V kvartetu nemůže chybět Jiří Beran, nejúspěšnější reprezentant posledních téměř dvaceti let. „Český šerm patří do světové špičky a na šampionát jedeme dobře připravení,“ zmínil mistr republiky, olympionik a vítěz Světového poháru.

Kdy vyrážíte směr Čína?

Tento týden. Poprvé jsme zvolili variantu, že do místa konání turnaje letíme už týden dopředu, kvůli aklimatizaci. Většinou jsme zvyklí přijet dva dny předem a jít hned na soutěž.

Je lepší tam kvůli aklimatizaci strávit týden?

Hlavně si ji chceme vyzkoušet, kdyby se nám za podařilo zvládnout dlouhou kvalifikaci na olympiádu do Tokia 2020. Ať s asijským časem máme zkušenosti. Je to pro nás velká neznámá, člověk ani neví, jak se s tím popasuje. Ale myslím, že dobře. Poslední týdny a měsíce jsme se soustředili na vrcholné akce. Mistrovství světa je posledním turnajem sezony, tak do toho musíme dát všechno.

Šermířská sezona tedy startuje na podzim a končí v létě?

Ano. V srpnu máme volno, v září začíná příprava, nejdůležitější turnaj je v listopadu a pak se od ledna do června nezastavíme kvůli Světovému poháru. Vše graduje mistrovstvím světa a Evropy.

Je tým českých šermířů pro MS dostatečně početný?

Z každého státu mohou startovat čtyři nejlepší. Naposledy jsem viděl 72 přihlášených zemí, což když se vynásobí čtyřmi, tak to dává už hezký počet šermířů. Čekáme velikou konkurenci. O nominační místa se bojovalo až do posledního mistrovství republiky, což je známka toho, že český šerm je na dobré úrovni a nikdo nic nemá dopředu jasné. Je skvělé, že u nás panuje konkurence.

Na šermířském mistrovství světa jsou pouze individuální soutěže, nebo i týmové?

Oboje. Začíná se individuální soutěží. Nejlepších 16 ze světového poháru jdou přímo do hlavní soutěže, zbylých zhruba 220 lidí se bude prát o zbylých 48 míst. Pak už je klasický pavouk a k.o. systém. Pak přijde na řadu týmová soutěž, kde očekáváme asi 38 týmů z celého světa.

Jak si stojí český šerm ve světové konkurenci?

Dobře. Loni jsme přivezli bronzovou medaili z mistrovství Evropy. Sbírali jsme hodně čtvrtých míst, pořád nám to utíkalo, ale nakonec nám to také vyšlo. Držíme se stabilně v nejlepší osmičce, kde už rozhodují malé detaily. Určitě patříme ke světové špičce.

Odkud je nejvíce elitních šermířů?

Určitě z Francie, Maďarska, Ruska a Itálie. To jsou tradiční šermířské národy, které mají širokou základnu.

Jak dlouho trvaly přípravy před světovým šampionátem v Číně?

K mistrovství světa vlastně graduje celá sezona. Víme, že nás tento turnaj na konci čeká, během sezony se upravuje tréninkový plán tak, aby vyšla síla právě na vrchol. Sezona je deset jedenáct měsíců dlouhá, někdy trénujeme i dvakrát třikrát denně. Sešli jsme se v Letňanech, kde nám všichni pomáhali se co nejlépe připravovat, a odlétáme s pocitem, že máme dobře natrénováno. Vědět, že jste pro to udělal maximum, je hodně důležité.

Pořád platí, že základ šermířské reprezentace tvoří pražský klub z Letňan?

Je to tak, tři ze čtyř jsme z Letňan. Já, Martin Čapek, Pavel Pitra a doplňuje nás junior Jakub Jurka z Olomouce. Ten je mistrem Evropy do 23 let a má před sebou velikou budoucnost. Týmu dává jako mladík potřebnou šťávu.

Je v České republice u dětí zájem o šerm?

Co mohu posuzovat z našeho oddílu a turnajů, tak základna v mladších kategoriích roste. V Letňanech přijde na nábor 35 dětí a moc jich neodpadne. Kdo si šerm vyzkouší, tak si ho zamiluje. Dobrou reklamou pro náš sport je i rodinná atmosféra, která u nás v šermu panuje.