Ondra, který má v boulderingu na kontě světový titul z roku 2014, postoupil do šestičlenného finále jako vítěz semifinále, v němž jako jediný dokázal zdolat dva bouldery. V souboji o titul vyřešili dvě ze čtyř překážek všichni tři medailisté, o konečném umístění pak ve prospěch Ondrových soupeřů rozhodl menší počet pokusů.

Brněnský lezec Adam Ondra patří ke špičce sportovního lezení.
Ondra má před ME velké plány: Chci rozšířit zlatou sbírku, dám do toho všechno

„Obrovská spokojenost se 3. místem. Opět těžká čtveřice boulderů. Mám pocit, že jsem tentokrát nemohl lézt lépe. Teď je čas si odpočinout a zítra vyrazit na stěnu lezení na obtížnost. Bude to čtvrtý den za sebou! Snad jsem ušetřil nějakou energii a drahocennou kůži na prstech,“ uvedl na facebooku Ondra, jehož v neděli čeká finále v obtížnosti, do něhož postoupil z děleného prvního místa v kvalifikaci.

Po úvodním boulderu, který byl pro všechny finalisty neřešitelný, dosáhl Ondra na vrchol druhé překážky až na desátý pokus deset sekund před koncem vymezeného času. Třetí cestu zvládl vyřešit na druhý pokus, čtvrtá opět byla pro lezce s výjimkou čtvrtého Francouze Mejdiho Schalcka, jenž dosáhl alespoň na zónu, nezdolatelná.

Lezec Adam Ondra vystoupil 21. dubna 2022 v Praze na tiskové konferenci před Evropským pohárem v boulderu 2022.
Pravá příprava na olympiádu bude začínat až v příští sezoně, říká lezec Ondra

Devětadvacetiletý brněnský rodák Ondra ziskem bronzu navázal na dvě stříbra z kontinentálních šampionátů v této disciplíně z let 2010 a 2015. Ve sbírce má z boulderingu i dvě stříbra z MS.

Adamovská skončila šestá

Jednadvacetiletá Adamovská a obhájkyně předloňského stříbra prošla v Mnichově do bojů o medaile těsně z posledního postupového místa v dopoledním semifinále a v rozhodujícím kole předčila dvě soupeřky. Česká reprezentantka dosáhla na finálové cestě na 37 z 51 chytů, na medaili bylo třeba vylézt ještě o čtyři výš.

Premiérový evropský titul v této disciplíně získala slovinská hvězda Janja Garnbretová. Olympijská vítězka a dvojnásobná světová šampionka v lezení na obtížnost se neudržela až na posledním chytu před vrcholem a vyhrála před rakouskou exmistryní světa Jessicou Pilzovou a Manon Hilyovou z Francie. Druhá česká semifinalistka Michaela Smetanová obsadila 18. pozici.

Muži:
Bouldering: 1. Uznik (Rak.) 49,6, 2. Avezou (Fr.) 49,5, 3. Ondra (ČR) 49,0, 4. Schalck (Fr.) 30,8, 5. Schenk (It.) 28,0, 6. Kruder (Slovin.) 6,0.

Ženy:
Obtížnost: 1. Garnbretová (Slovin.) 50+, 2. Pilzová (Rak.) 45+, 3. Hilyová (Fr.) 41+, …6. Adamovská (ČR) 37+, v semifinále 18. Smetanová, v kvalifikaci 32. Širůčková, 38. Janošová, 39. Jurčenková (všechny ČR).