Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ondřej Vetchý: Sport jednoznačně profiluje charakter člověka

Praha /ROZHOVOR/ – Je o mnoho let starší než oni, přesto k nim chová nevídanou úctu. „Třeba pan Kříž, to je fenomén. Rychlolezec, který vyvolává dojem, že běží po lezecké stěně," říká 
s úžasem herec Ondřej Vetchý, jenž je patronem a iniciátorem projektu Magnesia GO. „To kvůli vám jsou na tom videu ty vteřiny, všichni si totiž mysleli, že je to zrychlené. 
S nadšením budu sledovat váš další růst."

7.7.2015 6
SDÍLEJ:

Herec Ondřej Vetchý je nadšený sportovní fanoušek i sportovec. Neváhá pomoci i mladým talentovaným nadějím z Česka i Slovenska.Foto: Deník/ Martin Divíšek

Na základě hlasování veřejnosti na stránkách www.magnesiago.cz 
a www.magnesiago.sk si šestice mladých sportovců rozdělila milion korun. První místo a 350 000 korun získala slovenská plavkyně Barbora Mišendová, druhý skončil rychlolezec Jan Kříž a získal 250 000, 150 000 za bronzové umístění si odnesla bikerka Barbora Průdková, čtvrtý vícebojař Jan Doležal obdržel částku 100 000 korun, pátý volejbalista Donovan Džavoronok si odnesl 80 tisíc 
a šestý sprinter Jakub Matúš 70 tisíc korun.

Proč jste takový projekt vůbec inicioval?
Věřím, že úspěch ve sportu je triumfem nejenom talentu a potřebného štěstí, ale i vůle, ducha, vytrvalosti a odhodlání. Právě v souhře těchto dispozic a vlastností 
a v této umanutosti v dobrém slova smyslu shledávám přesah nejen do každodenního života, ale také do budoucnosti. Proto jsem inicioval projekt, jehož cílem je podpořit nadějné sportovce, kterým finanční podpora umožní další rozvoj, o který prokazatelně a dlouhodobě s úspěchem usilují a mají pro něj veškeré předpoklady.

Mluvil jste i o tom, že doufáte, že se vám podaří cuknout 
s touto společností. Je sport ten nejlepší prostředek?
Víte, já jsem ve Filmové akademii a ta, potažmo Čeští lvi, fungují zejména díky Karlovarským minerálním vodám. Jsem i v prezidiu Herecké asociace. Když jsem zjistil, že Minerální vody podporují také předávání cen Thalií, uvědomil jsem si, že sport, stejně jako kultura, vzdělání či zdravotnictví jsou investice, které vytvářejí povědomí, že člověk patří do nějakého společenství a má za něj plnou odpovědnost. 
V této rozličnosti vytváří člověka komplexně.

Co to znamená?
Jestliže je někdo intelek-tuál a je nepoznamenaný sportem, zaznamenávám, že mu chybějí určité vlastnosti, které podle mých zkušeností nejvíce vytváří sport. Protože jsem třicet let sportoval, vím, že lidé ze sportovního světa pro mě reprezentují hodnoty, které těžko nacházím u lidí 
z jiného spektra. Myslím si, že sport je jedna z věcí, která naprosto profiluje charakter člověka.

Jednou z těch hodnot je fair play?
Odvaha, osobní odpovědnost, zatáhnout za druhého, když mu to nejde. Když to bolí, nehledět na to a přidat – to jsou všechno věci, které vedou k tomu, aby byl člověk odolnější, rezistentnější
 a aby se skutečně snažil hrát fair play. I tehdy, kdy jsem se dostal do situace, která vyžadovala to nejhorší řešení, pokoušel jsem se chovat jako sportovec, nezáludně.

Který ze sportů oceněných nadějí by vám nejvíce šel?
Chodil jsem do plavecké školy, dokonce jsem se velmi dobře umístil na mistrovství republiky, potom jsem hrál volejbal a taky jsem dělal atletiku. Lezení by mi asi šlo, protože jsem silný. A cyklistika? Na tu jsem vždycky nahlížel jako na sport, který dělají lidi, kterým nejde nic jiného. Jsem dynamický, obdivoval jsem, že někdo ujede sto kilometrů, což je pro mě naprosto nepochopitelné. Navíc jsem cyklistiku bral jako alternativní, když už má člověk zničené chrupavky 
a je rozbitý na cucky. Už si to ale nemyslím. (smích)

Barbora Mišendová: plavání

Barboře je 17 let a žije v malé obci Harichovce v západní části Košického kraje. Začínala s gymnastikou, pak si k ní přidala tenis. V Barbora Mišendovádevíti letech ji rodiče přihlásili do plavecké přípravky. Bára si plavání zamilovala.

