Ruský suverén v rozhovoru pro agenturu AP řekl, že by rád pomohl své zemi z výsledkové krize, ale musí zvažovat i další okolnosti. Má desetiměsíčního syna, vyhrál všechno, co se dalo, a nasazení při vrcholovém bruslení přináší nebezpečí zranění. Pljuščenko se zatím přiklání k návratu do bojů o evropské a světové medaile. "Rád bych bruslil. V trénincích bruslím naplno, skáču trojité axely, čtveráky a kombinace a mám pocit, že bych to mohl ještě pár let dělat a závodit i na olympijských hrách ve Vancouveru," prohlásil během přípravy na seriál exhibic Champions on Ice.

Pochvaloval si, že ho netrápí žádné zdravotní neduhy. "Může to být také díky tomu, že nezávodím. Teď dělám jinou práci," upozornil na menší nasazení mezi profesionály. Atmosféra velkých závodů mu však chybí a trpěl, když sledoval, jak jeho krajané odjíždějí z březnového mistrovství světa bez medaile. "Myslím, že teď je možná ten pravý okamžik pro návrat. Bude to těžké, protože jsem rok nezávodil, ale budu pracovat víc, víc, víc. Jsem na to připravený," řekl odhodlaně. Pokud by se čtyřiadvacetiletý krasobruslař rozhodl pro návrat, nehodlá to dělat polovičatě. Startoval by v seriálu Grand Prix i na evropském a světovém šampionátu.

S funkcionáři z národní federace ještě o comebacku nemluvil, ale vedení ruského krasobruslení by z něj zřejmě bylo nadšené. Mezi muži Rusové na MS obsadili až devatenácté a dvacáté místo. "Samozřejmě to není dobré. Je to špatné pro mě i mou zemi," komentoval tragický výsledek Pljuščenko, jenž bude muset s federací dořešit mimo jiné otázku rozdělení odměn. "Myslím, že federace se mnou bude brzo mluvit a doufám, že mě budou chtít mít na ledě," dodal.