S rodiči Jitkou a Ferdinandem Minaříkovými i s jeho ženou Katjou se objímali velké osobnosti dostihového života i návštěvníci, kteří měli Filipa Minaříka rádi a přišli se s ním v deštivém pátečním odpoledni symbolicky rozloučit. Každý z hostů při proslovu zavzpomínal na okamžiky z Filipova života.

Byl mezi nimi i hrdina Velké pardubické Peter Gehm, který je po úraze na invalidním vozíku. „Měli jsme s Filipem velmi dobré vztahy, mnoho jsme toho odjezdili - byť Filip na rovině a já na překážkách…“

Filip Minařík v Chuchle Areně
Vzpomínka na Minaříka: To není možné, že ještě žijete, říkal mi úspěšný žokej

Obzvlášť žokej, který jako jediný dokázal čtyřikrát po sobě vyhrát Velkou pardubickou, vzpomíná na jeden společný zážitek. „Bylo to v Brémách a Filip si každopádně chtěl odjet překážkový dostih. Jenže když se při zkušebním cvalu setkal se tréninkovou překážkou. V tu ránu mu došlo, že tam je všechno úplně jinak,“ vyprávěl Gehm spolupracovníkovi Deníku.

Smuteční hosté se rozloučili s Filipem MinaříkemSmuteční hosté se rozloučili s Filipem MinaříkemZdroj: se svolením Daniela Nosky

„Říká mi, Petře, musíš mi pomoct, já mám strach. Tak jsem mu řekl: klid - přes zkušební skok půjdeme spolu. Zvládl to a v dostihu jel Filip těsně vedle mne a dojeli jsme… Tuhle historku jen tak z hlavy nevymažu,“ přiznal Peter Gehm, který letošní Velkou pardubickou sledoval na YouTube, ale příští rok se chce do Česka na jeden z nejnáročnějších dostihů světa vypravit.

Dostihovou osobností byl i v Japonsku

Filip Minařík byl velice populární i v Japonsku. V slzách byl i Soichiro Matsumae, generální manažer Japanese Racing in Paris, který na smuteční akt speciálně přiletěl a rodině přivezl knihu fotografií s Filipovými japonskými úspěchy.

Filip Minařík. Ilustrační snímek
Černý den pro dostihy. Nejúspěšnější český žokej Minařík spáchal sebevraždu

„Nevím, co říci… Pro všechny z nás byl velkým přítelem. V Japonsku byl velkou dostihovou osobností. To jsme poznali v ohlasech na Filipovo úmrtí. Přišlo opravdu mnoho kondolencí pro jeho ženu i rodinu. Proto je mi velkou ctí, že jsem mohl této akce zúčastnit a dát Filipovi poslední sbohem,“ dodal Matsumae.

V českém prostřední zřejmě neumíme docenit, jak velkou sportovní osobnost byl Filip Minařík a přitom na svou vlast nikdy nezapomínal.