"Tělo prostě stávkovalo a nemohl jsem vůbec jet. Netuším, čím to je a hodně mě to mrzí," uvedl Štybar na svém webu.

Stejně jako ostatní protrpěl v dešti a zimě sobotní etapu, po níž peloton opustilo 14 jezdců včetně Kreuzigra. "Byl to nejhorší den na kole v letošním roce," konstatoval Štybar. "Byl jsem mezi prvními kluky, kteří v prvním kopci odpadávali, ale naštěstí jsem v tom dešti ve sjezdu dojel rychle do grupetta. Každý další kopec byl scénář úplně stejný. Nikdy jsem tohle nezažil. Celý den lilo, nahoře na nejvyšším kopci bylo jen pět stupňů. To je skoro čtyřicet stupňů rozdíl oproti minulým dnům," uvedl.

V nedělní královské etapě, která se jela opět v chladném počasí, následovala další vlna odstoupení. Vedle Štybara vzdali závod i jeho kolegové z týmu Omega Pharma-Quick Step Kristof Vandewalle a Tony Martin či mistr světa Philippe Gilbert, který vyhrál dvanáctou etapu.

"Doufal jsem, že to dnes bude lepší než v sobotu, ale nešlo to. Krátce po startu byl první kopec, který jsem chtěl jet zepředu, kdyby se podařilo skočit do nějakého úniku. Ale bohužel jsem se pořád propadal a najednou jsem zůstal až vzadu mezi autama," líčil své trápení v nejdelší etapě Vuelty.

Bolely ho žaludek a koleno

"Ve sjezdu jsme to nějak ještě dojeli zpátky do pelotonu, ale když začal druhý kopec, odpadl jsem jako první ze všech. To se mi ještě nikdy nestalo. Vůbec nevím, co se se mnou dělo, ale byl jsem úplně bez energie, bez síly. Kopec nahoru jsme ještě nějak vyjeli, ale po sjezdu jsem to zabalil. Věděl jsem, že to dál nejde. Ještě nikdy jsem takhle nevybouchnul. Bolel mě žaludek, koleno, prostě se sešlo všechno. Hrozně mě mrzí, že to přišlo zrovna tady na Vueltě. Chtěl jsem dojet do cíle v Madridu, ale bohužel," řekl český cyklista, kterého v sezoně na čtvrt roku vyřadilo zranění kolena.

Štybar, jenž dosáhl vítězstvím v sedmé etapě největšího dosavadního úspěchu na silnici, startoval na Vueltě podruhé. Loni při své premiéře na Grand Tour obsadil ve Španělsku celkově 76. místo. Po sobotě mu patřila průběžná 88. pozice. Závod skončí za týden.

Štybar má v plánu jet na mistrovství světa ve Florencii, ale nejprve chce po návratu do Belgie zjistit, co stálo za jeho výpadkem. "Musím se dát dohromady a pak se uvidí, co bude dál," uvedl.