„Máme informace, že Ruská federace a Bělorusko nedostanou pozvání k účasti na nadcházejících hrách. To je z našeho pohledu nejdůležitější. Důležité je zároveň usnesení pléna Českého olympijského výboru, v němž jsme zdůraznili, že si nepřejeme účast Ruska a Běloruska. Je to v souladu s kroky Mezinárodního olympijského výboru,“ sdělil Deníku Jiří Kejval.

Přes některé snahy zapojit válčícího agresora a zemi, která mu v tom napomáhá, do sportovního svátku ve francouzské metropoli, považuje jejich neúčast za hotovou věc. „Šestadvacátého července, kdy se začne odpočítávat rok do zahájení olympiády, se posílají pozvánky a oni je nedostanou. Tečka.“

Předseda Českého olympijského výboru Miroslav Kejval.
Rusové na olympiádě v Paříži? Neumíme si to představit, varují sponzoři

Ovšem díky plánované účasti na Asijských hrách si mají sportovci z Ruska a Běloruska zajistit místo na olympiádě. „To není záležitost Mezinárodního olympijského výboru, ale separátní otázka pro jednotlivé sportovce,“ prohlásil předseda ČOV.

Mluví se o účasti závodníků pod neutrální vlajkou, kteří podepíší prohlášení odsuzující zapojení do války. Tím se mimo jiné na půdě ČOV zabývala expertní skupina pod vedením bývalého diplomata Michaela Žantovského.

„Existují různá fóra, kde se řeší účast, ale momentálně reprezentuji ČOV, který je zavázaný usnesením našeho pléna, takže my tyto věci neřešíme,“ poznamenal Kejval.

Starty pod neutrální vlajkou

Ovšem snahy prezidenta Mezinárodního olympijského výboru Thomase Bacha směřují spíš k tomu, aby mohli startovat sportovci bez národních znaků a za předpokladu, že nejsou členy armádních klubů.

„To jsou dvě různé věci. Země pozvánky nedostanou. Spadne klec a už o tom nebude žádná diskuse. Existují ale sportovci jako třeba tenistka Darja Kasatkinová, která žije ve Španělsku a odsoudila válku. U ní existuje eventualita, že by mohla startovat pod neutrální vlajkou. Je to však otázka pro MOV a tenisovou federaci,“ prohlásil Kejval.

Miroslav Jansta vede český sport z titulu šéfa České unie sportu. V čele této organizace je od roku 2012
Jansta útočí: Co udělal olympijský výbor proti Rusku? Ukrajina není Jugoslávie

Ovšem některé sporty - například cyklistika, kanoistika, judo, šerm, sportovní lezení, moderní pětiboj, stolní tenis a naposledy gymnastika, které Rusy a Bělorusy ze svých řad vyloučily, nyní jejich znovuzapojení připravují. Děje se tak na základě doporučení MOV a návrat jim má umožnit startovat v olympijských kvalifikacích.

„To nemohu komentovat a ani nejsem schopný všechny věci kolem toho komunikovat. Vždycky je potřeba vidět situaci v celém kontextu. Počkal bych si, jak to celé dopadne. Vycházím z pozice MOV, která je jasná od začátku. Víc k tomu nemám, co říct.“