„Určitě ho uvidíte,“ slibuje olympijský vítěz ve štafetě ze Sydney 2000 Jon Drummond. Ani jeden letos na stometrové trati neprohrál. Oba se vzájemným soubojům vyhýbali. Oba touží po velké medaili, kterou ještě nemají.

Držitele světového rekordu Powella z Jamajky na mistrovství světa 2003 diskvalifikovali, o rok později na olympiádě v Aténách doběhl pátý a na dalším světovém klání v roce 2005 kvůli zranění chyběl.

Američan Gay se na olympijské hry ani nekvalifikoval, stejně tak na mistrovství světa. V mládí dokonce na stovce prohrával se svou o rok starší sestrou Tiffany. Pozornost na sebe strhl až loni, když na mítinku v Curychu doběhl druhý za Powellem, v osobním rekordu 9,84. „Ale letos jsem vylepšil starty. V blocích jsem ještě loni na Asafu nejvíc ztrácel,“ upozorňuje Gay.

Jejich první letošní přímý souboj je na spadnutí. Narazit by na sebe měli v zítřejším finále. „Není lepší místo, kde by se střetli, než mistrovství světa,“ říká Drummond, který s Gayem pracoval na startech. Kdo ale bude mít navrch?

Na vzájemná střetnutí vede Powell 5:0. „Neřeknu vám, jak rychlý budu tady v Ósace. Ale chtěl bych porazit Gaye i svůj vlastní světový rekord,“ říká.

Jenže právě Gay je mužem, který zatím v této sezoně běžel nejrychleji. S podporou větru dokonce o setinu lépe, než je světový rekord. A v protivětru za 9,84! Šance jsou vyrovnané. Ve vzduchu visí ještě jeden otazník. Padne světový rekord? Powell už útok na něj ohlásil a věří v něj i Gay. „Trať v Ósace je velmi rychlá. Mám proto důvod věřit, že padne.“

Bude mít stovka zcela nového rekordmana? Nebo jím zůstane Asafa Powell?