I když se tradiční fanoušci kvůli anticovidovým opatřením na závody do pražské Troje nedostanou, zkušený kajakář chystá pro své příznivce překvapení.

Tajemný, ledově chladný, ale i životadárný ostrov. Takový je Island, jedno z jeho nejoblíbenějších míst. A právě ledový kout nedotčené přírody se stal inspirací pro nový design Hradilkovy lodě.

Vít Přindiš
První mezinárodní závod a hned o tituly. V Troji se jede bez diváků

Její podoba je dílem jednoho z nejlepších českých kajakářů a jeho dvorního fotografa Jana Kasla. Dohromady dali jedinečný vzor, který je odkazem na řeku z tajemného Islandu.

Ostrov má teď v srdci i na lodi. „Dlouho jsem uvažoval o tom, jak kajak zpestřím. Chtěl jsem netradiční design, s kterým bych se mohl ztotožnit a utvářel kontrast s vodou,“ líčil Hradilek.

V hlavě se mu rodila myšlenka propojení lodi s motivem řeky, která je pro něj osobním i profesním symbolem. Jako ideální kandidát pro nový design je fotka zachycená dronem z pětisetmetrové výšky a vyobrazující majestátnost ledovcové islandské řeky.

Výroba slalomových lodí je ruční práce a takový vzhled nebyl nikdy zkomponován. „Technicky to bylo náročné, nakonec to ale bude skvěle fungovat. Už se těšíme, až v prvním závodě usednu do lodi,“ přiznal nadšeně Hradilek.

K tomu dojde koncem týdne a třiatřicetiletý závodník se netají ambicemi, myslí na nejvyšší příčky. Výhodou je, že ho nečeká žádné dlouhé dojíždění. „Jede se doma, a to je pro nás samozřejmě pohodlnější. Rozhodně mám medailové ambice, ale hlavně se neskutečně těším,“ prohlásil.

Nemá však radost z toho, že u trati budou částečně chybět fanoušci, kteří se v Praze tradičně hojně schází a Čechy mocně povzbuzují. Právě tohle nejvíc pocítí domácí závodníci, kteří jsou na hlasité skandování zvyklí.

Jiří Prskavec
Mistrovství? Dostali jsme lístky pro blízké. Mají fandit nahlas, říká Prskavec

„Při domácích závodech to bývá největší výhoda, tedy alespoň u mě. Takhle to bude trochu neznámá. Budu se snažit zajet to, co poslední měsíce předvádím v tréninku a domácích závodech. Myslím, že by to ve finále mohlo stačit na dobrý výsledek,“ naznačil.

Trojský kanál důvěrně zná, i když v zimě prošel ve spodní části proměnou. „Tam bych mohl něco získat, ale taky tam ztratit. Nejsem už nejmladší,“ dodal.