvůli čemu pracovala a trénovala. Do ringu jste proti ní pustili muže. Olympijské hry v Paříži zůstanou navždy poskvrněny touto brutální nespravedlností,“ uvedla na sociální síti X. Fanoušci se rychle rozdělili na dvě skupiny - ti, kteří účast Chalífové na olympiádě schvalují a ti, kteří by jí start nejraději zakázali právě kvůli vysoké hladině testosteronu. Boxerka si ale i přes lavinu negativních zpráv na sociálních sítích zajistila medaili a začali ji podporovat fanoušci z celého světa.
close info Zdroj: Deník / Pavel Netolička zoom_in FIVB Světové série v plážovém volejbalu J&T Banka Ostrava Beach Open, 29.května 2019 v Ostravě. Na snímku Steven van de Velde (NED).
Nizozemský beachvolejbalista Van de Velde
Další sportovec, jehož start pod pěti kruhy vzbudil vlnu reakci na sociálních sítích byl nizozemský beachvolejbalista Steven Van de Velde. Sportovec byl v roce 2014 odsouzen za znásilnění dvanáctileté dívky, za což si odpykal i svůj trest ve vězení. V roce 2017 byl propuštěn a dále se věnoval beach volejbalu, v němž se dostal i do reprezentace. Zúčastnil se i světových a evropských pohárů, kde s Van de Veldovou minulostí nebyl problém. Dokud nenastoupil na olympiádě.
„To snad nemyslí olympijský výbor vážně? Pustit do Paříže někoho, kdo byl odsouzen za znásilnění dítěte? To už tam může opravdu každý,“ psali rozhořčení fanoušci na sítích. Van de Velde svého činu lituje, což přiznal už v několika rozhovorech v průběhu let ještě před olympiádou. Za sportovce se postavil i generální ředitel Nizozemské volejbalové federace, který uvedl: „Stevenův příběh známe. Byl odsouzený podle anglického zákona a odpykal si trest. Od té doby jsme s ním v kontaktu a znovu jsme ho naplno přijali mezi naši volejbalovou komunitu,“ řekl Michel Everaert.
Nizozemští fanoušci v Paříži ale problém s účastí sportovce na olympiádě nevidí. „Je to stará věc. Nevím, proč se to pořád vytahuje. Svůj trest si odpykal. Má už i manželku a dítě, tak proč by měl být pořád trestán za něco, co se stalo před desíti lety. Olympiáda je o sportu,“ řekla Deníku Jolanda B. z Nizozemska. Rozhořčení neschovávala ani skupinka osmi nizozemských fanoušků oděných do oranžova. „Zaznamenal jsem už před olympiádou, že všichni řeší, co udělal. Myslím, že už několikrát řekl, že toho litoval, a byl kvůli tomu i ve vězení. Média z toho dělají zbytečný poprask,“ uvedl fanoušek Thomas Elbe, který se zúčastnil i beachvolejbalového utkání pod Eiffelovou věží.
close info Zdroj: Profimedia zoom_in Turecký střelec Yusuf Dikec na olympiádě zaujal.
Turecký střelec Yusuf Dikec
Hitem sociálních sítí se v průběhu olympiády stal i turecký jednapadesátiletý střelec Yusuf Dikec, který si z Paříže odvezl stříbrnou medaili v turnaji smíšených dvojic ze vzduchové pistole. Turek na olympiádu dorazil pouze se svými dioptrickými brýlemi a reprezentačním tričkem, čímž se viditelné odlišoval od ostatních sportovců ve své kategorii. Na rozdíl od svých kolegů totiž nevyužil speciální brýle s krytím pro jedno oko nebo vestu.
Na Instagramu se rychle začaly šířit fotografie, které Turka oslavovaly zejména za jeho ležérní styl s jednou rukou v kapse. Společně s jeho přísným výrazem proto fanoušci na sociálních sítích přirovnávali sportovce k akčním hrdinům. Turecký reprezentant přitom není na olympiádě žádným nováčkem. Poprvé pod pěti kruhy startoval v roce 2008 v Pekingu. Ani po Paříži ale prý s olympiádami nekončí a na dalších letních hrách chce získat zlatou medaili.
close info Zdroj: Profimedia/AP Photo/Tsvangirayi Mukwazh zoom_in Americká ragbistka Ilona Maherová (uprostřed)
Americká ragbistka Ilona Maherová
Před olympijskými hrami v Paříži měla americká ragbistka na Instagramu několik set tisíc fanoušků. S její účastí na největší sportovní akci na světě ale sledující raketově stoupali po milionech a nyní má na svém účtu přes 2,9 milionu fanoušků. Sedmadvacetiletá sportovkyně plní pravidelně sociální sítě vtipnými momenty z její účasti v Paříži.
Její popularita raketové stoupla i se ziskem bronzové medaile. Její krátká videa z olympiády mají miliony shlédnutí a mezi ty nejúspěšnější patří například zkoušení bikin, které sportovkyně vyfasovaly ještě před olympiádou. Někteří fanoušci si mysleli, že jde o uniformu na olympijský ragbyový zápas. „Plavky jsme dostali v dárkové tašce. Hrát v tom nebudeme, ale zapomínáte, že nejsme jen sportovkyně. Chceme taky někdy vypadat dobře,“ dodala k videu Maherová, která si své fanoušky získala i při rozhovorech po zisku medaile, kde zmínila, že sportovci musí působit aktivně i na sociálních sítích, aby získávali například dobré sponzory a udržovali si mediální pozornost. Bez té podle Maherové atleti v dnešní době nemohou fungovat.
close info Zdroj: Profimedia/AP Photo/Dar Yasin zoom_in Cyklista Nils Politt (vpravo) v silničním závodě na olympiádě v Paříži
Německý cyklista v ikonické kavárně
Jedno z posledních virálních videí na olympiádě patřilo německému cyklistovi Nilsi Polittovi. Během 272 kilometrů dlouhého olympijského závodu přeskočil barikádu a utíkal na toaletu do vyhlášeného podniku, čímž překvapil spoustu zákazníků uvnitř. K pauze si totiž Politt vybral ikonickou kavárnu, která je známá z filmu Amélie z Montmartru.
Třicetiletý cyklista v Café des Deux Moulins spustil poprask a fanoušci ho poté v návratu na bicykl podporovali z plných plic. Pro zahraniční média uvedl, že si musel neplánovaně odskočit kvůli nepříjemnému pocitu v břiše, s čímž ale normálně problém nemá. Přestávka ale pro Politta znamenala 70. příčku v závodu a ztrátu 20 minut na zlatého Belgičana Remca Evenepoela.
Kateřina Součková, reportérka Deníku v Paříži
Deník na olympiádě reprezentuje i Kateřina Součková, která je reportérkou Deníku v Moravskoslezském kraji. Těšte se na spoustu rozhovorů, videí a skvělé reportáže.
Právě díky jejím postřehům hned zjistíte, co se řeší mezi sportovci pod Eiffelovkou, v Českém domě, ale také na tribunách s českými fanoušky.
Sledujte exkluzivní zpravodajství Deníku z olympijské Paříže!