V plaveckém klubu ve Spišské Nové Vsi se naučila plavat všechny plavecké styly. Jako jedenáctiletá získala první medaile na mistrovství Slovenska. Ve dvanácti si doplavala pro první slovenský titul.

Obdivuhodné výkony dovedly Báru do reprezentace. Slovenská naděje sbírala už coby žákyně zkušenosti na prvních mezinárodních závodech. V roce 2013 Bára začala studovat na gymnáziu a vyměnila mateřský klub ve Spišské Nové Vsi za Duklu Banská Bystrica.
Lepší podmínky pro trénink se odrazily v její výkonnosti. Ráda by překonala slovenské národní rekordy Martiny Moravcové. Sportovním snem je ale skočit do olympijského bazénu v Riu de Janeiru.

K tomu se velmi přiblížila 24. května, kdy se jí na závodech Velká cena Slovenska podařilo splnit B-limit v disciplíně 100 metrů motýlek s časem 1:00,57.

Podporu Fondu Magnesia Go chce Barbora použít na zaplacení profesionálního sportovního vysokohorského soustředění, které absolvuje dvakrát ročně. Z části peněz také zaplatí své cesty mezi světovými bazény. Dále by si moc přála pořídit ochlazovací bazén, který by jí pomohl s regenerací.

Největší úspěchy:
- zlato a bronz na MEJ v Dordrechtu 2014 na 50 a 100 metrů motýlek
- 4. místo na MEJ na 100 m kraul
- 54 x mistryně Slovenska 
v individuálních disciplínách

Barbora Průdková: biky

Barboře je devatenáct let a pochází z Ostravy. Už od mala se věnovala lyžování a cyklistika pro ni nejdříve byla tou nejlepší rehabilitací. Barbora PrůdkováPod vedením svého tatínka se v alpském lyžování stala několikanásobnou mistryní České republiky ve svých věkových kategoriích. Celých pět let patřila do české lyžařské reprezentace.

Pak ale přišel zlom. V roce 2012 se při závodech těžce zranila. S lyžováním byl konec. Přišel nový začátek. Z původně doplňkové cyklistiky se stala hlavní disciplína.

Jen dva roky potřebovala 
k tomu, aby si došlapala pro zlato na Olympijských hrách mládeže. Kromě toho se postupně dokázala propracovat až na vrchol světového juniorského žebříčku v disciplíně XCO.

Horská cyklistika se pro ni definitivně stala sportem číslo jedna. Mezi Bářiny vzory patří Usain Bolt nebo Martina Sáblíková.
V tomto roce čeká Báru těžký přechod z juniorské kategorie mezi ženy. Kromě toho chce Bára získat co nejvíce bodů ve světovém poháru a prošlapat se na Letní olympijské hry v Riu de Janeiru, které se budou konat v roce 2016.

Proto Bára potřebuje absolvovat všechny světové poháry včetně těch, které se konají v Americe a Kanadě. Ty jsou ale finančně náročné.

Podporu Fondu Magnesia GO chce využít na kvalitní sportovní přípravu, soustředění a nákup vybavení.

Největší úspěchy:
- dvojnásobná juniorská mistryně České republiky 
v závodě XCO horských kol
- zlatá a stříbrná medaile na Olympijských hrách mládeže v Číně YOG 2014
- celková vítězka Juniorské série světového poháru

Donovan Džavoronok: volejbal

Donovanovi je 17 let a žije v Brně. Pod volejbalovou síť ho přivedl táta coby aktivní vynikající hráč, Donovanovi bylo 11 let. O dva roky Donovan Džavoronokpozději ve 13 letech, už vyhrál své první beachvolejbalové Mistrovství České republiky v kategorii do 17 let. S klasickým volejbalem začal o rok později a i v něm se mu začalo dařit.

