Mladík z Tachovska si životní zlato vyplaval na MS v Manchesteru až v posledních metrech. „Nevěděl jsem, jak jsem dopadl. Až taťka mi řekl výsledek. Nadšením jsem křičel přes celý bazén,“ popisoval Kratochvíl svůj úspěch.

A podobně nadšený byl i po udělení ceny za nejlepšího parasportovce roku. „Když jsme na vyhlášení jeli, čekal jsem třeba tak sedmé místo, tohle vůbec ne. Je to neuvěřitelné, opravdu jsem to vůbec nečekal, děkuju moc všem,“ zářil Kratochvíl.

Lyžaře opět čeká náročný Nordenskiöldsloppet
Bez nohy v Guinnessovce. Míra zdolal stovky zdravých a pomohl nemocnému chlapci

Talentovaný plavec se tak rázem stal žhavým želízkem v ohni i pro další mezinárodní akce, cenné kovy může přidat už na nadcházejícím ME na Madeiře a hlavně na paralympiádě v Paříži.

Kratochvíla na stupních vítězů doprovodila stříbrná tricyklistka Pavlína Vejvodová (dvě zlaté medaile na MS, zlato na ME) a bronzový lukostřelec David Drahonínský (na MS bronz v jednotlivcích a zlato v týmech).

Vyhlašovanou elitní sedmičku pak doplnila plavkyně Agáta Koupilová, atlet Aleš Kisý, lukostřelkyně Šárka Pultar Musilová a loňský vítěz ankety plavec Arnošt Petráček. O pořadí rozhodly hlasy zástupců Sportovního oddělení ČPV, členů Výkonného výboru ČPV, sportovních novinářů a dalších expertů na parasport.

Ocenění pro parahokejový tým

Na galavečeru, který hostil pražský Clarion Congress Hotel, se vyhlašovaly také doprovodné kategorie. Kolektivem roku se stal český parahokejový tým, ten loni na MS v Kanadě vybojoval historickou bronzovou medaili.

Objevem roku se stal tricyklista Jindřich Mašín (bronzový na ME), ceny za mimořádný výkon se dočkali Karolína Anna Möckl Dvořáčková a Jan Kohout (paradance). Za přínos parasportu byl oceněný Roman Herink, otec českého parahokeje.

Miroslav Šperk je paralympijským medailistou v hodu diskem
Od pádu z balkonu k athénské medaili. Handicapovaný Šperk: Díky sportu si věřím

Bohatě se rozrostla síň slávy, díky výročí 30 let ČPV se zařazení mezi legendy dočkali hned tři parasportovci: Martin Kovář (čtyřnásobný paralympijský šampion, mistr světa a bývalý světový rekordman v paraplavání), Roman Gronský (dvojnásobný paralympijský šampion v paraplavání a dlouholetý funkcionář) a Kateřina Šromová, rozená Teplá (pětinásobná paralympijská šampionka v lyžování).

CENY ČESKÉHO PARALYMPIJSKÉHO VÝBORU 2023

1. David Kratochvíl plavání

2. Pavlína Vejvodová cyklistika

3. David Drahonínský lukostřelba

4. Agáta Koupilová plavání

5. Aleš Kisý atletika

6. Šárka Pultar Musilová lukostřelba

7. Arnošt Petráček plavání

KOLEKTIV ROKU

Český parahokejový tým

MIMOŘÁDNÝ PARASPORTOVNÍ VÝKON

Karolína Anna Möckl Dvořáčková a Jan Kohout (paradance)

OBJEV ROKU

Jindřich Mašín (cyklistika)

PŘÍNOS PARASPORTU

Roman Herink, zakladatel parahokeje (sledge hokeje) v ČR

SÍŇ SLÁVY

Martin Kovář (plavání) Roman Gronský (plavání) Kateřina Šromová (lyžování)