Skvělý vstup do poháru EuroChallenge si připsali prostějovští Orli. V úvodním utkání skupiny E zvítězili na domácím palubovce proti slovinskému mistru KK Krka Novo Mesto 89:77, když soupeře předčili hlavně díky dvanácti úspěšným trojkovým pokusům.

Vstup do prvního utkání EuroChallenge Cupu byl pro prostějovské basketbalisty jako z říše fantazie. Dokázali proměnit prvních sedm trojkových pokusů v řadě a ujali se vedení.

Po první čtvrtině domácí vedli 28:21, ale úřadující mistr Slovinska z Novho Mesta zpevnil obranu a domácí se přestali pod košem i z perimetru tak lehce prosazovat. Hosté se přiblížili k Orlům ve druhé čtvrtině na trojbodový rozdíl, ale do poločasu domácí ještě skóre mírně navýšili a do šaten se tak šlo za stavu 41:36 pro Prostějov.

V druhém poločase horkohrevní Slovinci srovnali

Vstup do druhého poločasu vyšel lépe slovinskému mužstvu, které se rychle dotáhlo na 41:41. Orli pak odskočili ještě na pětibodový rozdíl, ale hosté sedmibodovou šňůrou stav otočili a v polovině třetí čtvrtiny se po trefě Djordjeviče poprvé ujali v zápase vedení.

V tomto vypjatém okamžiku se u Slovinců začala projevovat jejich balkánská horkokrevnost a po nesportovním falu se do těsného vedení vrátili prostějovští basketbalisté. Po třech čtvrtinách ale na ukazateli skóre svítil vyrovnaný stav 59:59.

Na začátku čtvrté desetiminutovky se hosté naposledy dostali do vedení, pak se ale na palubovku dostal domácí Jaroslav Prášil a rychle se stal prostějovským hrdinou. Během pár minut nasázel soupeři tři trojky a domácí byli v euforii.

Prostějov v závěru drama nedopustil

Tři minuty před koncem poslední čtvrtiny vedli Orli o deset bodů, ale Slovinci se ještě jednou dokázali vzchopit a dotáhnout na čtyřbodový rozdíl. Prostějovští ale drama nedopustili. Nadšeně bojující Orli zvládli koncovku zápasu s bravurou, naopak na slovinské straně tekly nervy. Po dalším nesportovním faulu a čtyřech trestných hodech pro Šležase bylo definitivně rozhodnuto.

Přemožitel Nymburka v Adriatické lize se musel sklonit nad Prostějovem. Domácí se radovali z první výhry v základní skupině EuroChallenge Cupu poměrem 89:77.

„Byl to jeden z lepších zápasů, které jsme na domácí palubovce odehráli. Začali jsme dobře, padlo nám tam skoro všechno a to nás zvedalo nahoru,“ hodnotil zápas trenér vítězného celku Peter Bálint.

Prostějovu se dařila střelba

„Soupeře se nám v prvním poločase podařilo zastavit pod košem. Nám se podařilo dvakrát vrátit zpět do zápasu v okamžicích, kdy se soupeř dostal do vedení, hlavně trojkovou střelou, která dneska byla famózní,“ chválil Bálint své střelce, kteří proměnili dvanáct trojek z jednadvaceti pokusů.

„Nikdy nepočítáme s tím, že bychom prohráli, ale věděli jsme, že Prostějov je velmi silný a zkušený tým. K jeho hráčům mám respekt a úctu, ale v domácím střetnutí jim porážku budeme chtít rozhodně vrátit,“ řekl trenér hostů Aleksandar Džikič, který zápas velmi emotivně prožíval.

Ve druhém utkání skupiny E zvítězil Telekom Bonn v Zagrebu 100:96 po prodloužení. Právě v Bonnu bude Orly čekat další zápas Vyzývacího poháru.

Vyzývací pohár basketbalistů:

Skupina E: BK Prostějov - KK Krka Novo Mesto 89:77 (28:21, 41:36, 59:59)
Nejvíce bodů: Landry 19, Lawrance a Slezas po 15, Prášil 14 - Booker 21, Djordjevič 18, Ikonič 10. Fauly: 23:32. Pět chyb: 37. Hyzy - 39. Pavič, 40. Balažič. Trestné hody: 32/25 - 23/18. Trojky: 12:5.