„Výkonný výbor MOV rozhodl, že individuální neutrální sportovci (AIN), kteří se kvalifikovali prostřednictvím stávajících kvalifikačních systémů mezinárodních federací, budou prohlášeni za způsobilé soutěžit na olympijských hrách v Paříži 2024 v souladu s podmínkami uvedenými níže,“ uvedl MOV v prohlášení.

Odpočet jednoho roku do začátku olympiády v centru Paříže (rok 2024 je přestupný, proto 366 dní).
Rok do olympiády. Paříž je (skoro) připravena, chystá se i Tahiti. Historie baví

Podle MOV se zatím do soutěží kvalifikovalo jedenáct „neutrálních“ sportovců, osm z Ruska a tři z Běloruska. Startovat budou smět pod neutrální vlajkou, bez státní hymny či symbolů.

Sportovci, kteří mají vazby na vojenské či policejní složky, by měli zůstat vyloučeni stejně jako ti, kteří aktivně podporují válku na Ukrajině. Startovat na OH nesmějí ani týmy z obou zemí.

Zákaz platí od začátku války na Ukrajině

Pro připuštění jednotlivců jako neutrálních sportovců se navzdory pokračujícímu válečnému konfliktu na Ukrajině vyslovili v tomto týdnu na 12. olympijském summitu v Lausanne zástupci mezinárodních federací a národních olympijských výborů. MOV požádali, aby v této otázce rozhodl co nejrychleji.

Odhaleno. Tak vypadá olympijská kolekce pro Paříž 2024
Slavnostní odhalení. Tak vypadá olympijská kolekce pro Paříž 2024

Sportovci z Ruska a spojeneckého Běloruska dostali zákaz startu v mezinárodních soutěžích po začátku vojenského útoku na Ukrajinu z loňského února.

Letos na jaře nicméně MOV vyzval mezinárodní organizace, aby za podmínek dodržení neutrality umožnily sportovcům z těchto zemí návrat do soutěží, na nichž by mohli plnit kvalifikační podmínky pro start v Paříži. Řada sportovních svazů této výzvě vyhověla.

Jansta: Nesystémové řešení

Rozhodnutí MOV v čele s Thomasem Bachem vyvolalo i negativní odezvu. Například šéf České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta to označil za špatné a nesystémové řešení. 

„Nemůžeme souhlasit se stanoviskem MOV, který nejprve ruské a běloruské sportovce navrhl vyhodit ze všech soutěží, aby pak hledal různé nesystémové způsoby pro jejich účast. Za toto špatné řešení může jednoznačně prezident Thomas Bach, jehož jednání kopíruje předseda ČOV Jiří Kejval,“ uvedl Jansta. 

„Ztotožňuji se s usnesením pléna ČOV, které se jasně vymezilo proti jakékoliv formě Ruska a Běloruska na OH a v kvalifikacích, a které prosadil až Jiří Hamza. Aktuální model neutrálních sportovců je nedomyšlený. MOV měl přijít se systémem, který ochrání sportovce a jejich rodiny z jakýkoliv zemí, kde k podobné situaci bohužel může dojít,“ dodal Jansta. 

Dlouhodobým kritikem ruské účasti na olympiádě a v dalších soutěžích je bývalý hokejový gólman Dominik Hašek. „Neskutečná reklama na ruskou válku a zločiny,“ zhodnotil návrh zástupců mezinárodních federací na návrat Ruska pod pět kruhů.