Řecká herečka Mary Minaová v roli nejvyšší kněžky zažehla plamen před antickým chrámem bohyně Héry ze záložního ohně, který byl k dispozici od pondělní generálky. Tradiční zapálení pomocí slunečních paprsků a parabolického zrcadla překazilo podmračené počasí.

Ceremoniál po předchozích dvou příležitostech, které se kvůli covidovým opatřením uskutečnily bez publika, dnes sledovaly stovky hostů a diváků. Nechyběli mezi nimi předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach či šéf organizačního výboru pařížské olympiády Tony Estanguet.

Bach ve svém projevu zdůraznil, že olympijské hry jsou symbolem míru. "V těchto těžkých časech, ve kterých přibývá válek a konfliktů, jsou lidé otráveni vší tou nenávistí, agresí a negativními zprávami, se kterými jsou každý den konfrontováni,“ řekl Bach. "Toužíme po něčem, co nás dá dohromady, co nás spojí, co nám dá naději. Olympijský oheň, který dnes zapalujeme, je symbolem této naděje," dodal.

Pochodeň zavítá do více ne 400 měst

Prvním členem štafety na řeckém území se stal veslař Stefanos Duskos. Zlatý medailista z předchozích her v Tokiu s ohněm doběhl k blízkému památníku, kde je pochováno srdce Pierra de Coubertina, pochodeň poté předal bývalé francouzské plavkyni Laure Manaudouové, trojnásobné medailistce z OH v Aténách 2004.

Olympijský oheň zůstane v Řecku až do 27. dubna. Poté se vydá na palubě třístěžňové plachetnice z Atén na plavbu po Středozemním moři do Marseille. Štafeta s pochodní pak bude křižovat francouzská území 80 dní a na cestě do Paříže urazí zhruba 12.000 kilometrů.

Organizátoři zveřejnili podobu olympijských a paralympijských medailí.
Světová atletika odmění olympijské vítěze. Každý dostane přes milion korun

Pochodeň podle organizátorů navštíví pět francouzských zámořských území a zavítá do více než 400 měst. Štafeta, kterou ponese přes 10.000 běžců, v první části trasy projde mimo jiné přes Montpellier, Korsiku, Bordeaux a Mont-Saint-Michel, než 7. července zamíří z Brestu lodí do Karibiku. Z Francouzských Antil do Evropy se oheň vrátí 18. července a na trase do Paříže navštíví například Štrasburk, Remeš, Lille či zámek ve Versailles.