Teprve šestnáctiletý nevidomý plavec David Kratochvíl vedl ve finálovém závodě v polovině trati a v cíli dohmátl s náskokem 93 setin sekundy a na Madeiře obohatil svou medailovou pokladnici o první zlatou medaili z mistrovství Evropy.

Arnošt Petráček, stříbrný medailista z paralympijských her
Jízda českých paraplavců. Na třetí medaili Kratochvíla navázal Petráček

„Cítím se úplně skvěle. Nečekal jsem, že budu mistrem Evropy. První padesátka se mi jela pěkně, ta druhá taky. Padlo to tam a jsem úplně nadšený,“ zářil nadšením Kratochvíl, který se už loni stal mistrem světa na 400 metrů volný způsob.

Urvala druhý a pak i třetí bronz

Vícenásobnou medailistkou z Funchalu je také Agáta Koupilová, která absolvovala finále třídy S5 ve své hlavní disciplíně 200 metrů volný způsob. Koupilová usilovně bojovala, a i přes vytuhnutí v závěru dokázala urvat druhou bronzovou medaili.

Lukostřelec David Drahonínský
Stejní, ale jiní. Paralympijská kampaň rozdíly maže i ukazuje. I černým humorem

Ta první jí patří za třetí místo v padesátce volný způsob. Ve finále dvoustovky dosáhla česká reprezentantka času 3:03,66. Třetí české finále plavala Vendula Dušková. Na polohové dvoustovce v tvrdé konkurenci zapsala kvalitní čas 3:07.14, který jí ve třídě SM8 přinesl sedmé místo.

V závěru ME pak Kratochvíli ještě přidal stříbro na 400 metrů volný způsob v osobním rekordu 4:33,78, čímž svůj medailový účet zaokrouhlil na pět. Rovněž Koupilová završila bronzový hattrick na 100 metrů volný způsob v kariérním maximu 1:25.83.

„S pěti medailemi na krku se cítím úplně skvěle, je to úžasný pocit. Myslel jsem, že si sem přijedu maximálně tak pro dvě medaile, protože mám dvě hlavní disciplíny. Ale od začátku to vypadalo skvěle," poznamenal. „Takže za mě obrovská spokojenost a jsem šťastný, že jsem tady mohl být s českým týmem,“ shrnul Kratochvíl své vynikající výkony ve Funchalu.