„S olympijským hnutím, které kapitulovalo před ruským a běloruským režimem, nechceme být dále spojováni,“ říká výkonný ředitel CPI Property Group Zdeněk Havelka.

Šéf MOV Thomas Bach a ruský prezident Vladimir Putin
KOMENTÁŘ: Rusko na olympiádě? Putin vítězí víc ve sportu než na Ukrajině

„Od začátku ozbrojeného konfliktu jsme jednoznačně a zcela jasně odmítali jakoukoliv možnost účasti sportovců Ruska a Běloruska na OH v Paříži, a to i za cenu bojkotu her. Pátečním rozhodnutím MOV se naplnily naše nejčernější obavy. Hry v Paříži poslouží jako platforma pro ruskou propagandu,“ dodává Havelka.

Budou následovat další sponzoři?

CPI Property Group proto oficiálně požádá Český olympijský výbor, aby ve svých materiálech a veškeré komunikaci nadále nespojoval značky skupiny s olympijskými kruhy a jinými symboly olympijského hnutí.

„Postoj společnosti CPI Property Group známe již delší dobu, přesto je pro nás oznámení o ukončení spolupráce prostřednictvím tiskové zprávy překvapivé. Jakmile obdržíme oficiální komunikaci, budeme vše řešit dle smluvních podmínek,“ reagoval Český olympijský výbor. „Velmi děkujeme za podporu všem partnerům, kteří stojí za českými olympioniky a sportem i ve složitých situacích, jako byla covidová pandemie nebo ta nynější.“

Pohled na Seinu v Paříži, dějišti OH 2024.
Ruští sportovci smějí jako neutrální do Paříže. Reklama na válku, hněvá se Hašek

Podle CPI Property Group není ukončení spolupráce zaměřeno proti sportovcům. „Ale proti alibistickému a morálně vadnému rozhodnutí organizátora olympijských her,“ zdůrazňuje Havelka. Společnost proto ke stejnému kroku vyzývá i ostatní partnery ČOV.

Český olympijský výbor s účastí ruských a běloruských sportovců na hrách v Paříži vzhledem k pokračující ruské agresi na Ukrajině nesouhlasí. V reakci na MOV znovu zopakoval svůj postoj.

„Nesouhlasíme s jakoukoli formou účasti Ruska a Běloruska v kvalifikacích na olympijské hry nebo na Hrách samotných po dobu trvání válečného konfliktu na Ukrajině,“ uvedl. „Neztotožňujeme se s rozhodnutím výkonného výboru Mezinárodního olympijského výboru, ve kterém Česko nemá zástupce. O finální účasti jednotlivých sportovců bude rozhodovat Mezinárodní olympijský výbor. Na tyto kroky nemáme bohužel vliv.“

Reakce sponzorů a partnerů ČOV

"Mezinárodní olympijský výbor vydal rozhodnutí k podmínkám jejich účasti v závěru minulého týdne. Prazdroj bude na tento verdikt reagovat a budeme nastalou situaci i podobu našeho partnerství řešit s Českým olympijským výborem," řekl za Plzeňský Prazdroj mluvčí Zdeněk Kovář.

"ČEZ podporuje české sportovce, a tedy nechce nikoho z nich vyzývat k neúčasti na olympiádě. Nelze zaměňovat sankce proti Rusku s podporou českých sportovců. Je samozřejmě ke zvážení, zda by ze struktur MOV neměli na protest vůči jednání Ruska odstoupit čeští funkcionáři," řekl mluvčí energetické skupina ČEZ Ladislav Kříž.

"ČOV k celé záležitosti disponuje jednoznačným stanoviskem vycházejícím z výsledků šetření jejich interního výboru. Postoj ČOV tak, jak vyplývá ze závěrečné zprávy, jednoznačně podporujeme. Rozhodnutí MOV je mimo naše kompetence," uvedla mluvčí Toyoty ČR Jitka Jechová.

"Vycházíme z toho, že Český olympijský výbor se startem ruských a běloruských sportovců na olympijských hrách v Paříži nesouhlasí a podnikl celou řadu aktivních kroků, aby Mezinárodní olympijský výbor jejich účast nepovolil. Věříme, že ve snaze hájit olympijské principy bude ČOV pokračovat," uvedla zástupkyně společnosti VINCI Construction Iveta Štočková.

"Věříme, že spolu s námi a ostatními partnery vytvoří nejen ČOV, ale olympijské výbory většiny států zásadní tlak na MOV, protože to je jediná možná cesta - ta společná. Start ruských a běloruských sportovců pod neutrální vlajkou není žádné řešení, je to neakceptovatelný manévr MOV a je potřeba se k němu tak postavit," uvedl výkonný ředitel společnosti Alpine Pro Václav Hrbek.

Zdroj: ČTK