Opatrná, nebo snad moc troufalá prognóza? Odpověď dá až samotný závod v Tokiu.

Nicméně zatím lze, s ledovým klidem, konstatovat, že český sportovní lezec by měl stoprocentně bojovat o medaili. Tři měsíce před začátkem olympiády ukázal, že je ve formě. Zazářil.

První akce sezony = první vítězství.

Ondra o víkendu ovládl Světový pohár v Meiringenu. Navíc šlo o bouldering, tedy disciplínu, s níž se v poslední době často trápil. „Mám velkou radost,“ líčil 28letý borec ze Švýcarska.

lezec Adam Ondra
Adam Ondra: Lezu na skalách, abych se nezbláznil z tréninku

O lezení a olympiádě už bylo napsáno mnohé.

Česká hvězda nemůže spoléhat jen na obtížnost, v níž hravě poráží soupeře. Závod o olympijský primát bude kombinací tří dovedností. Ještě rychlosti a právě boulderingu.

„Vzhledem k letošnímu cíli ho vnímám jako možná nejdůležitější disciplínu. Proto jsem se celý loňský rok a letošní jaro věnoval odstranění mých slabých stránek,“ uvedl Ondra.

Ano, v boulderingu, tedy lezení na malých blocích, brával medaili méně často. Třeba v roce 2018 se na světovém šampionátu nedostal ani do finále. O rok později skončil šestý. Nyní ale zase vyděsil soupeře (především Japonce).

Olympiádu budou provázet přísná opatření
Pozor, kontrola! Sportovci se chystají na přísnou olympiádu

Další týdny český reprezentant stráví hlavně tréninkem. „Tohle byl jeden z mála závodů před olympijskými hrami. Další mě čeká koncem května v Salt Lake City, snad se uskuteční a budeme tam moct startovat,“ poznamenal muž, jenž má doma hned dvanáct medailí z mistrovství světa.

Mimochodem, ještě k oné zmiňované analýze: zlato by měl v Tokiu vybojovat kajakář Jiří Prskavec a hymnu by si měl vyslechnout také tenisový pár deblistek.