Na sobotním bronzovém úspěchu se podílely obě české dvojice stejnou měrou. Nad Rakouskem zvítězily 2:0 a navíc bez ztráty setu.

Nejprve jedničky Markéta Sluková s Barborou Hermannovou zdolaly Schützenhöferovou s Plesiutschnigovou 21:19, 21:15 a následně se první výhry na tomto poháru dočkaly Kristýna Kolocová s Michalou Kvapilovou. Ty zdolaly Hanselovou se Stefanií Schwaigerovou 21:19 a 21:17.

"Stále platí, že Rio je pro nás pouze bonus, ale pokud ještě žije šance tam jet, popereme se o ni jako lvice," řekla Sluková. Zatímco v pátečním semifinále proti Nizozemkám se jim v dešti i zimě nedařilo a zkazily spousty servisů, dnes se sluncem našly ztracenou pohodu.

"Zápas jsme zvládly dobře takticky, v důležitých chvílích jsme zatlačily na servisu a v obraně. Druhé české holky dneska taky zahrály velmi dobře a tak jsme rády, že po týdnu válčení neodjíždíme s bramborama," dodala Sluková.

Nadšený byl i rakouský trenér stříbrného páru nedávného mistrovství Evropy Simon Nausch. "Máme třetí místo a oba páry vyhrály. Co víc si přát? Jsem šťastný za hráčky. Pro všechny to byla dobrá zkušenost a jsem nadšený, že Česko má další medaili," napsal. "Před zápasem jsme věděli, že i tým ze čtvrtého místa postoupí do Soči, takže se nehrálo pod tak velkým tlakem, ale přesto jsme chtěli na stupně vítězů, což se povedlo."

Nausch musel koučovat dva páry

Poslední den musel Nausch improvizovat, jelikož pro něj nečekaně odjela v sobotu večer Lenka Háječková, trenérka páru Kolocová, Kvapilová. "Prý to bylo domluveno s federací, ale mě jaksi nikdo neřekl, že rozhodující den budu koučovat dva páry," zlobil se Nausch. Využil pomoci své asistentky Veroniky Hoškové-Brownové. "Připravil jsem taktiku, Veronika to řekla Kiki a Míše a já sledoval Báru s Maki."

Nausch doufá, že postup do Soči, společně vybojovaný bývalými parťačkami Slukovou a Kolocovou, které se loni rozešly a rány stále nejsou zahojeny, pomůže k určitému lepšímu vnímání obou stran. "Česko tady uspělo a byl bych moc rád, aby nás česká volejbalová komunita vnímala jednotně a ne černobíle," řekl.

Závěrečná olympijská kvalifikace v Soči se uskuteční od 6. do 10. července. Formát bude stejný jako nyní ve Stavangeru, čili tým budou tvořit dvě dvojice. Místo v Riu zajistí pro svou zemi dvě nejlepší družstva.

Kontinentální pohár v plážovém volejbalu, součást olympijské kvalifikace ve Stavangeru (Norsko):

Ženy - o 3. místo:

Česká republika - Rakousko 2:0
Sluková, Hermannová - Schützenhöferová, Plesiutschnigová 2:0 (19, 15), Kolocová, Kvapilová - S. Schwaigerová, Hanselová 2:0 (19, 17).

Finále:

Nizozemsko - Ukrajina 2:1