Jak složité je se v době StarDance uvolnit?

Vždycky je to náročné. Poslední rok a půl mám pořádně nabitý program. Možná celý život. (směje se) Na příjemné projekty si snažím čas najít. 

Na start běhu jste šel z plného tanečního tréninku. Byl jste unavenější než obvykle?

Poslední měsíc jsem vlastně jen tancoval. Běžecká kondice mě proto malinko opustila. Zatím to naštěstí nikdo nepoznal. Příště bych formu ale už nezakamufloval.

Je náročnější běh, nebo tanec?

Těžko srovnávat. Cokoli se dělá pořádně, je náročné. Zátěž vnímám na podobné úrovni, i když je každá trochu jiná. Běh je výš po fyzické stránce, tanec má navrch, co se týče estetiky a choreografie. Jde o rozdílné disciplíny. Tak jak jsem byl zvyklý v pětiboji.

I proto jste kývl na účast ve StarDance?

Ano, odjakživa mě lákají překážky. Do StarDance jsem šel kvůli tomu, abych si vyzkoušel estetický sport. Zajímá mě i to, jak se vyrovnám s výroky rozhodčích, kteří mají při tanci výrazný vliv na výsledky.

Pětibojaři i běžci jsou sólisté. Bylo složité sžít se s partnerkou?

Vždycky jsem dělal individuální sport, v němž jsem spoléhal jen sám na sebe. Občas taky na koně, ale to je jiný vztah. (směje se) Je velmi příjemné fungovat ve dvojici. Tlak se rozloží na oba. Veronika je profesionálka, všechno mě trpělivě učí. Bez ní bych byl úplně ztracený. Jsem jí za to vděčný. 

Jste vrcholový sportovec zvyklý vyhrávat. Považujete se za favorita StarDance?

Sportovec jsem bývalý, vyhrávat jsem nebyl zvyklý, ale vždycky jsem pro to udělal maximum. V taneční show ambice nemám, respektive nespojuji je s výsledkem. Sleduji hlavní cíl: neudělat ostudu.

Jak to bylo s ambicemi v týmovém půlmaratonu?

Podobně. V podstatě jde o show na způsob StarDance. Všechno je výborně vymyšlené. Z půlmaratonu se udělá týmová soutěž, taktizuje se při nasazování běžců. Družstva tvoří lidé různých výkoností, věku, profesí… Sejdou se celé rodiny. Jde o sport, zábavu i společenskou událost.

Nakousl jste strategii závodu, v němž běžci absolvují rozdílné množství úseků. Nakolik taktika rozhoduje?

Záleží na ambicích. Pokud usilujete o vítězství, musíte sestavit kvalitní tým, odhadnout síly každého článku a vymyslet, komu bude vyhovovat jaký úsek. Když převažuje radost ze setkání, tak jako u nás, všechno ostatní se upozadí. 

Boříte mýty o vrcholových sportovcích, kteří chtějí vždy jen vítězit…

To je lichá představa. Přestože jsem vyhrál olympiádu, nikdy jsem nebyl extrémně soutěživý. Závody mě bavily, moc mě ale nezajímalo, kdo je přede mnou, a kdo za mnou. Já jsem sledoval výkony a osobní rekordy. Porovnávání s ostatním jsem nikdy neměl rád. Sport má přinášet radost, v tom je jeho podstata.

Craft Team Running 2018: 1. Rozběháme Česko 2 (Bielik, Plojhar, Pytelka, Pěchota) 1:06:48, 2. Craft team super 1:07:39, 3. Craft team 1:13:23, 4. Nás nedoběhnou (mj. David Svoboda) 1:14:57, 5. Rozběháme Česko 1:16:18, 6. Böhm Team 1:18:08.