Anglická šipkařka Fallon Sherrocková předloni na mistrovství světa organizace PDC okouzlila svět, když před nadšeným publikem v londýnském Alexandra Palace postupně vyřadila profesionály Teda Evettse a Mensura Suljoviče (tou dobou světovou jedenáctku) a senzačně se probila do třetího kola.

Nadchla tehdy třeba i tenisovou legendu Billie Jean Kingovou. „Nikdy by mě nenapadlo, že mi někdo takový bude gratulovat,“ nevěřila Sherrocková. Pandemie koronaviru pak její kariéru mezi mužskou konkurencí poněkud přibrzdila, ale tento víkend o sobě dala znovu pořádně vědět na Nordic Darts Masters v Kodani.

Sedmadvacetiletá Angličanka totiž opět přepsala historii šipek postupem do finále, v němž až po lítém boji prohrála 7:11 s holohlavým Nizozemcem Michaelem van Gerwenem, trojnásobným mistrem světa.

„Fallon odehrála fenomenální turnaj a myslím, že ve finále podala jeden ze svých životních výkonů,“ chválil soupeřku „Mocný Mike“, který byl od roku 2014 až do letošního ledna nepřetržitě světovou jedničkou.

Andy Fordham v akci.
Milovaný obr zemřel. Mistr světa si po náloži piv nepamatoval své životní finále

Pořád bojuje s hejtry

„Jsem na sebe nesmírně pyšná, hlavně na to, že jsem dokázala na Michaela takhle tlačit. Vždyť je to Michael van Gerwen, a já jsem s ním držela krok,“ žasla sama Sherrocková, která během finále v jednu chvíli vedla 6:3. Čtyři tisíce diváků nadšeně aplaudovaly každému jejímu hodu. „Až jsem se z toho roztřásla,“ usmívala se.

Proč hraje s muži?

Organizace BDO (od loňska je v likvidaci) pořádala světové šampionáty a další turnaje zvlášť pro muže a zvlášť pro ženy. Konkurenční PDC to zkusila jen jednou, jinak ale trvala a trvá na tom, že u šipek není důvod oddělovat soutěže podle pohlaví. Teoreticky tak má dveře otevřené každý, ve skutečnosti však byl profesionální okruh donedávna vyhrazen výhradně mužům. Ženy na něj pronikají jen pozvolna a Sherrocková z nich zatím dosáhla nejvýraznějšího ohlasu.

Sherrocková v prvním kole vyřadila 6:1 domácího šipkaře Nielse Heinsøea. Pak měla i štěstí, protože její další soupeř – úřadující mistr světa Gerwyn Price – se odhlásil kvůli zranění lokte.

V semifinále pak populární Angličanka zvládla vysloveně thrillerovou koncovku duelu s Belgičanem Dimitrim van den Berghem (5. místo na žebříčku PDC) a vyhrála 11:10.

Sherrockovou čekají další výzvy – ráda by konečně vybojovala plnou členskou kartu na okruhu PDC a také se chce vrátit na vrcholnou scénu na mistrovství světa v Alexandra Palace.

I přes své nepopiratelné úspěchy prý stále bojuje s posměšnými i urážlivými komentáři na sociálních sítích. Různých pochybných "hrdinů" se na nich najde víc než dost.

Šipkař Karel Sedláček
Šipkař Sedláček o roce mezi světovou elitou: Někdy je to tam ostřejší

„Dřív mě to sráželo, ale dnes si říkám: oukej, já vám dokážu, jak se pletete,“ říká šipkařka, které se už ve dvaceti letech narodil syn Rory. Vychovávala ho v obtížných podmínkách jako svobodná matka, jednu dobu navíc bojovala s nepříjemnou chorobou ledvin. „Všechno, čím jsem prošla, mě posílilo a pomáhá mi to i u terče,“ svěřila se.