„Co k tomu říct? Úplně supr, to je takový zážitek, který se hrozně špatně popisuje. To se musí zažít. Na nějaký takový úspěch jsem zase dost dlouho čekal, takže o to víc si toho považuju,“ řekl po slavnostním vyhlášení ještě s medailí na krku Ondřej Polívka, mistr Evropy z individuálního závodu v roce 2009.

Naopak Bilko se ze zlata radoval na tak velké akci poprvé. „Stát tam a poslouchat hymnu, to je nepopsatelný,“ souhlasil na svazovém webu Bilko.

V Minsku si na dobrý výsledek česká dvojice zadělala už při šermu, při kterém nenašla ani jednoho přemožitele. V plavání, parkuru a kombinaci běhu se střelbou obsadili pokaždé páté místo. Přesto se o titul mistrů Evropy připravit nenechali.

„Na šermu skvělej výkon od obou. Dali šest vítězství, pět remíz a žádnou porážku, což asi nepamatuju,“ byl nadšený reprezentační trenér Jakub Kučera. „Vím, že české štafety šerm už někdy vyhrály, ale že by za celý den neprohrály vůbec s nikým, to fakt nepamatuju,“ dodal.

Devětadvacetiletý Polívka byl vedle šermu spokojený i s parkurem. „V posledních závodech jsem si pokaždé nějak nesedl s koněm a dneska jsem měl úplně suprovej pocit. Užil jsem si to,“ zářil.

Bilko si naopak pochvaloval výkon v kombinaci, do které Češi vstupovali s třísekundovým náskokem na obhájce titulu z Ruska. „Nakonec to zas tak infarktové ale nebylo, protože Martin hned na prvním úseku předvedl asi nejlepší kombinovanou část v životě,“ chválil kouč Kučera. Rusové však vyhořeli při střelbě a z třech vteřin najednou bylo patnáct.

„Šel jsem do toho s tím, že běžecky jsem připravený dobře, jen ze střelby jsem měl obavy. Ale jelikož jsem první položku střelil na pět a druhou na šest ran, tak se to spojilo a mohl jsem běžet, co to dá,“ oddychl si Bilko.

Ve čtvrtek zasáhne do semifinálových bojů Natálie Dianová.