Po začátcích v žákovském klubu Volejbalu Brno přestoupil mladý volejbalový talent do klubu České zemědělské univerzity Praha, kde získal cenné zkušenosti. Jeho výkony nezůstaly bez povšimnutí reprezentačních koučů, a tak se Donovan záhy probil do základní sestavy juniorské reprezentace. Stal se nejproduktivnějším hráčem na Mistrovství Evropy do 
19 i do 20 let. Není divu, že celou letošní sezonu už Donovan válel v mužské extralize. Dokonce se stal nejlepším smečařem základní části. S kadetským reprezentačním výběrem se pak probojoval na Evropské olympijské hry mládeže 
v Gruzii, kde by letos chtěl získat co nejlepší umístění.

Největším oceněním jeho sportovního úsilí byla pozvánka do širšího kádru české mužské reprezentace.
Z podpory Fondu Magnesia Go si Donovan chce pořídit sportovní vybavení, obuv, nákolenky, posilovací doplňky
a oblečení na běhání a trénink. Peníze se mu budou hodit i na to, aby mohl cestovat na beachvolejbalové turnaje do ciziny a dopřát si lekce kondičního trenéra, které ho posunou zase o kousek výš mezi úplnou volejbalovou elitu.

Největší úspěchy:
- dvojnásobný mistr České republiky do 19 let i do 21 let
- 6. místo na ME do 20 let 
a 7. místo na ME do 19 let
Beachvolejbal:
- 5. místo na ME do 18 let

Jakub Matúš: sprint

Jakub pochází z Trnavy a je mu 19 let. K atletice se dostal náhodou, když jeho talent vynikl při školní soutěži. Od té doby se královně Jakub Matúšsportu věnuje nepřetržitě už deset let.

Ve Slávii STU Bratislava mu pravidelný trénink ordinuje trenér Kristián Cupák. Vyvrcholením jejich úsilí 
a ohromným sportovním zážitkem v jednom bylo pro Kubu loňské 19. místo na Mistrovství světa juniorů v americkém Eugene. Slovenská sprinterská naděje se na něm dostala až do semifinále. Kromě toho se Kubovi tuto sezónu podařilo překonat i slovenský juniorský rekord v běhu na 
100 metrů.

O tom, že je opravdový rychlík, svědčí i to, že se mu jako jedinému Slovákovi podařilo splnit limit na 60 metrů 
a kvalifikovat se tak na halové Mistrovství Evropy mužů 
a žen v Praze. Tam se mu podařilo překonat osobní rekord v čase 6,75 sekundy.

Jakubovým největším cílem pro tento rok je postoupit do finále na Mistrovství Evropy juniorů.

Kromě toho by chtěl vylepšit svůj vlastní juniorský rekord na stovku a získat na této trati titul mistra Slovenska mezi muži.V příštím roce si chce splnit sen každého sportovce – olympijské hry 
v Riu de Janeiru.

Peníze z fondu Jakub využije na profesionální trénink 
v lepších klimatických podmínkách. Za část peněz si pak chce koupit nové tretry nebo zaplatit pronájem sportoviště.

Největší úspěchy:
- halový mistr Slovenska na 60 a 200 m
- 3. místo na domácím mistrovství mužů a žen na 100 m
- 27. místo na halovém mistrovství Evropy mužů a žen 
v Praze
- slovenský juniorský rekord v běhu na 100 m

Jan Doležal: desetiboj

Honzovi je 19 let a pochází 
z Hradce Králové, nyní však bydlí v Praze, kde studuje i poctivě trénuje. Jako malý vystřídal fotbal, Jan Doležalbasketbal i tenis a ve druhé třídě si poprvé zadal s atletikou.

K atletice ho přivedl spolužák na základní škole. V patnácti letech se dostal do české mládežnické reprezentace. Desetibojaře v něm objevil Honzův trenér Víťa Perun. To už mladý atlet naplno trénoval za svůj mateřský klub TJ Sokol Hradec Králové.

V 17 letech splnil limit na svoji první velkou akci – Mistrovství světa dorostu na Ukrajině. O rok později už skočil do dospělé reprezentace. Nyní ale tvrdě trénuje, aby se na Mistrovství Evropy juniorů v desetiboji ve Švédsku popral o zlato a překonal magickou hranici 8000 bodů. Příští sezonu to bude mít ale Honza mnohem těžší. Vstoupí mezi muže a čeká ho další velká výzva – kvalifikace na Olympijské hry v Riu de Janeiru a na Mistrovství Evropy v Amsterdamu.

