Mezinárodní olympijský výbor (MOV) tento týden doporučil sportovním svazům, aby umožnili návrat ruských a běloruských sportovců do soutěží. Ne všech – jak uvedl šéf MOV Thomas Bach, „povolenka“ by se měla týkat jen těch reprezentantů, kteří neschvalují invazi Ruska na Ukrajinu a nejsou zástupci armádních či bezpečnostních složek.

„Každým dnem jsme svědky toho, že účast sportovců s ruským či běloruským pasem v soutěžích funguje. Vidíme to především v tenise, ale také v některých dalších sportech,“ prohlásil Bach a zmínil například nepřerušené působení ruských hokejistů v zámořské NHL.

Alexandr Ovečkin se synem Sergejem během Utkání hvězd NHL
Haška rozpálil Ovečkin. Plivete na mrtvé děti, vzkázal NHL. Šéf ligy reagoval

Funkcionáři z MOV si zřejmě dobře uvědomují, že se tímto rozhodnutím vydávají na tenký led, a pro jistotu tak hned dodali, že o účasti sportovců z Ruska a Běloruska na nejbližších letních a zimních olympiádách v Paříži a v Miláně rozhodnou až později. V západních zemích totiž převládá odhodlání zástupce válečných agresorů na hry vůbec nevpustit.

Hašek: Lidský život pro Bacha nic neznamená

Pokud jde o český sport, ten už dříve vyjádřil odmítavý postoj k připuštění Putinových sportovních vyslanců pod pět kruhů (i když Českému olympijskému výboru chvíli trvalo rozhoupat se k jasnému prohlášení). Pokud by ale došlo k ústupku Rusku, případný bojkot her z české strany nemá valnou podporu.

Dominik Hašek
Rusko na OH? Ať závodí na Sibiři. Osobnosti jsou pro sankce, ale proti bojkotu

„Jsme zklamán z doporučení MOV. Nesmíme zavírat oči před realitou. Ruský sport je centrálně řízen z Kremlu. Ruský režim neví, co je to fair play; jeho sportovci na olympiádu nepatří,“ uvedl na Twitteru ministr zahraniční Jan Lipavský (Piráti). Ještě ostřeji se vyjádřil poslanec za ODS a bývalý skokan na lyžích Jakub Janda: „Sport je v Rusku propagandou. Úzce propojený s politikou. Kolik mrtvých ukrajinských sportovců ještě musí být, aby to Bachovi došlo?“

Stranou nezůstal ani známý kritik jakýchkoli ústupků pochmurné Putinově diktatuře Dominik Hašek. Bývalý hokejový brankář napsal, že Bach je nyní zodpovědný za každého zabitého a raněného Ukrajince a ruského vojáka a že lidský život pro něj nic neznamená.

Souhlasí s postojem ministra Lipavského, ale zároveň se ptá: „Garantujete nám, že do naší země nebude vpuštěn na sportovní víza žádný ruský a běloruský sportovec? A když sem přijede na (sportovní) víza z jiné země Schengenu, okamžitě ho vyhostíte?“ Připomněl tak např. loňské spory o účast ruských hokejistů na zápase NHL v Praze.

Kdo má svědomí, na olympiádu nepojede

Možná ještě větší pozdvižení vyvolalo rozhodnutí Bacha a spol. v samotném Rusku. I tam odmítají pokus o „prohnilý kompromis“, jenže z druhé strany. Podle oficiálních představitelů ruského sportu (údajná) diskriminace skončí až ve chvíli, kdy budou veškeré sankce odvolány.

Mario Lička ještě jako hráč.
Lička vzkazuje: Rusko je špatné, ale přece nebudu ztrácet své roky

„Kdo má svědomí, na olympiádu nepojede. Já bych nejel,“ vyjádřil se bývalý biatlonista a dvojnásobný olympijský vítěz ve štafetě Dmitrij Vasiljev, podle kterého si Rusové raději počkají na nové a vstřícnější vedení olympijského hnutí. „Dokud bude na MOV vyvíjen politický tlak, nic se pro nás nezmění,“ dodal Alexej Žamnov, bývalý hokejista a nyní trenér sborné.

Faktem totiž je, že pokračující zákaz startu pro ty ruské sportovce, fungující v rámci armády či bezpečnostních složek, ve skutečnosti postihuje většinu z nich. Například na předloňských OH v Tokiu získali „neutrální“ Rusové 71 medailí, z toho 45 vybojovali příslušníci armádních klubů. Jejich podíl na Putinově vojensko-propagandistické mašinerii je tak těžko zpochybnitelný.

Ramzan Kadyrov při fotbalové exhibici s Alessandrem Costacurtou.
Kadyrov, génius sportu. Baví se u mlácení dětí, netrefí se do míče ani do koše

„MOV doporučuje přijímat žádosti o status neutrálního sportovce ne od národních federací, ale od jednotlivců. To znamená, že vlastně vybízí sportovce, aby přerušili vazby se strukturami ruského sportu, aby kvůli své kariéře opustili vojenskou službu a vlastně odsoudili politiku vedení své země,“ napsal web Sport-express.ru ve svém komentáři.

Ukazuje se tak, že sázka na postoj chytré horákyně Bachovi příliš nevychází. Možná by nebylo od věci konečně zaujmout jasný a nekompromisní postoj, ať už v jednom či druhém směru.