Vsobotní podvečer si mohl vychutnat stupně vítězů. Jemu hráli na ósackém stadionu Nagai národní hymnu.

Jak Šebrle bojoval o zlato - prohlédněte si galerii!

Jaký to byl pocit?

Fantastický a zároveň jiný než předtím. Jen na olympiádě byl srovnatelný. Konečně mám kompletní sbírku medailí. Ale nebylo to jednoduché. Závodit na medaili a na zlato je velký rozdíl.

O zlato zmistrovství světa jste usiloval deset let, na pošesté se to povedlo. Co pro vás znamená?

Strašně moc. Je úžasné, že se mi povedlo získat všechna zlata a k tomu i světový rekord. Tahle medaile je hodně vysoko, byla ze všech nejtěžší. Do desetiboje jsem vstoupil otřesně, pak jsem se trochu nakopl, ale hlavně - neměl jsem super formu. A s tím je těžké bojovat. Neumíte si představit, jak mě po prvním dnu bolely nohy. Říkal jsem si: To není možné, vždyť já nemůžu běžet. Fakt nejtěžší zlato.

Překvapil vás útok Dmitrije Karpova a Maurice Smithe?

Od Karpova jsem to trochu čekal, ale překvapil mě Jamajčan. Až téměř do poslední chvíle jsem si nemohl být jistý, že vyhraju. Na druhou stranu jsem po tyči bilancoval: Tady jsem byl asi nejblíž ke zlatu ze všech dosavadních šampionátů. Jel jsem do hotelu a na pokoji jsem se hecoval: Do prčic, medaile se přece rozdávají až po poslední disciplíně. Byl jsem schopný zemřít, jen tu šanci nepustit.

Přitom vás několikrát odepsali, třeba po tyči…

Taky jsem si nejdřív myslel, že je to vháji. Nebylo to tím že jsem skočil jen 480, ale že Maurice skočil taky 480. Byl na vlně a mohl i v oštěpu hodit daleko. Nestalo se a já si udělal osobák

Oštěp všechno změnil. Neměl byste si ho odložit na památku?

Cha cha. Oštěp by nestačil, to bych si musel odložit i disk a opravdu i výškařskou laťku a další propriety.

Co vám táhlo hlavou v cíli patnáctistovky? Co dělalo tělo?

Tělo se cítilo strašně, protože Maurice to samozřejmě zkusil a já se ho držel a přes pomalý začátek to byl nakonec rychlý závod. Byl jsem hrozně unavený a moc šťastný, protože jsme dva dny jeli nahoru dolu.

Právě. Po výšce odstoupil obhájce titulu Bryan Clay. Jak jste to vnímal?

Mrzí mě to, ale na druhou stranu je to sport. Mě se taky nikdo neptal, když jsem si vEdmontonu 2001 natrhl tříslo a nedovolilo mi bojovat o zlato. Přitom tehdy jsem byl asi v životní formě. To samé před Paříží, dva dny před šampionátem jsem v kuse zvracel a byl pak poloviční.

Clay se domnívá, že kdyby zůstal zdravý, nikdo by ho neporazil.

Co na to říct? Jestli by vyhrál nebo ne, je otázka. Desetiboj má deset disciplín a tam se může stát všechno. Taky jsem si před odletem do Japonska myslel, že jsem ve vynikající formě a nakonec nebyl. Je to takové kdyby…

Jste první český atlet, který má trojkorunu – mistr Evropy, světový šampion, olympijský vítěz. Už vám to dochází?

Tak to mi ještě nedošlo. Když jsem získal první medaili, říkal jsem si: Bylo by pěkné mít pět zlatých medailí a světový rekord. To byl můj cíl. Teď je tohle celoživotní dílo dokonáno. Ale motivace zůstává. Příští rok je olympiáda a ta pro mě byla a vždy bude nezapomenutelná.

Šebrleho triumfy

Olympijské hry 2004

Mistrovství světa 2007

Mistrovství Evropy 2002 a 2006

Halové mistrovství světa 2001 a 2004

Halové mistrovství Evropy 2002, 2005, 2007

Světový a evropský rekord od roku 2001

Šest světových šampionátů Romana Šebrleho

Atény 1997: 1. Dvořák 8837 - 9. Šebrle 8232.

Sevilla 1999: 1. Dvořák 8744 - Šebrle vzdal.

Edmonton 2001: 1. Dvořák 8902 - 10. Šebrle 8174.

Paříž 2003: 1. Pappas (USA) 8750, 2. Šebrle 8634.

Helsinky 2005: 1. Clay (USA) 8732, 2. Šebrle 8521.

Ósaka 2007: 1. Šebrle 8676 2. Smith (Jam.) .