Podporu Fondu Magnesia GO chce Honza využít na profesionální tréninkové soustředění v Jihoafrické republice, kde trénuje česká reprezentace.

Peníze mu zároveň pomohou koupit si sadu lepších závodních treter, které jsou v desetiboji velkou alchymií. Vždyť musí absolvovat deset odlišných disciplín.

Největší úspěchy:
- 8 x mistr České republiky v dorosteneckých a juniorských kategoriích
- 3. místo na Mistrovství světa dorostu v osmiboji
- český rekord dorostu v desetiboji
- 3. místo na Mistrovství České republiky ve víceboji mužů a žen 2015
- 16. místo na Mistrovství světa juniorů v Eugene 2014

Jan Kříž: rychlolezení

Honzovi je 19 let a bydlí v brněnské Líšni. Od šesti let závodně plaval a dělal také atletiku. K lezení ho přivedla sestra. Při procházkách Jan Kříždo Moravského krasu společně pozorovali lezce a rozhodli se, že zkusí to samé. Začali proto chodit do kroužku a u lezení oba od té doby zůstali.

V 11 letech se zapojil do série závodů Tendon a hned zvítězil. Od 13 let začal jezdit na závody Českého poháru v lezení na obtížnost a rychlost. Jako čtrnáctiletý se probojoval do reprezentace a začal jezdit na Evropské poháry mládeže. Postupem času se probojoval mezi světovou špičku mezi juniory a v roce 2014 slavil zlato na MSJ.

Letos chce zvládnout všechny juniorské závody. Na juniorském mistrovství světa v Itálii jej čeká obhajoba titulu. Svou výkonnost by chtěl porovnat i s dospělými. Rád by se proto objevil na světových pohárech.

Udělá také všechno proto, aby v žebříčku světového poháru dospělých vystoupal do první desítky. Účast na českých závodech bere jako samozřejmost.

Důležitým krokem byla pro Honzu i letošní maturita, kterou zvládl na výbornou i přes své sportovní povinnosti.

Podporu Fondu Magensia GO chce použít na nákup oficiálních chytů určených na trénink. Dále k zaplacení cest a ubytování na závodech, díky kterým bude mít šanci změřit síly se světovou elitou, a na soustředění do zahraničí.

Největší úspěchy:
- mistr světa juniorů 2014
- trojnásobný mistr České republiky juniorů i dospělých
- 4. místo MSJ 2013
- 2x zlato v Evropském poháru juniorů
- celkový vítěz Evropského poháru juniorů v roce 2012

Autor: Markéta Kosová

7.7.2015 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Útok nožem v Mnichově
AKTUALIZOVÁNO
5 3

Útok nožem v Mnichově: cyklista pobodal pět lidí, policie ho pronásleduje

Volby v Žermanicích na Frýdecko-Místecku.
7 14

Muž si dělal selfie a pak zpřeházel volební urnu. Řeší se platnost voleb

Jan Kysela: Zeman a Babiš chtějí všechno, jen plusy a žádné minusy

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Včera a dnes rozhodujeme o složení sněmovny, potažmo vlády. Za necelé tři měsíce si zvolíme prezidenta. Jaký vliv to bude mít na český ústavní pořádek a mělo by dojít k úpravě základního zákona České republiky? O tom Deník mluvil s ústavním právníkem, profesorem Janem Kyselou.

V Chomutově zatkli republikána Sládka. Kvůli nepovolené kampani

Předseda republikánské strany Miroslav Sládek se měl dopustit porušení volebního zákona tím, že dělal nepovolenou kampaň. Policie mu zabavila klíče od auta a odvezla ho na služebnu. Propustili ho krátce před půlnocí.   

Týdenní zkrat: Vyčistěte si odpad a zvolte

Volíme. O ničem jiném se tento týden skoro nemluvilo. Přesto se ale našlo i několik důležitých nevolebních zpráv. Třeba ty z Hradu. Odkud jinud taky, že?

Nové léky nejen na srdce. Čekání na ně bude ještě delší

/INFOGRAFIKA/ Důvod? Výrobcům už nejspíš nebude stačit, že doloží, jakému procentu pacientů jejich pilulky zachrání život.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení