Mezinárodní olympijský výbor (MOV) ví, jak si udělat (nechtěnou) reklamu. Nedávné doporučení Thomase Bacha a spol. umožnit návrat ruských a běloruských sportovců na mezinárodní závody a kvalifikovat se na hry v Paříži vzbudilo – kulantně řečeno – pozdvižení. Vlna kritiky se nevyhnula ani Česku, k čemuž přispěl kontroverzními výroky David Svoboda, dnes již bývalý šéf Komise sportovců Českého olympijského výboru (ČOV). Vstřícnost k reprezentantům Putinova režimu pranýřovala řada osobností, včetně medailistů z předchozích her. Deník proto oslovil devět společností z řad generálních a oficiálních partnerů ČOV. Otázka byla jasná: co říkáte na možný návrat válečného agresora z Ruska pod pět kruhů?
Sazka je dlouhodobým a silným partnerem českých olympioniků a s hrdostí podporujeme současné i budoucí šampiony v plnění jejich snů. Účast ruských a běloruských sportovců na příštích olympijských hrách je ale pro nás nepředstavitelná. Náš postoj k ruské invazi na Ukrajinu je jednoznačný. Ukrajinu jsme nejen finančně podporovali od samého začátku této invaze. Aktuální diskuse na mezinárodní úrovni MOV samozřejmě bedlivě sledujeme a jako generální partner jsme s ČOV v kontaktu.
Pavla Hobíková, tisková mluvčí Sazky
S ČOV spolupracujeme mnoho let a od roku 2015 skrz ně podporujeme především české amatérské sportovce a děti projektem T-Mobile Olympijský běh. Proto je naše rozhodování v tomto ohledu složité. Nicméně, náš postoj je trvalý a jednoznačný – nedovedeme si představit účast ruských a běloruských sportovců na OH a v tomto smyslu s ČOV otevřeně jednáme. Chápeme, že možnosti ČOV ovlivnit účast ruských a běloruských sportovců mají své limity, ale přesto jsme přesvědčeni, že Česká republika, a to včetně státních představitelů, institucí, ČOV a dalších sportovních organizací, včetně partnerů jako jsme my, by měla vystupovat v úsilí zamezit účasti ruským a běloruským sportovcům jednotně a nevylučovat předem žádné kroky, včetně případného bojkotu. Naše partnerská smlouva s ČOV trvá do roku 2024. To, jak se postaví k OH 2024 a jak pařížská olympiáda proběhne, velmi ovlivní diskusi o pokračování našeho partnerství.
Ladislav Báča, ředitel marketingové komunikace společnosti T-Mobile Česká republika

Pilsner Urquell je dlouholetý partner Českého olympijského výboru. Více než 20 let podporujeme české olympioniky a společně s fanoušky připíjíme na jejich úspěchy. Spojují nás okamžiky férového soupeření i hrdost na naše sportovce. Společná sounáležitost a pospolitost jsou také základní filozofií pivovarnictví. Jsou to hodnoty, kterým plně věříme. Neumíme si v současné situaci představit, že by se letních olympijských her v Paříži v roce 2024 účastnili sportovci z Ruska a Běloruska, tedy ze zemí, které se v posledním roce podílí na válečné agresi na Ukrajině. Od začátku konfliktu jsme se jasně vymezili proti ruskému útoku a vyjadřujeme plnou solidaritu se zasaženými oblastmi Ukrajiny a jejich obyvateli. Podpořili jsme řadu humanitárních aktivit a zároveň jsme v reakci na válečný konflikt hned po jeho začátku přestali vyvážet naše produkty do Ruska a Běloruska a toto rozhodnutí nadále trvá. Naše stanovisko jsme už v únoru sdělili i ČOV a jednáme s nimi o dalším postupu.
Zdeněk Kovář, mluvčí Plzeňský Prazdroj
Zásadně s tím nesouhlasíme. Stanoviskem MOV jsme velmi zklamáni. Nevidíme v současnosti důvod proč měnit dřívější rozhodnutí MOV pro zákaz účasti Rusů a Bělorusů. S ČOV o tom komunikujeme a snažíme se tlačit na ČOV, aby tlačil na MOV a účast jim neumožnil. Neuvažujeme o přerušení spolupráce v případě účasti Rusů a Bělorusů pod pěti kruhy. Máme smlouvu platnou do konce roku 2024 a v ní povinnost kolekci dodat. Navíc nedodáním kolekce bychom trestali především české sportovce, kteří za nic nemůžou, a to rozhodně nechceme.
Václav Hrbek, ředitel Alpine Pro

Zatím mapujeme postoje MOV k účasti sportovců Ruska a Běloruska. Jsme také v kontaktu s ČOV. Finální rozhodnutí ze strany MOV v této věci zatím nepadlo, takže by bylo předčasné to nějak komentovat.
Jiří Hošna, mluvčí Českého rozhlasu
Toyota jednoznačně odsuzuje ruskou invazi na Ukrajinu a plně podporuje rezoluci OSN. Nikdo v Toyota Česká republika si v současné situaci neumí představit, že by se letních olympijských her 2024 v Paříži zúčastnili sportovci ze země, která v Evropě vyvolala největší válečný konflikt od druhé světové války. S Českým olympijským výborem komunikuje, ale do jeho stanoviska nezasahujeme. Naše pozice je dlouhodobě stejná, a to, že jsme proti účasti ruských a běloruských sportovců na OH v Paříži. Jasně deklarujeme, že ruská okupace Ukrajiny je pro nás bezprecedentní záležitostí a jasný důkaz agrese vůči svrchovanému státu. Doufáme, že se situace vyřeší tak, aby sponzoři a partneři nemuseli činit kroky, které by vedly k odstoupení od smlouvy.
Martin Peleška, šéf českého zastoupení Toyoty, generální ředitel Toyota a Lexus ČR
Nedovedeme si představit účast sportovců Ruska a Běloruska na olympijských hrách. Pokud by se naši olympionici účastnili takovýchto utkání, pak bychom určitě otevřeli otázku našeho dalšího partnerství českého olympijského týmu.
Ladislav Kříž, mluvčí ČEZ

Postoj MOV považujeme za zbabělý. Dojde-li k umožnění účasti sportovců zmíněných zemí, pak budeme jménem CPI Property Group podporovat jednoznačný bojkot her a naše vzájemné partnerství se dostane do velmi složité a hodnotově se rozcházející situace.
Jakub Velen, mluvčí CPI Property Group
Sankce vůči Rusku a Bělorusku, které Mezinárodní olympijský výbor přijal v loňském roce, jsou stále platné a podle nich ruští a běloruští sportovci na olympijských hrách startovat nemohou. Vnímáme, že stejný postoj zastává také Český olympijský výbor. Žádné pochybnosti ohledně partnerství s ČOV proto v tuto chvíli nemáme. Navíc, pro VINCI Construction CS znamená olympijské partnerství hlavně podporu Olympiády dětí a mládeže v ČR. Pohyb a sport té nejmladší generace považujeme za jeden ze základních předpokladů zdravého rozvoje naší společnosti.
Iveta Štočková, tisková mluvčí, vedoucí útvaru komunikace a marketingu VINCI Construction CS a.s.