Ve svém týmu má takřka padesát svěřenkyň ve věku 4 až 15 let. Řeč je o Lence Kotvové, trenérce mažoretek v pražském klubu Exploze, který sama před lety založila.

On-line ke koronaviru ZDE.

Sama dlouhá léta reprezentovala Českou republiku a sbírala medaile nejen z českých, ale i evropských a světových šampionátů. Nyní už předává své zkušenosti a dovednosti mladším.A i ona se musí vypořádat se současnou situací, kdy jsou z důvodu šířící se nákazy koronavirem nového typu stopnuty veškeré hromadné sportovní aktivity, klasické tréninky jsou vyloučeny a zůstává možnost jen domácí přípravy.

Komplikace přišla ve dnech, kdy měla mladým mažoretkám akorát začít nová sezóna. Na závody a tréninky ale musí zatím zapomenout, musí pokud možno sedět doma. A to je pro dívky úplně nová situace.

Některým mladým závodnicím se „zhroutil svět“

Proto se Lenka Kotvová spíše než fyzické přípravě věnuje psychice svých svěřenkyň. „Pracuju primárně na psychice holek, aby je to nezlomilo a byly v klidu,“ popisuje, na co v těchto dnech klade důraz.

„Tréninkové alternativy už mají, ale spíš se snažím, aby mezi sebou na dálku udržovaly kontakt,“ říká s tím, že jí v tom pomáhají sociální sítě. „Máme uzavřenou skupinu rodičů a členek. Normálně tam řešíme provoz, teď jsem tam i v bodě zlomu napsala holkám ,dopis´,“ pokračuje.

Složitější je to pro malé závodnice i proto, že některé z nich měly před sebou první závody v životě. „Hodně tím žily a teď se jim zhroutil svět. Souvislosti nemusí chápat, proto je důležité slovo trenéra,“ uvědomuje si svou roli. „Radila jsem jim i různé on-line platformy a nástroje,“ potvrzuje, že jí pomáhá i moderní technika.

„Za mě je teď důležité to tréninkově nehrotit. Ty holky se musí uklidnit a navyknout na novou situaci a režim,“ ví dobře.

Mimochodem, holky z EXPLOZE jsou vlastně pořád spolu. Podívejte se na video, které společně vytvořily: Koronavirus v Česku