Snad každý už slyšel o Imán Chalífové a Lin Jü-tching, boxerkách, které prý nemají tak docela v pořádku chromozomy. Mezinárodní boxerská asociace (IBA) je loni vyloučila z mistrovství světa, protože neprošly genderovými testy. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) je ale letos pustil na olympiádu v Paříži, kde si jdou velmi razantně pro medaile.

Jejich start je hodně kontroverzní. Napsalo a namluvilo se toho víc než dost a kdekdo se plamenně vyjadřuje k tomu, že na olympiádě údajně muži mlátí v boxerském ringu ženy. J. K. Rowlingová, Donald Trump, Elon Musk a další odborníci na genetiku a box mají jasno.

Nechme teď stranou, že jde z větší části o nesmysl, nafouknutý spoustou polopravd a dezinformací. Sama Chalífová se ozvala s tím, že by mělo skončit „šikanování sportovkyň“.

Raději se soustřeďme na otázku, která zůstala ve stínu pikantního skandálku a siláckých prohlášení. Proč vlastně MOV ignorovala loňské rozhodnutí IBA? A proč se IBA, zaštiťující celosvětový amatérský box, nepodílí na pořádání olympijského turnaje?

„Vedení svou nezodpovědností a špatným řízením dovolilo, aby korupce pohltila celou organizaci,“ vyjádřil se na adresu IBA známý právník Richard McLaren (podílel se i na odhalení rozsáhlého ruského dopingového programu), který byl před časem pověřen vyšetřováním nepravostí ve světě amatérského boxu. Jeho zpráva o 149 stranách byla zdrcující – asociace z ní vyšla jako orgán prolezlý korupcí, zastrašováním a manipulacemi.

Úplatky, heroin a Kreml

Prezident IBA Wu Ching-kuo z Tchaj-wanu, který organizaci vedl v letech 2006 až 2017, byl odvolán a později doživotně vyloučen. K největším skandálům pod jeho žezlem patřila manipulace s výsledky zápasů na olympiádě v Riu – prý se platilo až 250 tisíc dolarů, aby duel dopadl tak, jak „objednavatel“ chtěl.

Jenže místo kýžené reformy po nuceném odchodu tchajwanského funkcionáře došlo k zabřednutí do ještě hlubšího bahna. Další šéf IBA (tehdy ještě AIBA – Mezinárodní asociace amatérského boxu) Gafur Rachimov z Uzbekistánu měl být zapleten do organizovaného zločinu a obchodování s heroinem, jeho marocký nástupce rovněž skončil velmi brzy.

V prosinci 2020 tak stanul v čele boxerské organizace Rus Umar Kremlev, který – jak už jeho příjmení zlomyslně indikuje – je mužem stojícím velmi blízko Kremlu a Vladimiru Putinovi. Sám se označil za „nejčistšího kandidáta“, ovšem rozklad IBA se pod jeho vedením pouze dovršil. Skandály se tutlají, účetnictví je neprůhledné a důvěryhodnost boxu se rozplynula jako pára nad hrncem.

Horší než hyeny a šakali

Právě proto sáhl MOV k dost nevídanému kroku a přestal s IBA spolupracovat na pořádání olympijských turnajů v Tokiu a v Paříži. „Nemáme nic proti boxu a boxerům. Ti si ale zaslouží být řízeni transparentně a poctivě,“ řekl šéf olympijského hnutí Thomas Bach.

Dokonce reálně hrozí, že box bude kvůli všem skandálům scházet v programu her v Los Angeles za čtyři roky. Je ale možné i to, že roli IBA převezme nově založená organizace World Boxing, která vznikla právě na protest proti Kremlevovým „putinským“ metodám. Má podporu např. USA, Velké Británie, Německa, Nizozemska, Švédska či Filipín.

Kremlev jde jiným směrem. Loni se rozhodl – dost nepřekvapivě – pustit na světový šampionát ruské a běloruské boxery, dočasně vyloučené kvůli invazi na Ukrajinu. Devatenáct zemí kvůli tomu MS bojkotovalo. Kremlevova reakce byla hysterická, o bojkotujících prohlásil, že jsou „horší než hyeny a šakali“. Jako obrázek o poměrem v IBA to asi stačí.

Záhadné testy nikdo neviděl

A teď pojďme zpátky ke kauze Chalífová a Lin Jü-tching. Ty loni na MS v Novém Dillí údajně neprošly genderovými testy. Alžířanka přitom už měla nastoupit ve finále své hmotnostní kategorie, Tchajwanka zase přišla o bronzovou medaili.

Potíž je v tom, že zmíněné testy nikdy nikdo nezávislý neviděl. Podivné je i to, že obě boxerky prošly na MS v Istanbulu v roce 2022 stejnými testy bez potíží. A korunu všemu nasadili Kremlev a jeho blízký spolupracovník z vedení IBA Chris Roberts v pondělí, když svolali tiskovou konferenci, na níž chtěli vysvětlit, proč byly Chalífová a Lin Jü-tching vyloučeny z MS a proč by tak neměly boxovat ani na olympiádě.

Tiskovka skončila ostudou, protože dva nejvyšší představitelé IBA se ani nedokázali shodnout, na co vlastně byly obě sportovkyně testovány. Kremlev mluvil o testech na úroveň testosteronu, zatímco Roberts tvrdil, že šlo o genderový krevní test na výskyt chromozomů.

Kremlev pak pokračoval ve svých útocích na Bacha a MOV, aby nakonec bouchl do stolu s pozoruhodným prohlášením: „Pokud ty boxerky chtějí prokázat, že se narodily jako ženy, ať to udělají samy.“ Opravdu zvláštní výrok od člověka, který Alžířanku a Tchajwanku veřejně označil za muže, důkaz ale odmítá předložit.

Podle Robertse byly loňské testy provedeny akreditovanými laboratořemi Světové antidopingové agentury WADA. Ta na to ale podle BBC zareagovala s tím, že se genderovými testy nezabývá a věnuje se výlučně dopingové problematice.

Místo vysvětlení ze strany IBA se tak spíš rozhojnil počet otazníků. Dá se ale pochopit oficiální postoj MOV, který boxerskou organizaci považuje za zcela nedůvěryhodnou a na tvrzení o výsledcích tajemných testů nereaguje. „Obě boxerky se řádně kvalifikovaly na olympijské hry a splnily všechna kritéria. Narodily se a vyrůstaly jako ženy, podle dokladů jsou to také ženy. Nebudeme nikoho diskriminovat na základě genderové indentity,“ uvedl MOV.