Adam Ondra tak stále má šanci vylepšit umístění z olympijských her v Tokiu, kde před třemi lety při premiéře tohoto sportu pod pěti kruhy skončil na šestém místě.
Jednatřicetiletý lezec byl po boulderingu na pátém místě, ve středečním lezení na obtížnost si připsal 68,1 bodu a byl druhým nejlepším z celého startovního pole. Celkově pak zaznamenal 116,8. To mu sedm závodníků před koncem semifinálových bojů zajistilo postup do finálové osmičky. Do závěrečných bojů, které jsou v programu v pátek, nakonec prošel ze třetí příčky. Vítězem semifinálové části se stal Japonec Sorato Anraku, na nějž Ondra ztratil 20,2 bodu, za druhým Britem Robertsem zaostal o necelých pět a půl bodů.
„Úplně super. I když se ta cesta podle ostatních zdála velmi nepříjemná, tak mně se vlastně zdála velmi příjemná. Sám jsem velmi překvapený, jaký z toho je výsledek, protože v momentě, kdy jsem spadl, jsem se necítil úplně unavený. Byla to jenom malá taktická chyba,“ prozradil po závodě.
Za jakoukoliv medaili budu štěstím bez sebe
Dvojici nejlepších semifinalistů pak považuje za nejnáročnější soupeře i v bojích o cenné kovy. „To jsou dva naprostí favorité, kteří jsou velmi těžko k poražení. Jak na obtížnost, tak na bouldrech,“ uvedl jednatřicetiletý Ondra. Sám také touží po olympijské medaili. „Ať už bude jakákoliv medaile, budu štěstím bez sebe. Jakákoliv medaile bude super. Dnešek snad ukázal, že úroveň by na to byla, ale zároveň je to tak, že každý závod je jiný. V pátek to bude úplně od nuly. Musím tam dát všechno,“ řekl český reprezentant.
Pochroumané rameno mu tentokrát problémy nedělalo, po boulderingu se zahojila i kůže na prstech. Ve čtvrtek před pátečním finále neplánuje žádný trénink, jen odpočinek a maximálně procházku. „Asi nejdůležitější je psychická příprava, abych na pátek dobře usnul. Jakmile přijde izolace, pojedu si svou rutinu. Rozlezu se. Máme tento formát už vyzkoušený. Bude to jiná hra, protože bouldering a obtížnost jsou hned za sebou, mezitím maximálně hodinka a čtvrt na odpočinek. To jsem si zkoušel na olympijských kvalifikacích i při simulacích v tréninku,“ plánoval.
Sportovní lezení je v Paříži v jiném formátu, než bylo v japonské metropoli. Tehdy bylo součástí i lezení na rychlost, z něhož se pro letošní olympiádu stala samostatná disciplína.