Obhájce titulu Šonka v sobotu obsadil druhé místo v kvalifikaci, což mu podle letošních pravidel vyneslo dva body do celkové klasifikace. Ve vyřazovacích soubojích nejprve se štěstím vyřadil Španěla Juana Velardeho, který při technických problémech českého letce vypadl jen kvůli dvousekundové penalizaci za nesprávný průlet bránou. V boji o finále Šonka porazil Brita Bena Murphyho, v rozhodujícím letu už ale nezopakoval na rozdíl od obou přemožitelů čas po 64 sekund.

Druhý český letec Petr Kopfstein po pátém místě v kvalifikaci smolně vypadl v prvním vyřazovacím kole. Byl v něm rychlejší než francouzský soupeř Nicolas Ivanoff, ale po sporné penalizaci prohrál a skončil třináctý. "

Neopodstatněná penalta

Jsme si téměř jistí, že penalta byla neopodstatněná," uvedl Kopfstein v tiskové zprávě. S protestem proti sankci za chybný průlet neuspěl. "Myslím si, že jsme byli poškozeni. Když jsme se dívali na naše data a videa, tak to neodpovídá tomu, co tvrdí rozhodčí, kteří mají svou kameru velmi daleko," konstatoval.

Šampionát bude pokračovat o víkendu 13. a 14. července na Balatonu a vyvrcholí v září v japonské Čibě. Původně měl mít osm dílů, nakonec se uskuteční jen polovina a po sezoně seriál skončí. Hlavní sponzor Red Bull v květnu oznámil, že se rozhodl v něm nepokračovat kvůli nižšímu zájmu veřejnosti.

Závod leteckého seriálu Red Bull Air Race v Kazani (Rusko):

1. Muroja (Jap.), 2. Hall (Austr.), 3. Šonka, …13. Kopfstein (oba ČR).

Průběžné pořadí (po 2 ze 4 závodů): 1. Muroja 53, 2. Šonka 44, 3. Hall 36, …13. Kopfstein 5.