Nejmladšímu synovi Betty Brusellové je sedmdesát let. „Říká mi někdy, že jsem stará. Ale já se tak necítím. Jen když jsem opravdu unavená. Ale většinou ten pocit nemám,“ svěřila se skoro stoletá Kanaďanka v článku listu The Guardian.

Narodila se v roce 1924 v Nizozemsku a vyrůstala spolu s jedenácti sourozenci. S nimi se také naučila plavat v kanálech v okolí Amsterdamu. Po druhé světové válce se spolu s manželem (před několika lety zemřel) odstěhovali do Kanady a vychovali spolu tři děti.

Švýcarská fotbalistka Alisha Lehmannová
Sportovkyně, které jdou na dračku. Legendy z klece i z kurtu a bisexuální kráska

Až když Brusellová kolem šedesátky odešla do důchodu, začala se věnovat závodnímu plavání. Ve své věkové kategorii brzy začala sbírat medaile. Dnes jich má tolik, že je prý všechny ani nedokáže uzvednout. Láska k plavání ji neopouští ani teď, když na dveře klepe úctyhodná stovka. Bez bazénu si život nedokáže představit.

„Miluji ten pocit, když kloužu po hladině, dělá mi to dobře,“ řekla Brusellová. „Když závodím, vůbec na nic nemyslím, jen počítám, kolik kol už jsem uplavala a kolik jich ještě zbývá. Snažím se najít tempo, které jsem schopná vydržet, a v posledním kole se pak vydám ze všech sil.“

Radost z dobrého času

Nedávno překonala světový rekord na 400 metrů volným způsobem, stejně jako vylepšila vlastní maxima na znakařské i prsařské padesátce. To všechno v jednom dni. Zajímají vás její časy? Zmíněnou čtyřstovku zaplavala za 12 minut a 50 sekund. Dosavadní maximum tak vylepšila o víc než čtyři minuty.

Podívejte se na Betty Brusellovou v akci:

Zdroj: Youtube

Jistě, světová rekordmanka na této trati v dlouhém bazénu Ariarne Titmusová z Austrálie na loňském mistrovství světa zvládla 400 metrů volným způsobem za 3:55,38, jde ale o třiadvacetiletou olympijskou vítězku. Pro zajímavost – aktuální český rekord Barbory Seemanové je 4:06,09.

Brusellová momentálně překonává rekordy ve věkové kategorii 100 až 104 let, protože rozhoduje rok narození. „Na rekordy přitom nemyslím, baví mě samotné plavání. Když vyhraju, je to fajn, ale větší radost mám z dobrého času,“ tvrdí Brusellová.

Motorlet, Praha (městská část Radlice). Tady je domácí klub Barbory Seemanové
Půvabná hvězda z bazénu Seemanová: Za olympiádu jsem se odměnila zmrzlinou

Faktem je, že čím je starší, tím častěji se stává, že v její věkové kategorii žádný oficiálně měřený výkon ani neexistuje. Nikdo v tomto věku dosud prostě na dané trati nezávodil. Jinými slovy stačí, aby Brusellová závod dokončila a nový svěťák je na světě. To ale nic nemění na tom, o jak obdivuhodné výkony se jedná.

Začíná na sebe být hrdá

„S vyplňováním formulářů o světvých rekordech mám spoustu práce,“ směje se Stanley Wilson, který čipernou Kanaďanku trénuje. Prý hlavně dohlíží na to, aby při plavání nedělala zbytečné pohyby, které by zvýšily riziko zranění. „Betty má jiskřivé modré oči a ten nejširší úsměv. Je s ní legrace a hodně toho napovídá,“ dodal kouč.

Brusellová chodí plavat dvakrát týdně a sama tvrdí, že dřív trénovala častěji. „Co na to říct? Jsem trochu líná,“ vtipkuje. Kromě plavání patří k jejím radostem četba, luštění křížovek a různých rébusů a také pletení. Chtělo by se říct, samé obvyklé zábavy prababiček. Ona k tomu ale stále přidává sport.

Nejlepší česká plavkyně Barbora Seemanová se zanedlouho přesune do Japonska, kde ji v polovině července čeká mistrovství světa
Seemanovou natáčel dron. Řeší se detaily, abych se mohla dál posouvat, říká

„Ať se mi v životě přihodilo cokoli, vždy jsem se vrátila k plavání, protože při něm jsem na všechny starosti zapomněla,“ řekla Brusellová, z níž se poslední dobou stává zásluhou jejích výkonů obdivovaná celebrita. Dvě filmařky teď o ní dokonce natáčejí dokument.

„Jsem trochu stydlivá, z vody čerpám sebevědomí. Pořád si zvykám na všechnu tu pozornost, ale když se podívám na své rekordy, začínám být na sebe i trochu hrdá,“ uzavřela žena narozená před sto lety.