Opatrná, nebo snad moc troufalá prognóza? Odpověď dá až samotný závod v Tokiu.

Nicméně zatím lze, s ledovým klidem, konstatovat, že český sportovní lezec by měl stoprocentně bojovat o medaili. Tři měsíce před začátkem olympiády ukázal, že je ve formě. Zazářil.

První akce sezony = první vítězství.

Ondra o víkendu ovládl Světový pohár v Meiringenu. Navíc šlo o bouldering, tedy disciplínu, s níž se v poslední době často trápil. „Mám velkou radost,“ líčil 28letý borec ze Švýcarska.

O lezení a olympiádě už bylo napsáno mnohé.

Česká hvězda nemůže spoléhat jen na obtížnost, v níž hravě poráží soupeře. Závod o olympijský primát bude kombinací tří dovedností. Ještě rychlosti a právě boulderingu.

„Vzhledem k letošnímu cíli ho vnímám jako možná nejdůležitější disciplínu. Proto jsem se celý loňský rok a letošní jaro věnoval odstranění mých slabých stránek,“ uvedl Ondra.

Ano, v boulderingu, tedy lezení na malých blocích, brával medaili méně často. Třeba v roce 2018 se na světovém šampionátu nedostal ani do finále. O rok později skončil šestý. Nyní ale zase vyděsil soupeře (především Japonce).

Další týdny český reprezentant stráví hlavně tréninkem. „Tohle byl jeden z mála závodů před olympijskými hrami. Další mě čeká koncem května v Salt Lake City, snad se uskuteční a budeme tam moct startovat,“ poznamenal muž, jenž má doma hned dvanáct medailí z mistrovství světa.

Mimochodem, ještě k oné zmiňované analýze: zlato by měl v Tokiu vybojovat kajakář Jiří Prskavec a hymnu by si měl vyslechnout také tenisový pár deblistek.