Dva jmenovaní byli v Kataru ve finále, přičemž české jedničce se to povedlo dvakrát. Zazářila na 200 metrů, kde byla těsně čtvrtá. Osmnáctiletý Knedla dohmátl sedmý na stovce. Do bojů o medaile zasáhla i prsařka Kristýna Horská, kterou hřeje šesté místo z dvoustovky.

Martin Straka má jistou olympijskou účast.
Dálkový plavec Martin Straka pojede na OH. Je to pro mě splněný sen, říká

Nejzkušenější Češka Seemanová plavala na MS finále poprvé, ale zažila ho na olympiádě a samozřejmě na ME, které v roce 2021 vyhrála. „Bára je určitě ráda, že v únoru dokázala závodit na tak vysoké úrovni. Všichni jsme jí strašně fandili, aby doplavala pro medaili. Skoro se jí to povedlo, ale bohužel chybělo třináct setin. Byli jsme tak nažhavení, že jsme málem spadli ze židliček,“ usmívá se dlouholetá trenérka při rozhovoru s Deníkem.

„Sezona je hodně náročná, protože kromě mistrovství světa v netradičním termínu a olympiády se v červnu koná i mistrovství Evropy, které bude poslední možností, jak splnit limit pro Paříž,“ pokračuje Petra Škábová.

Na limit budou nejspíš dva pokusy

„Je fajn, že se plavci dokázali dobře připravit už na únorový vrchol. Ti, kteří nemají účast pod pěti kruhy jistou, si v Dauhá ověřili, jaké jsou jejich šance. Nejblíž k tomu má Horská. O limit se bude pokoušet, ale ono nejde ladit formu na každý závod. A jelikož jsem její osobní kouč, tak si troufnu říct, že bude mít maximálně dva pokusy,“ odhaduje.

V Dauhá ji potěšili všichni finalisté. „Kristýna byla před šampionátem na desáté pozici, a tak je její postup velký úspěch. Škoda, že ve finále čas už nevylepšila. To je signálem, že budeme muset ještě zabrat. Porazila ji i Běloruska, která se pod neutrální vlajkou mohla vrátit na mezinárodní scénu, ale šesté místo super,“ kvituje.

Petra Škábová a Ondřej GemovPetra Škábová a Ondřej GemovZdroj: se svolením Ivany Roháčkové

Mirek Knedla je mladý kluk a účast ve finále je pro něj obrovskou předolympijskou zkušeností. Mohl si vyzkoušet, jak pracují nervy na velké soutěži. Když o něco jde, umí to nabombit, jak předvedl v semifinále. Dosud znal jen juniorské akce, za dospělé závodil poprvé v prosinci na evropském šampionátu v krátkém bazénu,“ chválí koučka.

Úspěchem jsou i semifinálové účasti, na něž dosáhli opět Seemanové s Knedlou, ale i další dva reprezentanti. „Ondřej Gemov byl při premiéře na světovém šampionátu patnáctý na 200 metrů motýlek. Splnil cíl, ale na víc to nebylo. Daniel Gracík už mohl čerpat ze zkušeností z předchozího mistrovství světa. Na 50 metrů motýlek obsadil třináctou příčku v osobním rekordu, a to se vždycky počítá,“ upozorňuje Škábová.

Kraulařka Barbora Seemanová je počtvrté nejlepší českou plavkyní.
Anketu vyhrála už počtvrté. Seemanová dál kraluje českým plavcům

V nejbližší době čekají plavce mezinárodní mítinky a doma Český pohár. V červnu se pak Evropané přesunou na kontinentální šampionát do Bělehradu a po jeho skončení se uzavřou olympijské nominace.

„Byli bychom rádi, kdyby ke dvěma olympionikům přibyli ještě další dva. Mohli by to být ti, o nichž jsme mluvili, ale klidně se může stát, že někdo nečekaně zazáří a splní limit,“ přemítá. „Nechme se překvapit.“

To už nelze očekávat od Simony Kubové. Jedna z nejlepších českých plavkyň totiž tento týden v 32 letech ukončila kariéru. Účastnice tří OH a medailistka z ME i MS v krátkém bazénu si tři týdny před začátkem šampionátu nešťastně zlomila žebro a do Dauhá nemohla odcestovat. Elitní znakařka nakonec vzdala i snahu o účast v Paříži.

„Simona mě překvapila, že neskočila už po tokijské olympiádě. Pak se nadechla a ještě byla skvělá. Má můj obdiv, že vydržela tak dlouho. Je to takřka neuvěřitelné. Ona je ohromný dříč a pracant. Klobouk dolů,“ dodává dlouholetá trenérka.