Vzhledem k tomu, že se očekávaly demonstrace proti olympijským hrám v Číně, řecká policie povolala do Olympie tisíc mužů a žen zákona.

Olympijský oheň byl slavnostně zapálen krátce před jedenáctou hodinou SEČ v řecké Olympii. Sluneční paprsky zapálily pomocí zrcadel symbol her v chrámu bohyně Héry, kde se dostalo pocty držet pochodeň řecké herečce Marie Nafpliotuové. Prvním členem štafety, který nesl pochodeň, se stal stříbrný medailista z Atén v taekwondu Alexandros Nikolaidis.

Hořící pochodeň, jeden z největších symbolů olympijských her, se tak můlže vydat na pětiměsíční pouť přes všechny kontinenty, aby se po rekordně dlouhé trase dostala do dějiště letních her.Nejdříve bude putovat týden Řeckem, pak zamíří do čínské metropole, kde se rozdělí – jedna pochodeň obletí svět, druhá zamíří na nejvyšší horu světa Mount Everest na hranicích Tibetu a Nepálu. Vyrobena je tak, aby oheň nezhasl ani v řídkém horském vzduchu. V Pekingu pak odstartuje největší sportovní událost roku 8. srpna na zahajovacím ceremoniálu.

„Olympijský oheň bude šířit světlo a štěstí, mír a přátelství, naději a sny všech Číňanů i lidí celého světa,“ řekl prezident organizačního výboru her v Pekingu Liou Čchi.

Protesty nejen v Olympii

Právě v době, kdy mluvil prezident organizačního výboru, byl ceremoniál narušen. dva z demonstrantů vběhli vedle řečnického stupínku s transparentem podporujícím Tibet. Odehnat je musela ochranka.

Další asi tři desítky demonstrantů pískáním a skandováním hesel v blízkosti antického olympijského areálu chtěly upozornit na porušování lidských práv v Číně a násilné potlačení nedávných protičínských demonstrací, při kterých zemřelo až 140 lidí.

„Čínská vláda má krev na rukou,“ vyzval tibetských disidentů Tenzin Dorjee olympijský výbor, aby škrtl Tibet ze seznamu míst, kudy bude oheň putovat.

Přímý přenos z Olympie v čínské televizi v době incidentu nahradily předtočené záběry, aby se Číňané o nepokojích nedozvěděli. Žádný z komentátorů neinformoval o tom, co se přímo na místě událo.

K incidentu v Olympii se přihlásila organizace Reportéři bez hranic. „Pokud je olympijský oheň posvátný, musí být stejně posvátná i lidská práva. Nemůžeme nechat čínskou vládu uchopit olympijský oheň, symbol míru, bez toho, aniž bychom neupozornili na dramatické porušování lidských práv v této zemi,“ napsala organizace v prohlášení.

„Nechceme bojkotovat hry a trestat tím sportovce,“ dodal předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge. Přesto mnozí sportovci už odřekli účast na hrách, jiní chtějí nést zelenou stuhu vyjadřující protest.

Organizátoři olympiády v Pekingu se potýkají i s dalšími vážnými problémy. Některým sportovců vadí velmi znečištěné ovzduší v této asijské metropoli

Lukáš Králíček, Tomáš Procházka