„Je lepší vyčkat na informace japonských úřadů,“ sdělila pro Deník Barbora Žehanová, mluvčí Českého olympijského výboru. Definitivní rozhodnutí má padnout sice až za pár týdnů v březnu, nicméně…

Už teď existuje spousta indicií, podle nichž je verdikt jen jeden a je nevyhnutelný: diváci (zvlášť ti ze zahraničí) se na tribuny nepodívají.

Trénink s plavcem Janem Mickou v pražském Podolí
Složitý rok pro plavce. Tokio je světlo na konci tunelu, líčí Micka

Japonci si už nechali vypracovat analýzu, která hovoří o tom, že v případě zavření sportovišť bude rozpočet chudší o devatenáct miliard eur (v přepočtu takřka pět set miliard korun).

Země je v izolaci

Nejde zdaleka jen o propadnutí vstupenek, ekonomika by tratila na turismu (hotely, restaurace atd.). Jenže cena je to podle všeho přijatelná. Japonsko totiž prožívá pandemii koronaviru jinak. Vážně.

Místní dodržují, co se jim nařídí. Země je v izolaci. „Řešíme, jak uspořádat bezpečné hry. A jedním ze scénářů je i možnost, že by byly bez diváků,“ prohlásil nedávno Joširó Mori, šéf organizačního výboru (posléze rezignoval kvůli narážkám na neschopnost žen).

Je nepředstavitelné, že by Japonci zčistajasna otevřeli letiště a na hry mohl přijet kdokoliv. Nabízí se varianta pustit na tribuny jen „prověřené“ diváky.

Zimní olympijské hry v Pekingu se mají uskutečnit v roce 2022
Rok do Pekingu. Čína se chlubí, svět řeší bojkot. Co na to Vystrčil?

Tušíte správně. Očkovaní by měli zelenou (což odpovídá tomu, že v Tokiu začali po odkladech s vakcinací a plán je stihnout ji dokončit do startu olympiády). „Japonci jsou precizní v přípravách opatření. V listopadu například na stadionu v Jokohamě za přítomnosti 30 tisíc lidí zjišťovali, jak vzduchem létají kapénky při fandění, kde se lidé nejvíc shlukují. Údaje pak vyhodnocoval superpočítač, který hodnotil i šíření viru ve školách či vlacích,“ přiblížila Žehanová.

Letenky a hotely za babku

Nezájem dříve natěšených zahraničních fanoušků signalizuje ještě jeden ukazatel. Letecké společnosti snižují ceny letenek. Zatímco loni se na původní termín her prodávaly letenky do Tokia za třicet tisíc korun a víc, teď se dají sehnat za třetinu.

Stejné je to i s ubytováním. Hotely (loni plné) hlásí volno. A ceny za pokoj? Na drahé Tokio nebývale levné, v pohodě se na přelom července a srpna "vlezete" do sto eur za dvoulůžkový pokoj v centru města. 

Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor
O čínských penězích, rivalitě s Japonci i rýži. Doktor: Olympiáda v Pekingu bude

Obojí je pochopitelné. Není zájem cestovat, když je kolem olympiády taková nejistota. „Ale uskuteční se,“ ujistil šéf Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach.

Mimochodem, správná odpověď z úvodu zní: Tokio otevře své brány za 155 dní. 

Snad.