Siniaková má už druhé olympijské zlato, před třemi lety v Tokiu triumfovala v ženském deblu s Barborou Krejčíkovou. Macháč bude v sobotu moci získat ještě bronz v mužské čtyřhře po boku Adama Pavláska.
Pro český tenis jde o první olympijské zlato ve smíšené čtyřhře. Jediný cenný kov zatím získali Radek Štěpánek a Lucie Hradecká, kteří vybojovali před osmi lety v Riu de Janeiro bronz.
Šermíři podlehli jen obhájcům prvenství Japoncům, kteří zvítězili v semifinále 45:37. Hrdinou duelu o bronz byl stejně jako ve čtvrtfinále proti druhému týmu světového žebříčku Itálii Jurka, který v závěrečném souboji na planši v zaplněném Grand Palais otočil skóre proti domácí hvězdě Yannicku Borelovi. Dvaačtyřicetiletý Beran se ziskem olympijské medaile rozloučil s kariérou.
Krpálka v osmifinále nejtěžší kategorie nad 100 kilogramů porazil Japonec Tacuru Saitó na ipon. Souboj se stříbrným medailistou z předloňského mistrovství světa prohrál český šampion z Ria de Janeiro, kde ovládl nižší váhu do 100 kg, a z Tokia po 91 sekundách.
Na trůnu Krpálka vystřídala domácí hvězda Teddy Riner. Finálový souboj s Kim Min-čongem z Koreje rozhodl 17 sekund před časovým limitem a jako první judista získal čtyři zlaté olympijské medaile.
Tenistky Karolína Muchová a Linda Nosková do finále čtyřhry nepostoupily. Po semifinálové porážce s Italkami Sarou Erraniovou a Jasmine Paoliniovou 3:6, 2:6 si zahrají o bronz. Jejich soupeřkami budou Španělky Sara Sorribesová s Cristinou Bucsaovou, jež prohrály s Ruskami v neutrálních barvách Mirrou Andrejevovou a Dianou Šnajderovou 1:6, 2:6.
Staněk do finále prvním pokusem
Dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Šimánek skončil ve finále A na šestém místě. Jediní zástupci českého veslování v bojích o medaile nedokázali vylepšit výsledek z Tokia, kde dojeli před třemi lety čtvrtí.
Střelec Jakub Tomeček je po prvním dnu kvalifikace skeetu sedmý a drží naději na postup do šestičlenného finále. Třiatřicetiletý český reprezentant v úvodních třech sériích minul dva terče a má 73 bodů stejně jako další tři soupeři na 6. až 9. místě. Soutěž na střelnici v Chateauroux bude pokračovat v sobotu dalšími dvěma koly a vyvrcholí finálovou částí.
Koulař Tomáš Staněk trefil v kvalifikaci na olympijských hrách v Paříži skvělý pokus. Výkonem 21,61 metru si vylepšil o 14 centimetrů letošní maximum a předvedl druhý nejlepší výkon kvalifikace. V rozhovoru po závodě si pochvaloval, jak po zdravotních problémech načasoval na vrchol sezony formu. Líbila se mu atmosféra na Stade de France, kde dnes začaly atletické soutěže.
Historický úspěch Maňasové
Sprinterka Karolína Maňasová si v rozběhu na 100 metrů v Paříži zlepšila osobní rekord o šest setin na 11,11 sekundy a postoupila do sobotního semifinále. Za českým rekordem Jarmily Kratochvílové z roku 1981 zaostala jen o dvě setiny. V kvalifikaci naopak neuspěli výškařka Michaela Hrubá ani kladiváři Patrik Hájek a Volodymyr Myslyvčuk.
Maňasová startovala ve druhém nejrychlejším rozběhu, který vyhrála Britka Daryll Neitaová za 10,92. Česká sprinterka doběhla čtvrtá, jen setina ji dělila od přímého postupu, ale vešla se mezi postupující časem. Ze svého zápisu v semifinále mistrovství Evropy v Římě ubrala šest setin a celkově obsadila 18. místo.
Nejrychleji běžela Marie-José Ta Louová z Pobřeží slonoviny za 10,87. Svůj rozběh bez problémů vyhrála i letošní tabulková jednička Američanka Sha'Carri Richardsonová, která přijela s cílem ukončit jamajskou nadvládu v nejkratším sprintu, trvající od her v Pekingu v roce 2008.
Dvě velké soupeřky jí odpadly. Vítězka dvou posledních her Elaine Thompson-Herahová kvůli zranění do Paříže vůbec nepřiletěla. Shericka Jacksonová, bronzová z Tokia, ze stejného důvodu zúžila svůj program jen na dvoustovku. Ze zlatého jamajského kvarteta z Tokia zbyla jen nejstarší členka, sedmatřicetiletá Shelly-Ann Fraserová-Pryceová, která svou první zlatou získala už v Pekingu a dnes zaznamenala druhý nejlepší čas 10,92.
Oba čeští kladiváři hodně zaostali za výkony, které jim vynesly start v Paříži. Lépe si vedl Myslyvčuk, jenž hodil 73,84 m. Ukrajinský rodák, který poprvé reprezentoval svou novou vlast až letos na mistrovství Evropy v Římě, obsadil 16. místo.
Hájek třetím pokusem hodil jen 68,80, zůstal nejen daleko za kvalifikačním limitem, který byl 77 metrů, ale i o víc než o sedm metrů za svým osobním rekordem z dubnového mítinku v Kolíně. Klasifikován byl na 31. místě, hůř dopadl jen vítěz americké kvalifikace Daniel Haugh, který měl tři neplatné pokusy. Nejdelší hod předvedl kanadský mistr světa Ethan Katzberg - 79,83.
Hrubá se pod pět kruhů vrátila po osmi letech, ale skončila stejně jako v Riu de Janeiro už v kvalifikaci. První výšky skákala na první pokus, ale 192 cm, což by bylo vyrovnání jejího letošního maxima z mistrovství republiky ve Zlíně, už nezdolala a obsadila dělené 15. místo. Mezi vyřazenými je i Julija Levčenková z Ukrajiny, vicemistryně světa z roku 2017 třikrát shodila základní výšku 183 cm.