„Co je to za díru?“ ptám se uvnitř „ptačího hnízda“ Národního stadionu s pohledem doprostřed plochy, kde pracují bagry. „To je tajné, pro slavnostní zahájení,“ odpoví náš průvodce Jang Run-šeng. „A nefoťte tady,“ napomíná mě. „Hotovo má být s předstihem, už v březnu,“ šeptá.

Zblízka na nás přes mračna prachu civějí desítky stavebních dělníků ve žlutých přilbách, umolousaných sáčkách a sešlapaných teniskách.
Odkud pocházejí? Kolik si tu vydělají? Jdu se zeptat. „Neumějí anglicky,“ zastaví mě ruka Janga, co mluví výborně. A večer, když usínají v blikajících dřevěných budkách okolo stadionu, je hlídají vojáci a vysoký plot…

Jen tady jich v těchto dnech pílí okolo pěti tisíc, v celém Pekingu přes dvacet tisíc. Jeden zdroj uvádí, že teď už vláda platí dělníkům 50 jüanů na den, to je v přepočtu asi 120 korun, dvakrát víc než v počátcích. Což zas na Čínu není úplně nejmíň. Za 5 jüanů se třeba báječně najíte ve vysokoškolské menze a to ani nemusíte studovat. Stačí se protlačit frontou a hlasitě vykřiknout přání. „Někdy to tak tak stíhám. Ale výběr je skvělý, možná sto věcí. Polévky, omáčky, masa, zelenina,“ potvrzuje Daniela Durajková, slovenská studentka Univerzity zahraničních studií v Pekingu.

Novinářskou výpravu ale Číňané „uctili“ vychladlým McDonald’s. Navíc se tak stalo paradoxně na půdě Zemědělské univerzity, v jejíž hale se utkají olympijští zápasníci.

Plavecké centrum vypadá zvenku jako kostka ve tvaru bleděmodré plástve. Na plášť i vnitřní stěny budovy se použila světově unikátní umělá „polštářová“ hmota ETFE.

A uvnitř dělníci majzlíkem otloukají zabetonované ocelové pruty konstrukce. Stavba pokračuje rychle navzdory zde oblíbené metodě „pokus - omyl“. Zdi ale zdobí rudé transparenty s tradičními nápisy. „Bezpečnost práce je vždy důležitá.“ Nebo: „Hlídejte si oheň při sváření.“ A muž se svářečkou „smaží“ trubku bez ochranných brýlí. „Kvalita hrací plochy i zázemí, včetně trávy, která se každý rok musí vyměnit, odpovídá předpisům MLB (profesionální americká liga, pozn. red.),“ chválí baseballový stadion Precinct ve čtvrti Wukesong hřmotný Američan. „Pan Nikdo, kdo jen hájí zájmy baseballu,“ jak se sám označuje. Jinak Jeff Ruffalo, senior expert organizačního výboru her.

V březnu by sem měli vyrazit k exhibici borci ze San Diega. „Ale vyprávějte Číňanům něco o baseballu,“ uchechtne se Ruffalo. „Vždyť mají jediný tým ve městě až za šestým okruhem,“ ukáže rukou na okraj megapole směrem k horám.

„Bezpečnost práce je vždy důležitá.“ Nebo: „Hlídejte si oheň při sváření.“ zdobí zdi rudé transparenty