Jenže proč na začátku sezony, na kterou se připravoval i s výhledem startu na zimní olympijské hry?

Dopomohla k tomu volba lidu. V nedávných parlamentních volbách se slavný skokan dostal díky preferenčním hlasům do Poslanecké sněmovny za ODS.

Zbývalo udělat rozlučku a jako na zavolanou se objevil úvodní závod Světového poháru v polské Wisle.

V pátek se zkoušel kvalifikovat do nedělního závodu jednotlivců. Když to nevyšlo, bylo jasné, že si naposledy skočí v sobotu v klání družstev. Nakonec se proletěl jen jednou, neboť Češi nepostoupili do druhého kola.

„Myslel jsem, že ještě jeden skok vyjde, ale bohužel. Rozloučil jsem se tímto skokem,“ prohlásil čtyřnásobný olympionik o pokusu dlouhém 104 metrů, který nebyl ideální, a přiznal, že už byl myšlenkami jinde.

Mezi buňkami pak poslední český vítěz Světového poháru i Turné čtyř můstků poděkoval kolegům z reprezentace a trenérům za spolupráci. „A tím končím. Život jde dál a já jdu někam jinam,“ konstatoval dvojnásobný medailista z mistrovství světa.

Rodák z Čeladné vstoupil do Světového poháru v roce 1996 na domácí půdě v Harrachově. První body získal v další sezoně, ale jeho výkonnost začala stoupat až v době spolupráce se slovinským trenérem Vasjou Bajcem.

TRIČKO S ČÍSLEM 439

První výhru zaznamenal v roce 2005 v Titisee-Neu-stadtu. V Turné čtyř můstků se v příští sezoně po nevídané bitvě Finem Ahonenem podělili o první místo. Na konci zimy slavil i triumf v celkovém hodnocení SP.

Fanoušci se s populárním Jandysem důstojně rozloučili. Dostal tričko s číslem 439, které značí všechny závody, v nichž startoval. Jsou na něm i vlaječky zemí, kde závodil. Na počest skokana Dukly Liberec se areálem ve Wisle nesl populární polský narozeninový hit Sto lat…

„Už se těším na novou práci. Sněmovnu jsem si prošel a od pondělí začnu naostro,“ uvedl vítěz šesti závodů Světového poháru.

Už prý má zjištěno, kde je v parlamentu posilovna. „Na sport nezanevřu a budu se dál udržovat,“ slíbil Jakub Janda. O vlastnostech, jaké se mu budou v nastávající profesi politika hodit, má jasno. „Poctivost a vytrvalost,“ dodal.