„To proto, aby se mi zahojil prst, který jsem si zranil při odklízení zábran v cílovém prostoru mistrovského závodu. Ale také abych nabral mentální i fyzické síly po náročné úvodní části sezony. Bylo na čase si odpočinout,“ vysvětloval.

V italských horách intenzivně trénoval například s parťákem z národního týmu Zdeňkem Štybarem, úřadujícím českým šampio-nem Josefem Černým nebo Italem Enrikem Gasparottem. „S Enrikem jsme toho v horách objeli hodně, ale potkal jsem se i s dalšími kolegy nebo exkolegy Trentinem, Capecchim či Vivianim,“ upřesnil druhý muž z letošní klasiky Amstel Gold Race.

Se Štybarem si hned dvakrát vyjeli na Stelvio, jeden z mytických alpských průsmyků. „Světový šampionát v Innsbrucku bude skutečně horský,“ říkal po návratu. Doma ho potěšily úspěchy členů jeho mládežnické akademie. „Jsou to silničáři, ale dokázali uspět na dráhovém mistrovství mládeže a pro akademii vybojovali spoustu medailí,“ pochválil svěřence Kreuziger.

A jak hodnotí výsledky 105. ročníku slavné Tour de France? „Pár etap jsem viděl naživo. Hlavně jsem ale trénoval, případně se věnoval rodině, takže to podstatné jsem sledoval až při večerních záznamech,“ podotkl Kreuziger.

Přitom litoval zmařených šancí svých týmových kolegů Nieweho, Haymana a Dubridgeho. „Byli v únicích a k vítězství v etapě chybělo málo. Úžasný výkon podal i můj kamarád Peter Sagan. Přes pád v závěru Tour dojel potlučený až do Paříže a udržel tak zelený dres,“ ocenil trojnásobného mistra světa.

Sám na Tour skončil třikrát v elitní desítce a pátým místem z roku 2013 drží nejlepší český výsledek v celkovém pořadí. V pátek vyrazí Kreuziger na etapy Kolem Polska.