„Jsou to patrioti, kteří se v Plzni narodili, mají k městu vztah a jsme rádi, že přijali pozvání a závodu se aktivně zúčastní,“ říká hlavní organizátor Václav Pták, který padesátku v Plzni po letech oživil a letos chystá už pátý ročník.

„Filip Jícha si vybral fitness jízdu na 18 kilometrů určenou rodinám s dětmi, Petr Čech pojede trasu 38 kilometrů a také závod odstartuje. Zatímco František Raboň jako bývalý profesionál by měl absolvovat závod na 57 kilometrů. Navíc všichni tři se potom kolem třetí odpoledne zúčastní autogramiády,“ prozrazuje Václav Pták.

Pořadatelé připravili pro cyklisty opět známé jezdivé a technické tratě severně od Plzně s výjezdem na vrchol Krkavce. Delší okruh zavede bikery až ke Krašovicím a ten kratší do Horní Břízy.

„Na trasách jsou oproti loňsku jen drobné změny. Třeba z Radčic se budou cyklisté vracet po cyklostezce u Mže, řeku potom přejedou po nové lávce a zamíří do cíle. Nepotkají se tak závodníci z jednotlivých tras,“ zdůrazňuje Pták.

Závody na 57 a 38 kilometrů startují znovu v centru města v 11.30, respektive ve 12.20 hodin na náměstí Republiky, fitness jízda potom ve 12.30 hodin v parku za Obchodním centrem Plaza, kde je i zázemí celé akce.

Tady už dopoledne budou probíhat závody dětí od těch nejmenších na odrážedlech až po děcka do třinácti let. A díky Nadačnímu fondu Kolo pro život je startovné zdarma.

Připraven je rovněž bohatý doprovodný program.

Jedním z atraktivních lákadel je výstava dresin, což jsou dřevěná kola bez pedálů repliky historicky prvního kola, které sestrojil baron Drais v roce 1817.

„Je to spojeno s exhibicí několikanásobného mistra světa v závodech na dresinách Ivana Křivánka i s možností si historická kola osobně vyzkoušet,“ upozorňuje Václav Pták.

Před rokem hlavní závod v Plzni vyhráli Pavel Boudný z České spořitelny Accolade a Pavla Havlíková (Kooperativa Jablonec).