Letošní ročník Světového poháru startuje v pátek v Praze. Bude u toho kompletní česká reprezentace včetně čtyř olympioniků – kanoistů Terezy Fišerové, Lukáše Rohana a kajakářů Kateřiny Minařík Kudějové a Jiřího Prskavce.

Tento kvartet na závod na kanálu v Troji přímo necílía kvůli tokijskému startu ho odjede z plného tréninku. 

Vít Přindiš
Král smolař. Mistr Evropy Přindiš bude při olympiádě jen trénovat

„Uvidím, na co to bude stačit,“ přemítala Fišerová, členka Dukly Brandýs nad Labem. 

Nevyzpytatelná forma

V podobném duchu hovořil i Jiří Prskavec, žijící ve Staré Boleslavi. „Forma trochu nastupuje, ale ambice nemohou být nejvyšší. Všechno směřujeme až na Tokio,“ poznamenal tatík dvou synů.

„Na hrách budu mít velkou zodpovědnost za celou českou kajakářskou školu,“ zmínil držitel jediného místa v olympijské nominaci další medailisty ze světových soutěží Víta Přindiše, Vavřince Hradilka a Ondřeje Tunku.

Jiří Prskavec
Jiří Prskavec před startem na ME: Po rodině se mi stýská. Patří to k tomu

Právě prvně jmenovaný, letošní mistr Evropy z Ivree, by mohl pomýšlet na přední umístění. „S tou formou je to trochu ošidné. Třeba Jířa teď sice víc trénuje, ale může jet uvolněný a bez nervů, protože ho vrchol čeká až v Japonsku,“ namítl.

„Já měl teď navíc docela našlapané dva týdny. Dodělávám školu a nechal jsem se očkovat. Pár dní jsem byl z toho nějak rozhozený. Do toho jsem byl asi na deseti testech, a tak se v superformě rozhodně necítím. Na druhou stranu to v Troji umím a na závod se těším,“ pokračoval otec patnáctiměsíční dcery.

Ponurý závod bez diváků

„Je škoda, že bez diváků to bude takový ponurý, ale my bychom je správně neměli vnímat. Výhodou je, že si lidi mohou vodní slalom pustit aspoň v televizi. Na druhou stranu je fajn, že můžeme závodit a sezona běží,“ pochvaloval si.

Tereza Fišerová
Znovu stříbro! Kanoistka Fišerová nestačila na ME jen na vítěznou Španělku

„V Troji se chci podívat do Top 10. Pak mohu jet o medaile. To je zlomový bod asi jako pro hokejisty zvládnout na šampionátu čtvrtfinále,“ dodal dvaatřicetiletý kajakář, který kromě funkce závodníka zastává i pozici v organizačním výboru SP.

Není to žádná radost

Zorganizovat podnik ve stínu covidu je pro pořadatele značně náročné. „Závodiště je zavřené už celý týden, museli jsme vytvořit bublinu. Cyklostezku pro veřejnost otevíráme alespoň ve večerních hodinách,“ vyprávěl šéf organizačního výboru Jiří Rohan.

Na závod se dostanou jen akreditované osoby s PCR testem. V celém areálu jsou povinné roušky a vodáci musejí dodržovat rozestupy.

Kanoista Martin Fuksa na ME v Poznani.
Sbírka medailí se rozrůstá. Kanoista Fuksa získal své desáté evropské zlato

„Všechny týmy tu byly týden až dva dopředu a fungovalo se normálně. Teď se to muselo změnit, což je trochu úsměvné. Kdybych si měl ale vybrat, jestli tohle, nebo nestartovat, tak si vyberu závod,“ přiznal Prskavec.

Organizátoři musejí mít kvůli přísným restrikcím pevné nervy. „Nadávají nám Češi i cizinci. Popravdě to člověka místy přestává bavit. Není to žádná radost. Snad se dočkáme, že za rok už bude světový pohár probíhat za běžných podmínek,“ přál si bývalý reprezentant a člen organizačního výboru Stanislav Ježek.